Acum este Joi Mar 28, 2024 5:28 pm

Articole Nikonisti.ro

din neatentie am scos acumulatorul fara sa opresc aparatul

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

din neatentie am scos acumulatorul fara sa opresc aparatul

Mesajde fotoval » Mar Noi 10, 2009 2:59 pm

buna, de obicei am foarte mare grija sa inchid aparatul, dar de data asta s a intamplat sa scot acumulatorul fara sa opresc aparatul, mi am dat seama dupa aceea. are ceva daca se intampla doar o data? multumesc anticipat pentru raspuns
fotoval
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 3:33 pm

Re: din neatentie am scos acumulatorul fara sa opresc aparatul

Mesajde radu.vranceanu » Mar Noi 10, 2009 3:52 pm

N-are nimic. Desi (banuiesc ca) nu e bine sa faci asta, din experienta proprie iti spun ca nu are nimic :)
Radu Vranceanu
http://www.vradu.ro/
radu.vranceanu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Aug 18, 2009 1:36 pm
Localitate: Brasov

Re: din neatentie am scos acumulatorul fara sa opresc aparatul

Mesajde fotoval » Mar Noi 10, 2009 4:19 pm

multumesc pentru raspuns, stiu ca nu pare un lucru prea important dar am aparatul de putin timp si intru destul de usor in panica cu el, inca nu il cunosc foarte bine plus ca in manual scrie a nu se scoate acumulatorii fara a se opri aparatul.
oricum multumesc inca o data, m am linistit.
fotoval
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 3:33 pm

Re: din neatentie am scos acumulatorul fara sa opresc aparatul

Mesajde soulwise » Mar Noi 10, 2009 10:42 pm

In manual se spune ce nu ar trebui sa faci niciodata insa daca iti scapa o data sau de doua ori , nu-i nimic .In procesul de inchidere al camerei nu sunt implicate memorii volatile ( care au nevoie de tensiune pentru a nu "uita" informatia stocata pe ele ) astfel incat sansele de a pierde informatii sunt mici .

Pe cealalta parte , dpdv al contactelor electrice .. in esenta faci acelasi lucru cu actionarea acelui buton care face inchiderea aparatului . Aparatul ramane la fel de brusc fara curent in abele situatii , ori ca-i scoti bateria ori ca dai de un buton .
Avertizarea aceea este prevazuta pentru situatiile in care aparatul transfera inca date din memoria interna ( volatila ) pe card ( nevolatila ) pentru a nu intrerupe fluxul de date si pentru a nu pierde informatia ori procesele care au loc in procesorul intern al aparatului .
In ultima situatie pot aparea intr-adevar teoretic unele erori insa pana acum nu am pomenit sa se intample nimanui ceva rau din acesta cauza . Si apoi , stai linistit Nikoanele ( Dslr-urile cel putin ) sunt foarte solide chiar si cele de nivel amator .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: din neatentie am scos acumulatorul fara sa opresc aparatul

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Noi 16, 2009 5:08 pm

Ar putea aparea probleme daca nu a fost finalizata scrierea pe card.
Daca este in stand-by riscul cred ca este destul de mic.
Daca se intampla in timpul unui upgrade de firmware e foarte grav cu rezultate din cele mai nefaste.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: din neatentie am scos acumulatorul fara sa opresc aparatul

Mesajde Cosmin Gheorghita » Sâm Feb 20, 2010 11:00 am

Fata de cele mentionate anterior de colegi, as completa faptul ca daca aparatul scrie pe card si-i scoti bateria, sunt sanse mari de a corupe cardul si a face datele de pe el imposibil de citit prin mijloace normale.
Totodata, cunosc doua cazuri de D70S care au schimbat obiectivul fara sa opreasca aparatul si s-a defectat partea electronica. Nu am auzit de defectiuni survenite in urma scoaterii bateriei, dar. . . . mai stii?
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori