Acum este Joi Apr 25, 2024 10:55 am

Articole Nikonisti.ro

Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu numai

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu numai

Mesajde voltmetru » Sâm Feb 21, 2015 11:31 pm

Salutare,

Am achizitionat obiectivul prime Nikon AF-S 1.8G 35mm pt camera Nikon D5300 si am sesizat ca pozele pe care le fac cu viewfinderul ies mai nefocalizate decat cele prin live view. Stiu ca aparatul foloseste 2 metode complet diferite in functie de viewfinder/live view si ca cel prin live view este mai precis(contrast detection) iar cel prin viewfinder (phase detection) este mai rapid. Am vazut si pe net ca multi au problema asta la Nikon D5xxx series... si mai ales este sesizata problema tot la lentilele prime unde se pare ca abaterea este mai mare...
Problema este urmatoarea: cu lentilele kit Nikkor 18-55 VRII focalizarea este in continuare mai precisa prin live view decat prin viewfinder dar abaterea este totusi mai mica decat la obiectivul prime de 35mm. (unele poze ies si prin viewfinder cu lentile de 18-55 focalizate ok in schimb la obiectivul de 35 mm cam toate pozele cu focalizare prin viewfinder ies nefocalizate iar prin live view ies perfect focalizate)
Intentionez sa folosesc in principal prime-urile de 35mm dar totusi din cand in cand as vrea sa pot folosi si obiective de tip tele si ma gandeam sa trimit body-ul/obiectivele la service-ul Nikon pentru recalibrare.
Le-am dat un mail pe nikon@restart.ro unde am explicat situatia de mai sus si mi s-a zis sa aduc body-ul pentru recalibrare dar am luat legatura si cu ei direct pe forumul on-line de service de pe site si acolo mi-a raspuns cineva sa aduc lentile de 35mm sa le recalibreze... si ca au nevoie doar de acestea nu si de body...
Cineva care stie mai multe despre DSLR-uri la partea mecanica poate sa ma sfatuiasca daca doar camera ar trebui recalibrata sau si camera si obiectivele ? ... ca sincer nu stiu cu ce sa ma mai duc la ei sa le las sa calibreze...
Si inca ceva: a mai dus cineva un body de 3100-3200-3300-5100-5200-5300 pt recalibrare si a fost ok operatiunea ?

Astept raspunsurile voastre,
O seara frumoasa !
voltmetru
 
Mesaje: 117
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:41 am

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde Andulescku07 » Dum Feb 22, 2015 11:56 pm

Cel mai bine este să găsești pe cineva care are un body și/sau obiectiv calibrat. Dacă body-ul lui e calibrat atunci testează-ți obiectivele pe el ( caută pe net focus chart ) și vezi rezultatul. De asemenea, dacă găsești un prime 1.8 calibrat testează-ți aparatul cu ajutorul acestuia.
În funcție de rezultate vei ști ce ai de făcut. 18-55-ul ți se pare mai în regulă deoarece are câmpul de profunzime mai mare. Eu tind să cred că s-ar putea să fie body-ul dacă zici că face figuri cu ambele obiective.
Mai ai garanție la ele?
În cazul în care se dovedește a fi body-ul de vină și nu mai ai garanție la el îl poți calibra tu singur, dacă te pricepi câtuși de puțin. Cei care vă gândiți la treaba cu imbusul sub oglindă, nu e aia, e alta, tot cu imbus dar altundeva.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde Andulescku07 » Lun Feb 23, 2015 12:25 am

Dacă se dovedesc a fi obiectivele de vină singura soluție este să le trimiți la calibrat.
Legat de calibrarea "home-made" a aparatului nu vorbesc din auzite ci din experiență proprie. La scurt timp după ce am luat D90-ul am observat probleme de focalizare. N-am avut răbdare să-l trimit în service și am băgat imbusul sub oglindă dându-l și mai tare peste cap. L-am trimis în service, l-au calibrat/curățat însă când s-a întors aceleași figuri le făcea. Cum nu aveam chef de trimis iar prin service am rămas așa cu el. Am luat apoi 50 1.8D, cu acesta fiind probleme de focalizare și mai pronunțate. În ultimele luni am studiat și căutat multe informații legate de sistemul de focus/oglinzi/calibrare/senzor af etc. În cazul unei calibrări home-made mulți de aici știu de varianta cu oglinda. Ei bine, pe lângă oglindă se mai poate calibra și senzorul de af. Șuruburile de reglaj ( 3 buc ) ale acestuia se află sub capacul inferior al aparatului și se ajunge ușor la acestea. Pentru corectarea focalizării se va acționa asupra șurubului din dreapta jos cu un imbus de 1,5 rotind spre dreapta pt bf și stânga pt ff. Rotirile se fac ușor (eu am făcut la câte 45 / 90 de grade) verificând apoi aparatul §i făcând ajustări tot mai fine înfunctie de necesitate. După ce s-a rotit șurubul și urmează verificarea aparatului nu e musai să prindeți carcasa în șuruburi ci se poate fixa cu plăcuța trepiedului.
Nu vă recomand să faceți aceste operațiuni dacă aparatul se află în garanție și nici dacă nu găsiți logica funcționării acestei calibrări.
Revenind la aparatul meu, m-am apucat să-l calibrez pe 50-ul meu 1.8 D și a ieșit perfect. Apoi însă nu mai funcționa bine pe 18-55 și pe tamron 70-300 vc (pe acesta din urmă înainte a funcționat perfect). Am făcut apoi niște teste cu D3100,18-55 VR II și 50 1.8 G ale unui amic și am descoperit că problema era la 18-55 și 50 D ale mele. Așadar, aparatul nu a avut nicio problemă de la început, problema a fost cu obiectivele. Am luat 50-ul G de la amicului meu și am calibrat aparatul după el.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde Andulescku07 » Lun Feb 23, 2015 12:29 am

ATENȚIE:
- șuruburile care țin capacul inferior trebuie montate fiecare în poziția în care au fost.
Ultima oară modificat de Andulescku07 pe Lun Feb 23, 2015 12:44 am, modificat 1 dată în total.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde Andulescku07 » Lun Feb 23, 2015 12:43 am

Fişiere ataşate
 wp_ss_20150223_0001.png
 wp_ss_20150223_0002.png
 wp_ss_20150223_0003.png
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde Andulescku07 » Lun Feb 23, 2015 1:06 am

2 mențiuni importante:
- de la oglinzi la vf și la senzorul af în mod normal și corect ar trebui să fie niște distanțe/unghiuri exacte. În cazul unei calibrări homemade nu ai de unde să știi care dintre aceste distanțe nu e corectă așadar niciuna din metodele de calibrare nu ar trebui să fie greșite, nici cea a oglinzii nici cea a senzorului. Având manualul de reparații pt D90 și citind câteva treburi pe acolo sunt sigur că la service calibrarea se face acolo unde trebuie pe motivul unei diagnosticări exacte.
- inițial am crezut că fiecare din cele 3 șuruburi prin care se acționează asupra senzorului af corespunde unei anumite zone de focus sau unui anumit plan. În urma testelor am realizat că aceste șuruburi trebuie să aducă senzorul af la o poziție perfect dreaptă.
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde voltmetru » Lun Feb 23, 2015 4:12 pm

Mersi mult pt raspunsurile multiple :)

Ideea este ca nu am experienta necesara sa ma bag in camera si sa iasa bine :( De asta intreb daca cei de la nikon service macar ar face treaba ok sau exista sanse foarte mari sa ma taxeze doar si sa imi trimita camera fix cum a intrat la ei in service...

Astept si pareri de la cei care au mai trimis camere la calibrat
Multumesc !
voltmetru
 
Mesaje: 117
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:41 am

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde laur71 » Mar Dec 01, 2015 6:35 pm

Buna seara
sunt incepator si posesor, din primavara acestui an de D5300, 18-105mm G ED VR, si mai nou un 35mm 1,8 G.
am citit aici pe forum despre diverse probleme, care apar in legatura cu calibrarea aparatului cu obiectivul,
problema mea este exact aceeasi la ultimul obiectiv, acelasi 35 mm, prin vizor, pozele ies neclare, iar in modul live, ies foarte bine.
Toate sunt in garantie, si nu as incerca, sa umblu in aparat. Am mai avut o problema cu blitz-ul, am fost cu el la service, si a fost inlocuit, ce-i drept, a durat 3 saptamani, in conditiile in care am fost personal, sa-l duc si sa-l ridic de la service, si nici nu locuiesc in Bucuresti.
Intrebarea este , daca ai rezolvat ceva cu calibrarea obiectivului de 35 mm, sau te rezumi doar la focalizare prin live view.
Daca ai rezolvat, cam cat timp dureaza, se poate face si pe loc? In acest caz, poate gasesc o ocazie, sa merg din nou la service, sper sa se rezolve in garantie.
laur71
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Dec 01, 2015 5:52 pm

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde Semper » Mie Dec 02, 2015 10:02 am

Mai insista, du-le atat body-ul cat si obiectivul. Se rezolva pana la urma, e foarte posibil sa fie din body (si sa nu fi observat cu obiectivul de kit probleme din cauza dof-ului mai mare). Oricum 35mm nu e cel mai consistent in focus, dar ratarile in conditii statice ar trebui sa fie cam o poza din 5. Probabil va dura cateva zile, maxim o saptamana (banuiesc ca vorbim de Skin).
Dar neaparat verificat si body-ul, altfel e posibil sa ramai cu aceeasi problema chiar si dupa calibrarea obiectivului.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recalibrare body D5300 in special pt 1.8G 35mm dar nu nu

Mesajde laur71 » Joi Dec 03, 2015 1:45 pm

Buna ziua:
am explicat defectul , pe pagina de service, se poate vedea acolo si raspunsul primit, unde mi se indica sa le trimit doar obiectivul de 35 mm, la calibrare, nu si aparatul foto, si mai mult, mi se aduce la cunostinta, ca reglajul se face gratuit doar in primele 6 luni de la achizitie, si dupa aceasta perioada, operatiunea de mentenenta se face contra cost.
O sa le comunic, acum ca dupa constatarea acestui defect, am verificat inclusiv cu obiectivul de 18-105 mm, si problema este aceeasi, focalizarea se face foarte bine doar in modul live, nu si prin vizor, chiar daca se pastreaza aceleasi conditii, de lumina, distanta, timp, diafragma si subiect.
de aici trag concluzia ca si aparatul ar trebui reglat, desi a fost achizitionat din aprile acest an, sunt curios sa vad daca mi se face reglaj in garantie sau contra cost.
A mai trimes cineva obiectivul si aparatul foto dupa cele 6 luni de achizitie, la calibrat, si au fost ceruti bani?
laur71
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Dec 01, 2015 5:52 pm

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori