Acum este Vin Apr 19, 2024 8:06 pm

Articole Nikonisti.ro

PROBLEMA DE LA BATERIE SAU DE LA DSRL?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

PROBLEMA DE LA BATERIE SAU DE LA DSRL?

Mesajde Fishuartist » Mar Iul 28, 2015 6:20 pm

Salutare tuturor :)
Am o problema destul de ciudata...chiar daca incarc bateria full daca o introduc in aparat ( Nikon D3100 ) iar acesta fiind stins bateria tot se consuma pana este goala :( iar daca il folosesc dupa ce o incarc ma tine sa filmez maxim 20min 1080p iar inainte ma tinea mult mai mult...
Problema este de la baterie sau de la aparat?
Multumesc :)
Fishuartist
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 28, 2015 6:16 pm

Re: PROBLEMA DE LA BATERIE SAU DE LA DSRL?

Mesajde moaartea » Mar Iul 28, 2015 7:39 pm

am mai auzit asemenea cazuri cand era de la grip - daca ai asa ceva(asta la alte modele de nikon, la d3100 nu stiu, poate are aceasi problema)...in anumite cazuri si la unele modele de gripuri 3rd party se intampla ca gripul sa iti descarce bateria pana se goleste complet, si descarca bateria mai mult decat atunci cand aparatul zice ca bateria e la 0% si se inchide ca sa nu descarce mai mult...daca descarci o baterie prea mult atunci se strica si nu mai tine decat foarte putin...deci cred ca la tine e de la baterie...adica bateria e stricata....acum dece s-a stricat bateria cine stie...poate e de la aparat ca a descarcat bateria , poate ai lasat mai mult timp bateria cand era la 0% si ea s-a descarcat prea mult...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: PROBLEMA DE LA BATERIE SAU DE LA DSRL?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 28, 2015 8:40 pm

Si eu inclin sa cred ca acumulatorul este vinovat.

Se poate face un mic test: bateria incarcata la 100%, verificat procentul de incarcare in aparat (indicatorul sa fie complet cu toate segmentele), scoasa bateria din aparat pentru o perioada mai lunga (1 saptamina - 10 zile) si reverificat procentul de incarcare in aparat la remontarea bateriei(daca pierderea de energie e in jur de 30%, cam 1 segment din indicatorul aparatului); daca bateria, nemontata in aparat se descarca repede ... e defecta. In mod normal, bateria ar trebui sa fie full, vazuta de aparat, la remontare, dupa 7-10 zile de inutilizare.

[Daca bateria nu este cea originala Nikon, probabilitatea de defectare a ei creste substantial; ar fi bine ca si incarcatorul sa fie verificat ... e posibil ca (si) acesta sa fie implicat ...]

O alta alternativa ar fi schimbarea bateriei cu una similara, imprumutata, cu compararea rezultatelor.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMA DE LA BATERIE SAU DE LA DSRL?

Mesajde Fishuartist » Mar Iul 28, 2015 8:47 pm

Nu am grip, era de la baterie am luat una noua si este ok acum :) multumesc pt raspunsuri :)
Fishuartist
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 28, 2015 6:16 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori