Acum este Vin Apr 19, 2024 1:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Puncte verzi, albastre si rosii in poza

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Puncte verzi, albastre si rosii in poza

Mesajde GrigoreS » Vin Aug 14, 2015 4:23 pm

Salut,

Mi-a aparut o problema:
Am iesit si eu (ca multi altii) sa fac poze la perseide. Pana acum nu am mai facut poze la stele si cu expunere lunga.
Problema e ca in poze imi apar niste pucte albastre, rosii si verzi (exemplu atasat).
Pozele (cca 100) au fost facute la ISO 2000 f3,5 timp 20-25 sec; Nikon D5100 obiectiv 18-140mm
Oare ce o fi? Senzor bulit? Se supraincalzeste senzorul si asa face?

La pozele facute ziua sau cu blit nu apar niciodata acest puncte.

Mersi de ajutor.
Fişiere ataşate
 DSC_0097-1-3.jpg
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: Puncte verzi, albastre si rosii in poza

Mesajde moaartea » Vin Aug 14, 2015 4:56 pm

incearca "sensor remapping", ar trebui sa mearga...incearca asta si vezi daca scapi de problema.....incearca sa ii dai se 2 ori sensor cleaning-clean now in succesiune rapida, ar trebui sa scapi de acei pixeli....daca nu merge asa atunci pune iso 3200, pune pe manual aparatul si fa o expunere de 30 secunde, cu capacul la obiectiv pus(diafragma nu conteazaca oricum nu ar trebui sa intre lumina pe senzor daca ai capacul pe obiectiv pus), apoi imediat dupa ce ti s-a terminat expunerea dute si da-i de 2 ori clean now de 2 ori(adica IMEDIAT, ca sa faci mai repede asta, navigeaza inainte in meniu la sensor cleaning, apoi fa poza dupa care cand intrii inapoi in meniu ai sensor cleaning deja selectat)
p.s. scoate long exposure noise reduction cand faci ce am scris su mai sus, asta daca ai selectat asa ceva.
p.p.s cand mai faci poze cu expunere asa lunga si cu iso asa mare poti sa incerci sa activezi long exposure noise reduction, si sa vezi daca e mai ok cu el activat sau nu...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Puncte verzi, albastre si rosii in poza

Mesajde GrigoreS » Vin Aug 14, 2015 5:04 pm

Nu stiu cum se face senzor remapping si nici nu am gasit asa ceva in meniul aparatului.
Incerc varianta cealalta pana imi explici cum fac prima :)

ps: am facut cum zici tu cu curatarea senzorului si degeaba. apoi am activat long exposure noise reductoin (era OFF) si am facut o poza la 25 sec si nu se mai vad punctele alea aproape deloc :)
poate un senzor remapping le-ar rezolva de tot daca imi explici cum fac :)

Mersi mult
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa

Re: Puncte verzi, albastre si rosii in poza

Mesajde moaartea » Vin Aug 14, 2015 5:37 pm

nu exista posibilitatea din meniu la nici un dslr nikon sa faci tu sensor remaping , asta din cate stiu eu.

la multe modele totusi, daca ii dai se 2 ori succesiv una dupa alta la un interval foarte scurt de timp, dupa ce i-ai dat clean now, cand ti-a disparut "gata" sau "done" de pe ecran ii mai dai a 2-a oara imediat clean sensor now, isi face singur sensor remaping...la multe modele,acum nu stiu daca la toate, nikon nu scrie nicaieri ca face asta, dar ma foarte multe merge cum spuneam eu...si faza cu 1-2 poze inainte sa ii dai sensor clean, la iso mare e ca sa incalzesti senzorul putin si sa fie mai mare probabilitatea sa gaseasca toti pixeli morti sau blocati.

long expsure noise reduction, din cate stiu eu actioneaza asa: face inca o expunere cu aceeasi lungime de timp, dar cu shutter-ul inchis, deci nici un pic de lumina nu poate ajunge la senzor. si daca vreun pixel e alta "culoare" decat negru atunci acel pixel il considera pixel blocat si ti-l sterge din imaginea finala (de fapt sustrage valoarea expunerii "negre" din poza facuta anterior, si ce ramane e nef-ul sau jpg-ul care ti-l scrie pe card.)

sensor remaping el cauta pixeli morti sau pixeli blocati(hot pixels) si nu ii mai scrie in nef-ul final, valoarea acelui pixel fiind media valorilor pixelor din jurul lui, si astfel nu iti mai apare in inagine, si nu sti ca acel pixel e stricat. de fapt toate aparatele(nikon,canon,sony,etc) au cativa pixeli asa dar tu nu sti asta ca nu apar in poze si nici in statistici pe undeva nu poti sa vezi acest lucru.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Puncte verzi, albastre si rosii in poza

Mesajde GrigoreS » Vin Aug 14, 2015 5:50 pm

Am inteles. Mai repet faza cu expunere lunga si senzor cleaning.

Mersi mult de ajutor.
Avatar utilizator
GrigoreS
 
Mesaje: 85
Membru din: Lun Apr 08, 2013 7:35 am
Localitate: Usa


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron