Acum este Vin Apr 26, 2024 7:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Mesajde Adriana Trefas » Lun Iul 20, 2015 9:05 pm

Salut,am si eu o problema,sunt la inceput am o mare problema va rog ajutati-ma cine stie,am un nikon d5100 cu 2 obiectieve dar preferatul meu e de 50mm / f1.8G. Problema e ca chiar de ma uit prin obiectiv sau chiar daca dau sa mi se afiseze pe ecran poza nu iese ceea ce vad eu,iese atat in blur fiind putin neclara,atat lumina dispare,de exemplu ce vad eu pe ecranul aparatului arata asa bine dar cand fac poza nu e ceea ce vad eu,care e problema? Va rog! Mai face poza parca si de 2 ori asa se aude 2 clickuri cu interval de timp intre ele...ce setari trebuie sa am pentru a nu mai intampina problema
Adriana Trefas
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 20, 2015 8:54 pm

Re: Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Mesajde amdo » Mie Iul 22, 2015 10:35 am

Pe AUTO cum merge?
FM10-film+35-70, P510, D7000, D7100, Nikon 16-85, 50 1.8D, 80-400 f/4,5-5,6G ED VR, Nissin Di622MarkII, SB-910, Canon EOS-M + 18-55mm IS STM + blitz 90EX, ...
amdo
 
Mesaje: 427
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:10 pm

Re: Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Mesajde AndreasCristian » Mie Iul 22, 2015 6:34 pm

Tragi Raw sau jpeg?
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Mesajde DannyMC » Mie Iul 22, 2015 7:11 pm

AndreasCristian scrie:Tragi Raw sau jpeg?

Ce-i ala? :)
Acum serios vorbind, indiferent de formatul in care se trage, poza rezultata, vazuta pe ecranul aparatului, trebuie sa arate la fel! Eu banuiesc ca fotografiaza intr-un mod, altul decat Auto, in care trebuie sa faca anumite setari (pe care nu le face)! In modul Live-view, aparatul baga gain, astfel incat imaginea nu reflecta direct fotografia ce va rezulta.
Adriana Trefas scrie:Mai face poza parca si de 2 ori asa se aude 2 clickuri cu interval de timp intre ele...ce setari trebuie sa am pentru a nu mai intampina problema

In mod live-view, dupa declansare aparatul coboara oglinda, apoi o ridica din nou si deschide obturatorul. Asta este cauza sunetelor pe care le auzi. Daca te deranjeaza, fotografiaza doar prin vizor si pana intelegi ce este expunerea (timp de expunere, diafragma si ISO si ce rezultate au combinatiile dintre ele) sfatul meu este sa folosesti modul Auto sau cel mult modul P.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Mesajde AndreasCristian » Mie Iul 22, 2015 10:48 pm

DannyMC scrie:
AndreasCristian scrie:Tragi Raw sau jpeg?

Ce-i ala? :)
Acum serios vorbind, indiferent de formatul in care se trage, poza rezultata, vazuta pe ecranul aparatului, trebuie sa arate la fel!


La ce ma gandeam eu e ca problema ar fii din picture controls. Daca tragi raw-uri si le exporti in lightroom sau ma stiu eu ce program (inafara de cele nikon, capture nx respectiv viewnx) vor arata diferit.

Dar acuma am citit din nou postul si am observat ca am inteles gresit. Mea culpa.

In rest, de acord cu tine.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Mesajde Adriana Trefas » Joi Iul 23, 2015 7:27 pm

Atat raw cat si jpg si iese la fel de aiurea..iar cu auto iese mai bine dar nu mai sunt acele culori vii nici pe ecranul aparatului nici cand e poza facuta,va rog ajutati-ma
Adriana Trefas
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 20, 2015 8:54 pm

Re: Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Mesajde Adriana Trefas » Joi Iul 23, 2015 7:30 pm

DannyMC scrie:
AndreasCristian scrie:Tragi Raw sau jpeg?

Ce-i ala? :)
Acum serios vorbind, indiferent de formatul in care se trage, poza rezultata, vazuta pe ecranul aparatului, trebuie sa arate la fel! Eu banuiesc ca fotografiaza intr-un mod, altul decat Auto, in care trebuie sa faca anumite setari (pe care nu le face)! In modul Live-view, aparatul baga gain, astfel incat imaginea nu reflecta direct fotografia ce va rezulta.
Adriana Trefas scrie:Mai face poza parca si de 2 ori asa se aude 2 clickuri cu interval de timp intre ele...ce setari trebuie sa am pentru a nu mai intampina problema

In mod live-view, dupa declansare aparatul coboara oglinda, apoi o ridica din nou si deschide obturatorul. Asta este cauza sunetelor pe care le auzi. Daca te deranjeaza, fotografiaza doar prin vizor si pana intelegi ce este expunerea (timp de expunere, diafragma si ISO si ce rezultate au combinatiile dintre ele) sfatul meu este sa folosesti modul Auto sau cel mult modul P.

Si ce ar trebui sa fac sa iasa cum apare pe ecran? ^^
Adriana Trefas
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 20, 2015 8:54 pm

Re: Nu iese poza asa cum o vad eu pe ecranul aparatului

Mesajde DannyMC » Vin Iul 24, 2015 4:59 am

Adriana Trefas scrie:Si ce ar trebui sa fac sa iasa cum apare pe ecran? ^^


DannyMC scrie:..pana intelegi ce este expunerea (timp de expunere, diafragma si ISO si ce rezultate au combinatiile dintre ele) sfatul meu este sa folosesti modul Auto sau cel mult modul P.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori