Acum este Vin Apr 19, 2024 4:27 am

Articole Nikonisti.ro

problema focus Nikon D700

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

problema focus Nikon D700

Mesajde desertfoxofafrica » Dum Aug 16, 2015 5:42 pm

Problema se refera ca si in titlu la un Nikon D700 cu aprx.9000 de cadre iar problema se manifesta in felul urmator:
L-am testat impreuna cu Nikon 85mm f1.8 G , Sigma 35mm f1.4, iar la focus automat sau manual dupa primele 5-8 fotografii care sunt in focus, privind prin vizor imaginea se incetoseaza putin si toate fotografiile sunt numai blur, isi mai revime din cand in cand dar iar se intampla aceasta problema, in special atunci cand inclin aparatul in jos. Am resetat meniul si tot asa face, versiunea de firmware este updatata la 1.4.
De obicei cand trag cu el folosesc doar punctul central, single focus, rar la subiecte in miscare folosesc continuous focus .
Nu am avut probleme cu el pana acum de nici un fel, nu a fost lovit, scapat jos, etc.

Va rog sa-mi spuneti daca ati mai intalnit o astfel de problema, sau ce credeti ca ar putea fi, care ar fi rezolvarea.
Va multumesc...
desertfoxofafrica
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Iun 06, 2012 10:19 pm

Re: problema focus Nikon D700

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Aug 16, 2015 6:08 pm

Cel mai bine ar fi sa (intrebi) mergi direct la service.

Eu suspectez, fara a fi 100% sigur, ca problema o genereaza sistemul de oglinzi: in momentul in care inclini aparatul cu obiectivul spre podea, oglinda isi modifica pozitia generand focalizare defectuasa si imagine nefocalizat in vizor. Ce ar putea genera aceasta comportare: resortul din mecanismul oglinzii, slabit sau impiedicat de ceva.
[Ar fi de verificat comportarea cu aparatul orientat in sus sau in mod portret; gravitatia sa "ajute" mecanismul oglinzii sa ramina in pozitia corecta]

Ar fi si o solutie un pic hazardata: sa faci citeva rafale la numarul maxim de cadre pe secunda; se poate ca mecanismul oglinzii sa-si revina (se fie indepartata "piedica"), dar e foarte posibil si ca resortul sa cedeze complet ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: problema focus Nikon D700

Mesajde desertfoxofafrica » Dum Aug 16, 2015 9:23 pm

Multumesc pentru raspuns Bogdan, o sa incerc sa trag si in rafala, intre timp astept raspuns si de la Skin Romania sa vad ce zic si ei, vreau sa-l fac pentru ca e un aparat foarte bun dupa parerea mea mult peste ce se face azi in materie de built quality.
desertfoxofafrica
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Iun 06, 2012 10:19 pm

Re: problema focus Nikon D700

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 24, 2015 8:13 pm

Cel mai probabil raspunsul va fi sa-l trimiti in service pentru o constatare; e greu sa pui un diagnostic exact fara a exemina aparatul.
Pe de alta parte, nu cred ca i-ar strica o verificare si eventual o curatare suprafete optice si calibrare. Desi cadrele sunt putine (e vorba de 9000 sau 90.000 ?!) Nikon recomanda o revizie cam la 3 ani; e posibil ca sa apara unele gripari ale elementelor in miscare (vaselina scursa sau solidificata, resorturi slabite, etc.) sau contacte imperfecte daca aparatul a stat mult.

Aparatul asta merita sa fie facut perfect functional. Sper sa se rezolve simplu si cu cheltuieli minime!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: problema focus Nikon D700

Mesajde desertfoxofafrica » Joi Sep 24, 2015 8:14 pm

S-a rezolvat cu o simpla calibrare de focus la service Nikon
desertfoxofafrica
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Iun 06, 2012 10:19 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron