Acum este Joi Mar 28, 2024 7:06 pm

Articole Nikonisti.ro

D5100 - Cannot display this file

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

D5100 - Cannot display this file

Mesajde AngiAgota » Lun Aug 03, 2015 4:27 pm

Buna ziua,
dupa folosirea fara probleme de aprox 3 ani, aparatul nostru D5100 a inceput sa manifeste o problema ciudata. Dupa realizarea pozelor, acestea apar pentru cateva secunde, totul pare sa fie ok, dar cand vrem sa descarcam poza, sau s-o vizualizam pe aparat, este afisat mesajul Cannot display this file.
Am incercat resetarea la setarile de producator, dar din pacate nu a rezolvat problema.
Am inlocuit si cardul de memorie. Cu noul card, pozele pot fi vizualizate pe aparatul foto, dar nu si pe calculator. Pur si simplu nu se copiaza pe calculator.
Ce as putea sa fac?
Mersi.
AngiAgota
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 03, 2015 4:11 pm

Re: D5100 - Cannot display this file

Mesajde AndreasCristian » Mar Aug 04, 2015 12:41 am

Vezi sa nu fi schimbat din greseala formatul in care aparatul exporta fotografiile. Intra in meniu si seteaza-l pe jpeg.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: D5100 - Cannot display this file

Mesajde moaartea » Mar Aug 04, 2015 12:59 am

AngiAgota scrie:. Pur si simplu nu se copiaza pe calculator.


cum adica NU SE COPIAZA????? adica bagi cardul in citorul de card si nu iti bede deloc cardul, sau cand incerci sa le copiezi iti da eroare ca nu le poate copia, sau le copiezi pe calculator si cand le deschizi nu le poti vedea???? care din astea e?


2-> cu ce incerci sa le deschizi...? daca ai jpg-uri atunci nu conteaza cu ce incerci sa le deschizi DUPA CE LE-AI COPIAT IN CALCULATOR, daca ai nef-uri asigura-te ca programul cu care incerci sa le deschizi stie sa citeasca nef-urile de la d5100.


daca problema nu e de la user - adica faci tu ceva gresit cand incerci sa le copiezi, ti-as sugera sa iti rescrii inca odata firmware-ul, si il pui pe ultimul daca nu e deja...oricum cardul ma gandesc nu e o eroare prosteasca gen ca ai blocat cardul la scriere din acel mic buton de pe lateral(desii trebuia sa iti apara o eroare daca era asa) si ca l-ai formatat dupa ce l-ai pus in aparat inainte sa te apuci sa faci pozele(e fff important ca sa fie cardul formatatul foto in aparat si nu in windows - pt ca in windows daca nu sti cum sa il formatezi poti sa il formatezi in alt format si sa ai probleme cu el in aparat gen sa nu iti recunoasca deloc cardul sau mai stiu eu ce...)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: D5100 - Cannot display this file

Mesajde AngiAgota » Joi Aug 06, 2015 4:12 pm

AndreasCristian scrie:Vezi sa nu fi schimbat din greseala formatul in care aparatul exporta fotografiile. Intra in meniu si seteaza-l pe jpeg.


Formatul este jpeg.
AngiAgota
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 03, 2015 4:11 pm

Re: D5100 - Cannot display this file

Mesajde AngiAgota » Joi Aug 06, 2015 4:20 pm

moaartea scrie:
cum adica NU SE COPIAZA????? adica bagi cardul in citorul de card si nu iti bede deloc cardul, sau cand incerci sa le copiezi iti da eroare ca nu le poate copia, sau le copiezi pe calculator si cand le deschizi nu le poti vedea???? care din astea e?


Conectez aparatul la laptop prin cablu. Vad tumbnail-urile pe card, dar cand incerc sa le deschid, imi da Unkown file format. Incerc sa la copiez prin simplu copy+paste, apare semnul de asteptare (cerculetul care se invarte), dupa care nu se copiaza, si nici mesaj de eroare nu apare.

moaartea scrie:oricum cardul ma gandesc nu e o eroare prosteasca gen ca ai blocat cardul la scriere din acel mic buton de pe lateral(desii trebuia sa iti apara o eroare daca era asa) si ca l-ai formatat dupa ce l-ai pus in aparat inainte sa te apuci sa faci pozele(e fff important ca sa fie cardul formatatul foto in aparat si nu in windows - pt ca in windows daca nu sti cum sa il formatezi poti sa il formatezi in alt format si sa ai probleme cu el in aparat gen sa nu iti recunoasca deloc cardul sau mai stiu eu ce...)

Cardul nu este blocat si a fost formatat in aparat, nu in Windows. Astazi am sa cumpar un nou card. Incercarea moarte n-are. :)
AngiAgota
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 03, 2015 4:11 pm

Re: D5100 - Cannot display this file

Mesajde moaartea » Joi Aug 06, 2015 8:07 pm

AngiAgota scrie:Astazi am sa cumpar un nou card. Incercarea moarte n-are. :)


ti-as sugera sa iti cumperi un cititor de carduri....macar imprumuta unu de la cineva si vezi daca merge.....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: D5100 - Cannot display this file

Mesajde AngiAgota » Joi Aug 06, 2015 9:03 pm

moaartea scrie:
AngiAgota scrie:Astazi am sa cumpar un nou card. Incercarea moarte n-are. :)


ti-as sugera sa iti cumperi un cititor de carduri....macar imprumuta unu de la cineva si vezi daca merge.....


Mersi de sfat, am sa incerc
AngiAgota
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 03, 2015 4:11 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori