Acum este Vin Mar 29, 2024 12:31 am

Articole Nikonisti.ro

D40 nu mai masoara corect timpul de expunere

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

D40 nu mai masoara corect timpul de expunere

Mesajde marintm » Sâm Iul 04, 2015 9:54 am

Buna ziua. De curand s-a ivit o problema la D40 meu, nu mai masoara corect timpul de expunere. Curios e ca la obiectivele cu montura M42 nu e problema. Oare sa fie acesta sfarsitul sau se poate rezolva oarecum? Am ajuns cu el la aproximativ 55k cadre. Multumesc!
marintm
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 22, 2013 11:52 pm

Re: D40 nu mai masoara corect timpul de expunere

Mesajde DannyMC » Dum Iul 05, 2015 10:14 am

Trebuie sa dai mai multe detalii! Cum ai ajuns la concluzia ca nu masoara bine t.ex?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D40 nu mai masoara corect timpul de expunere

Mesajde marintm » Lun Iul 06, 2015 6:51 am

De exemplu, cu obiectiv de kit (18-55) trag pe timp de zi, cu soare: 18mm, 1/400, f6,3, iso400, si imi ies foarte intunecate, cand ar trebuie sa-mi iasa chiar prea luminoase, pe cand, cu aceleasi valori, cu un obiectiv cu montura m42, imi ies supraexpuse. Cu 55-200, 18-70 la fel imi ies de subexpuse, iar cu fixul de 50mm imi arata Error. Press shutter release button again!
marintm
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 22, 2013 11:52 pm

Re: D40 nu mai masoara corect timpul de expunere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 06, 2015 7:49 am

Eu suspectez o problema mecanica la pirghia (din aparat) care stabileste diafragma impreuna cu omoloaga de pe obiective. [arc slabit/sarit/corodat, levier deformat, eventuale corpuri straine care impiedica cursa levierului ...]

Ar fi interesant de comparat (ne)functionarea in toate modurile de lucru: P,A,S,M (chiar si AUTO)...
Posibil ca si EXIF-ul sa furnizeze niste informatii despre diafragma care sa fie diferite de valorile stabilite de utilizator.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D40 nu mai masoara corect timpul de expunere

Mesajde marintm » Lun Iul 06, 2015 9:51 am

Exact la asta ma gandeam si eu. Pare sa fie slabit arcul de la parghie. La fel e in toate modurile, inclusiv cel auto. Multumesc mult de raspunsuri. Presupunand ca asta e problema, se poate remedia oare altfel decat la service?
marintm
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 22, 2013 11:52 pm

Re: D40 nu mai masoara corect timpul de expunere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 06, 2015 7:06 pm

Mie mi se pare complicat:
1. Iti trebuie arcul respectiv cel putin; se poate sa fie si pirghia deformata (ma gindesc la adaptorul de montura pentru M42 care poate a fortat si arcul, dar si pirghia) ...
2. Presupunand ca ai gasit exact arcul, e complicat de ajuns la montarea lui: trebuie desfacuta montura, probabil ca si senzorul de focus ... va trebui o recalibrare a aparatului ... posibil ca accesul sa se faca prin spatele monturii, scoase niste panglici de contacte/ puse la loc ...

Mie mi se pare o operatiune complicata si de finete (cred ca sunt putini care ar putea reusi sa monteze arcul fara sa desfaca ceva) care s-ar putea sa implice si o operatie de calibrare ... O recalibrare n-ar strica la peste 50K de cadre, daca n-a fost facuta una recenta.

Probabil ca te gindesti la costuri, dar ar putea sa fie mai economic o servisare oficiala, decat sa risti sa zgirii oglinda care e in apropierea zonei de lucru (o poti ridica, dar tot ramin riscuri cam mari).

Nu stiu nici daca o operatie de lubrefiere a pirghiei/arcului facuta acasa e recomandata ... [ cred ca totusi 1 (micro)picatura de ulei fin ar putea sa mai dezmorteasca ansamblul pirghiei si n-ar produce pagube mai mari ]

Intreaba si la service, dar si aici: http://cuciureanu.ro/
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D40 nu mai masoara corect timpul de expunere

Mesajde marintm » Lun Iul 06, 2015 8:30 pm

Multumesc mult pentru sfaturi. Probabil tot la service va ajunge, dupa o consultare prealabila cu cei de acolo.
Cu stima, Marin Teglas!
marintm
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mai 22, 2013 11:52 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron