Acum este Mie Apr 17, 2024 12:15 am

Articole Nikonisti.ro

Posibila problema senzor D5200

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Posibila problema senzor D5200

Mesajde gekados » Sâm Iul 25, 2015 1:36 pm

Salutare,

Am urmatoarele probleme:
- Poze facute la iso mai mare de 2000, afiseaza in partea de jos a pozei o "banda" foarte pronuntata de zgomot si mai luminata decat restul pozei.
- 18-55 face niste poze mult mai putin sharp decat pana acum; a mai avut cineva probleme de genul acesta? se rezolva prin recalibrare?

Am facut o poza pe intuneric cu iso la maxim si in loc sa iasa zgomotul uniform, acesta este mai luminat in partea de jos a imaginii.

A mai intalnit cineva situatia asta? Se rezolva pe garantie fara sa platesc nimic sau imi vine si nota de plata (din experianta altora)?

Am atasat jpeg cu zgomotul de care va povesteam (varianta intuneric total si o alta poza).

Multumesc frumos pentru ajutor.

D5200 + 18-55 VR2 achizitonate in ianuarie 2015.
Fişiere ataşate
 _DSC3517_03.JPG
zgomot
 _DSC2049.JPG
gekados
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iul 25, 2015 1:26 pm

Re: Posibila problema senzor D5200

Mesajde DannyMC » Sâm Iul 25, 2015 2:24 pm

gekados scrie:
Am facut o poza pe intuneric cu iso la maxim si in loc sa iasa zgomotul uniform, acesta este mai luminat in partea de jos a imaginii. A mai intalnit cineva situatia asta?

Da, se numeste amp glow. Nu este un defect. Vezi in link!
A doua problema poate avea mai multe cauze, dar fara exemple inainte/dupa nu vei putea primi nici un sfat!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Posibila problema senzor D5200

Mesajde gekados » Joi Iul 30, 2015 11:06 am

Multumesc frumos pentru lamuriri. Imi pare rau sa aud ca este o problema generica (care nu se rezolva pe garantie).

O sa caut sa atasez 2 poze privind problemele de sharpness.
gekados
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iul 25, 2015 1:26 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron