Acum este Joi Mar 28, 2024 8:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme cu NEF files

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme cu NEF files

Mesajde BogdanN » Vin Oct 23, 2009 2:49 pm

Buna ziua

Azi am formatat si eu windowsul si acum as vrea sa stiu cum fac photoshop-ul si lightroom sa imi citeasca NEF-urile. Inainte de formatare, photoshop CS3 imi citea, lightroom nu, acum nimic nu mai merge.
Din pacate nu am cutiile de la aparat (D90) la mine, si nu pot sa ajung la nici un CD din pachet.
Am instalat cun "codec pentru NEF" de pe site, dar tot nu vrea, in schimb imi arata imaginile ca si jpg-urile (inainte nu imi arata decat iconita de NEF).
Exista ceva ce pot sa downloadez pentru a rezolva problema asta? - ma intereseaza mai mult pentru lightroom decat pentru photoshop.

Multumesc!
Bogdan


PS: sper ca sunt in sectiunea buna

PS2: am incercat cu camera raw - am pus fisierele noi downloadate in directorul de Plug-in, dar nimic... eroare: it is not the right kind of document...
BogdanN
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:42 pm

Re: Probleme cu NEF files

Mesajde sorinsava » Vin Oct 23, 2009 3:27 pm

Trebuie sa instalezi cea mai recenta versiune de ACR compatibila cu versiuna ta de Photoshop. ACR converteste fisiere raw la formate pe care Ps stie sa le citeasca.

NEF Codec e pt windows, ca sa vezi thumbnails in explorer. In Vista are niste optiuni in plus.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme cu NEF files

Mesajde equinoxe » Vin Oct 23, 2009 4:28 pm

Lightroom 1 nu citeste NEF-uri de D90, Lightroom 2 da! Problema asta am avut-o si eu cand mi-am luat D90-ul
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu NEF files

Mesajde BogdanN » Vin Oct 23, 2009 5:17 pm

am instalat, dar nimic...

am instalat 4.3.1, unul mai nou dar care nu se potrivea cu versiunea mea - CS3, am incercat in mai multe feluri...

sper ca nu am gresit cu ceva - tot de pe internet am vazut - ca trebuie sa mut noul fisier peste cel vechi in
C:\Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS3\File Formats
am facut asta si fara nici un rezultat - acelasi mesaj...


lightroom - folosesc lightroom2 si nici inainte, cand mergea in photoshop, nu mergeau importate fisierele nef...

vreo alta idee?
Va multumesc pentru raspunsuri


Later edit: am reusit cu 4.6, dar lightroom2 tot nu vrea sa le citeasca... si practic lightoom era baza....
BogdanN
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:42 pm

Re: Probleme cu NEF files

Mesajde sorinsava » Vin Oct 23, 2009 6:04 pm

Te uiti si tu la ei pe site si vezi de la care versiune de ACR se aduce compat. cu d90.
la lightroom la fel, cauti de la ce versiune apare d90 in lista. daca rezolvi Lr poti sa lasi Ps nerezolvat, salvezi tiff din Lr, tot aia e. trebuie sa fie o versine Lr de forma 2.x
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme cu NEF files

Mesajde BogdanN » Vin Oct 23, 2009 8:00 pm

multumesc
daca era sa ma uit la ei, ce aveam eu era perfect compatibil, si totusi nu mergea. Acelasi lucru il avea un prieten caruia ii mergea totul perfect.
acum am rezolvat problema - am facut update cu lightroom 2.5 si merge perfect! :)
multumesc pentru sfaturi !

Bogdan
BogdanN
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:42 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron