Acum este Vin Mar 29, 2024 7:56 am

Articole Nikonisti.ro

Bateria nikon D7000

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Bateria nikon D7000

Mesajde Igor_Paladi » Lun Aug 10, 2015 10:25 am

Buna ziua, sunt posesorul unui d7000, de ~ 1 saptamina am observat ca bateria sa descarcat singura in aparat, fiind incarcata cu 5 zile in urma sa descarcat la 0, am incarcat-o si peste o zi iar la 0. Am scos cardul de memorie si tot aceeasi problema. Astazi vreau sa incerc sa scot si obiectivul sa vad ce rezultat va fi. Nimeni nu sa intilnit cu asa o problema? Nu am baterie de rezerva sa verific. E inca pe garantie (expira in 2 luni :) ) dar vreau sa aflu poate se rezolva simplu, daca nu ....
Igor_Paladi
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Aug 10, 2015 10:17 am

Re: Bateria nikon D7000

Mesajde moaartea » Lun Aug 10, 2015 2:11 pm

ma gandesc ca nu ai grip pe aparat, daca ai scoate-l poate aia e problema....daca nu, si vrei sa sti daca e problema de la baterie sau aparat, incarca bateria, si pune-o in aparat sa iti arate ca e incarcata, apoi scoate-o din aparat sau grip. daca se descarcasi fara sa fie pusa in aparat/grip atunci bateria are probleme. daca dupa 2 zile e la fel de incarcata atunci e vreo problema cu gripul sau aparatul,vreun scurt sau ceva care iti descarca bateria...eu personal nu am intalnit aceasta problema dar am vazut unele duscutii pe aceasta tema,,,dupa testul asta macar sti de unde e problema...de la baterie sau aparat...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Bateria nikon D7000

Mesajde Igor_Paladi » Mar Aug 11, 2015 8:40 am

Nu am grip, bateria a fost incarcata toata noaptea pina la semnalul luminiscent continuu. Acum am lasato pe masa sa vad in 2 zile la ce stare ajunge.
Igor_Paladi
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Aug 10, 2015 10:17 am

Re: Bateria nikon D7000

Mesajde CTz » Vin Aug 14, 2015 9:15 am

Din doua, una. Ori este extrem de veche/folosita bateria respectiva (verifica in aparat, la battery status - sau ceva similar), ori nu este o baterie originala. Am avut o explozie third-party si pateam la fel, se descarca stand degeaba, IN AFARA aparatului (in cutuita ei).
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron