Acum este Sâm Apr 20, 2024 9:03 am

Articole Nikonisti.ro

D3100 - blitz & butoane blocate

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

D3100 - blitz & butoane blocate

Mesajde stefan27 » Lun Ian 19, 2015 4:56 pm

Salut,

Am un Nikon D3100, iar in seara de revelion, dupa ce am facut cateva poze afara (pe balcon), am intrat in casa si am vazut ca nu se mai ridica blitz-ul (dupa ceva timp, jumatate de ora - o ora; l-am lasat sa revina la temperatura camerei).
Dupa o mica verificare am reusit sa il deschid, dar se misca foarte greu si daca il inchid nu se mai deschide si trebuie sa ma chinui cu el.
La fel, am observat ca mai multe butoane se apasa greu si nu se mai simte acel "click" cand sunt apasate; si comutatorul cu patru pozitii de langa butonul dial, se misca incredibil de greu.
Tot ce pot sa imi imaginez este ca a facut condes si trebuie curatat/uns.

As vrea sa stiu daca a mai intampinat cineva aceasta problema.
Aparatul este in garantie, dar cel mai probabil va trebui sa platesc reparatia/curatarea.

Multumesc.
stefan27
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 19, 2015 4:43 pm

Re: D3100 - blitz & butoane blocate

Mesajde mumus » Mar Ian 20, 2015 6:21 pm

Si eu il folosesc si afara si inauntru, eu deobicei il las pana se dezaburesc lentilele, inca nu am patit asa ceva, si il am de ceva ani. Nu a varsat cineva ceva pe el?
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: D3100 - blitz & butoane blocate

Mesajde DannyMC » Mar Ian 20, 2015 6:26 pm

Din descriere e mai probabil sa se fi varsat ceva pe el!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3100 - blitz & butoane blocate

Mesajde ROXANA PT » Mie Iul 01, 2015 5:32 am

Salut,

Și eu am pățit același lucru și cu siguranță fără a vărsa ceva pe el. Din contră, nu l-am folosit deloc o perioadă de timp. Problema unei proaste întrețineri sau a prafului nu intră în discuție. (mă gândesc că nu se pot bloca doar pentru că nu au fost utilizate)
Ceva noutăți în privința acestui subiect? Cu toate că voi apela și la un service, nu ar fi rău să știu dacă ați găsit cauza /soluția.

Cheers!
ROXANA PT
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 01, 2015 5:19 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori