Acum este Vin Apr 19, 2024 11:50 am

Articole Nikonisti.ro

Punctul de focus in alta pozitie decat cea selectata

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Punctul de focus in alta pozitie decat cea selectata

Mesajde cata8_6 » Mar Mai 12, 2015 7:05 pm

Salutare,

Am observat in poze ca punctul de focus este cu cativa mm mai jos decat unde il focalizez eu.L-am pus pe trepied,aceeasi chestie.Nu observ diferente de claritate, problema e ca selectez pct de focus in punct de coordonate x,y si pe display sau in view nx2 imi apare in pct de coordonate x,y+2mm. Sa inteleg ca este vorba de ff ?
Multumesc anticipat
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Punctul de focus in alta pozitie decat cea selectata

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mai 12, 2015 8:51 pm

FF/BF se vad pe axa "z", perpendiculara pe planul x-y paralel cu senzorul si planul de fotografiere (adincime sau DOF); acesta e si motivul pentru care testele de FF/BF se fac la un unghi de 45 de grade.
Cel mai probabil, diferentele se datoreaza VR-ului (in cel mai bun caz); dezactiveaza VR-ul si compara. Foarte posibil sa fie vorba si de user-error.
Daca eroarea de +2mm se manifesta constant (ca valoare si sens/directie) se poate sa fie datorata unei usoare descentrari; descentrarile se observa (si sunt deranjante) la diafragme foarte mici (f/1.2, f/1.4, f/1.8) ... in cazuri reale si la diafragme peste f/2.8 sunt greu de observat si nu produc defecte mari decat in cazuri exceptionale (focus-stack, macro, etc.) sau daca sunt extrem de mari (adica clarul este in planul de focalizare, dar iese in afara cadrului punctului de focalizare sau altfel spus, clarul este linga punctul de focalizare).
Nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Punctul de focus in alta pozitie decat cea selectata

Mesajde cata8_6 » Mar Mai 12, 2015 8:59 pm

Multumesc Bogdan pentru raspunsul promt,m-am mai linistit.
Eroarea e constanta, am incercat cu 3 obiective diferite(VR dezactivat), cu toate e exact la fel, am folosit declansare cu intarziere de pe trepied ca nu cumva sa misc camera in momentul in care apas pe buton.Cum ziceam diferenta de claritate nu observ,doar ca de ex daca vreau sa focalizez pe ochi trebuie sa ma orientez undeva mai sus cu cativa mm, (2 mm era ca si exemplu,nu stiu exact cat are,dar oricum nu pare mult).Daca e descentrat se rezolva in service? A mai avut cineva probleme de genu, cam cat ar ajunge reglajul?
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Punctul de focus in alta pozitie decat cea selectata

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mai 12, 2015 9:35 pm

E greu de presupus ca toate cele 3 obiective sunt descentrate, daca toate "fac exact la fel"!

E posibil ca ecranul de focus sa fie montat mai curios, dar daca nu observi diferente de focus ... nu te ingrijora inutil. Daca ochiul e focalizat corect, nu conteaza ca ViewNX iti pune patratul rosu de focus mai jos cu 2mm ...

Tu focalizezi cu punctul de focus pe ochi, focalizarea se face corect (sau in limite in care tu nu observi diferenta) iar in ViewNX patratul rosu de focus e mai jos decat ochiul cu 2mm ... E vorba de o diferenta de faza extrem de mica care se inregistreaza in EXIF, iar ViewNX nu face decat sa citeasca informatia inscrisa acolo.

Daca focalizarea se face corect, nu ai de ce sa te ingrijorezi si nu ai de ce sa focalizezi un pic mai sus ca sa compensezi diferenta. Cat timp imaginea nu este afectata nu are rost sa te complici inutil.
Seteaza VNX-ul sa nu mai afiseze punctele de focus si problema psihica e rezolvata ... :lol:

Service-ul poate rezolva descentrarile, dar nu se poate nici macar aprecia un cost; va fi o operatie catalogata drept majora (in tabelul de preturi de pe www.nikonisti.ro), dar e posibil sa fie inplicate piese de schimb, etc. ... nici service-ul nu poate aprecia decat dupa o verificare amanuntita. E foarte posibil (eu asa cred) sa ti-l dea ca "in parametrii" si sa platesti (inutil) doar constatarea ...?

Repet: nu cred ca toate cele 3 obiective sa fie identic descentrate!!!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Punctul de focus in alta pozitie decat cea selectata

Mesajde cata8_6 » Mie Mai 13, 2015 6:50 am

Obiectivele nu sunt descentrate,pe un alt body nu am probleme, eu credeam ca ceva la body sa fie...atat in nview cat si pe lcd-ul aparatului punctul de focus apare mai jos decat cel focalizat.o sa incerc afs auto,sa vad daca ramane problema.ce test imi propuneti ca sa urc si cateva example de foto.as putea folosi 70-300mm 11-16 si 40mm macro
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Punctul de focus in alta pozitie decat cea selectata

Mesajde cata8_6 » Joi Mai 14, 2015 9:22 pm

Cautand informatii despre subiect am gasit explicatie ca:"....there is nothing in the manual to suggest that the display of focus point used will be illuminated exactly where that focus point focused upon in the image itself."
O situatie exact la fel descrisa aici:
http://photo.net/canon-eos-digital-camera-forum/00W6Pn"
Voi ce spuneti,deci pana la urma nu e nici o problema reala?
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Punctul de focus in alta pozitie decat cea selectata

Mesajde Shumy76 » Sâm Iul 25, 2015 8:48 pm

Am si eu o mare rugaminte. La un Nikon D700, de ce nu se mai misca punctul de focalizare? Multi selectorul nu este pe pozitia Lock si cu toate astea, mi-a ramas punctul blocat, undeva jos in dreapta si nu pot sa-l mai misc. Multumesc.
Shumy76
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Dec 08, 2011 10:38 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron