Acum este Vin Mar 29, 2024 4:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu numai

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde Semper » Joi Dec 03, 2015 2:39 pm

Daca sunt probleme si cu 18-105, cel mai probabil este suficient sa trimiti doar body-ul la calibrat. Probabil ca te va costa, desi este aberant in conditiile in care sunt convins ca nu ai un numar mare de cadre. Cu siguranta problema a existat de la inceput, insa nu ai observat-o imediat. Vorbeste totusi cu ei, poate vor face o exceptie.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde mumus » Joi Dec 03, 2015 5:32 pm

voltmetru scrie:Salutare,

Am achizitionat obiectivul prime Nikon AF-S 1.8G 35mm pt camera Nikon D5300 si am sesizat ca pozele pe care le fac cu viewfinderul ies mai nefocalizate decat cele prin live view. Stiu ca aparatul foloseste 2 metode complet diferite in functie de viewfinder/live view si ca cel prin live view este mai precis(contrast detection) iar cel prin viewfinder (phase detection) este mai rapid. Am vazut si pe net ca multi au problema asta la Nikon D5xxx series... si mai ales este sesizata problema tot la lentilele prime unde se pare ca abaterea este mai mare...
Problema este urmatoarea: cu lentilele kit Nikkor 18-55 VRII focalizarea este in continuare mai precisa prin live view decat prin viewfinder dar abaterea este totusi mai mica decat la obiectivul prime de 35mm. (unele poze ies si prin viewfinder cu lentile de 18-55 focalizate ok in schimb la obiectivul de 35 mm cam toate pozele cu focalizare prin viewfinder ies nefocalizate iar prin live view ies perfect focalizate)
Intentionez sa folosesc in principal prime-urile de 35mm dar totusi din cand in cand as vrea sa pot folosi si obiective de tip tele si ma gandeam sa trimit body-ul/obiectivele la service-ul Nikon pentru recalibrare.
Le-am dat un mail pe nikon@restart.ro unde am explicat situatia de mai sus si mi s-a zis sa aduc body-ul pentru recalibrare dar am luat legatura si cu ei direct pe forumul on-line de service de pe site si acolo mi-a raspuns cineva sa aduc lentile de 35mm sa le recalibreze... si ca au nevoie doar de acestea nu si de body...
Cineva care stie mai multe despre DSLR-uri la partea mecanica poate sa ma sfatuiasca daca doar camera ar trebui recalibrata sau si camera si obiectivele ? ... ca sincer nu stiu cu ce sa ma mai duc la ei sa le las sa calibreze...
Si inca ceva: a mai dus cineva un body de 3100-3200-3300-5100-5200-5300 pt recalibrare si a fost ok operatiunea ?

Astept raspunsurile voastre,
O seara frumoasa !

Am trimis eu un d3100 ptr inlocuirea oglinzii cred, (in vizor se vedeau locuri negre, ca si cand ar fi cazut argintarea de pe spatele unei oglinzi...) Mentionez ca detineam si un 35 mm 1.8G cu care si la 1.8 scotea poze destul de sharp spre foarte. Aparatul fiind in garantie l-am trimis la restart, fara obiectiv, ptr ca el nu avea nici o prb. Cand sa intors, defectul era remediat, lipsea un abtibild de pe rotita cu care se regleaza dioptria, care mi sa si imputat ca cost, desi aparatul il avea inainte... Dar cel mai grav apatatul era complet out of focus la 1.8 Catastrofal front focus... A trebuit sa vand acea lentila minunata ptr ca ei refuzau sa remedieze problema gratuit... Si acum tin doar tele pe el si zoomuri, lentile de 1.8 pun doar pe d7000... O rusine de service... Trimite mai bine in ungaria daca poti.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron