Acum este Joi Apr 18, 2024 11:28 am

Articole Nikonisti.ro

Pete de ulei pe senzor

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Pete de ulei pe senzor

Mesajde Nicolae Irimescu » Mar Sep 08, 2015 7:25 pm

Salutare, as vrea sa va intreb daca este adevarat ca apar pete ulei de pe senzor la nikon d7100 ? multumesc.
Nicolae Irimescu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 08, 2015 7:20 pm

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde DannyMC » Mar Sep 08, 2015 7:33 pm

Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde Nicolae Irimescu » Mar Sep 08, 2015 7:51 pm

Aceasta problema cu petele de ulei se poate remedia? Pt ca as vrea sa achizitionez un dslr, si sunt in dubii,nikon d7100 sau canon eos 70d , dar problema cu petele de ulei de pe senzor la nikon ma cam pus pe ganduri.
Nicolae Irimescu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 08, 2015 7:20 pm

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde DannyMC » Mar Sep 08, 2015 7:53 pm

Se poate curata senzorul!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde RPP » Mie Sep 09, 2015 4:54 pm

Prietene, cu tot respectul, ia-ti camera si iesi in lume la fotografiat. Te agati inutil de nimicuri. Ia ceea ce-ti permite bugetul si ce crezi ca-ti place. Numai de-ai ajunge in punctul ala unde petele de ulei de pe sensor ti-au facut praf nus'ce masterpiece.

Petele de ulei se curata, de tine cu un pic de atentie sau cu bani de catre profesionisti. Oricum ar fi, nu sunt deal breakers.

Exemplul meu: Am avut vreo 2-3 ani un D7000 luat de nou. L-am folosit destul de putin, cam 12.000 de cadre. N-am auzit sau observat ca modelul asta in general, cel detinut de mine in special sa aiba probleme cu uleiul de la shutter sa sara pe sensor(D600 style). Cand l-am vandut, dupa cateva teste simple, surprizaa... 2-3-4 petisoare minuscule care pareau a fi pete de ulei. I-am zis cumparatorului, nu stiu cat m-a crezut, ca nu le-am observat dar nici nu m-a interesat sa le caut. Pana la urma l-a luat asa si nu cred ca in final l-au deranjat cu ceva.
Cu banii de pe D7000, mi-am luat D7100... guess what? nu ma intereseaza catusi de putin daca are sau nu pete de ulei, nu le-am cautat, nu le-am vazut in fotografii, ma doare la basca. Imi iau camera si ma duc la fotografiat in liniste. Daca or sa apara si vor fi vizibile, le voi curata si gata, problem solved.

In concluzie, nici cand am luat D7000 nici cand am luat D7100 nu m-a interesat aspectul asta si cred ca n-ar trebui sa te intereseze nici pe tine. Daca apar, apar la mii de cadre. Praf/ulei/murdarie e inevitabil sa ajunga la un moment dat pe sensorul camerei daca o folosesti.
Ultima oară modificat de RPP pe Mie Sep 09, 2015 4:59 pm, modificat de 2 ori în total.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde RPP » Mie Sep 09, 2015 4:55 pm

Un alt criteriu de ales ar fi si ce sistem folosesc prietenii tai, daca ai prieteni pasionati de fotografie. Va puteti ajuta reciproc cu lentile/accesorii.
Alfel risti sa petreci ore intregi argumentand inutil cu amicii, Nikon vs Canon, ios vs android, windows vs Linux, etc.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde hashwood » Vin Noi 06, 2015 1:05 pm

si eu sunt in primul rand fotograf si ma intereseaza mai putin petele de praf de pe senzor, mai ales ca reapar mai devreme sau mai tarziu.

Ce nu este acceptabil, este ca obturatorul sa faca pete de ulei pe senzor. Am curatat multe aparate full frame Nikon, cu pete in partea mecanismului obturatorului. Trebuie folosite mai multe spatule, pentru ca prima devine uleioasa. Sa nu mai vorbim, ca o astfel de curatare streseaza inutil senzorul, mai ales cand este facuta de utilizatorul fara experienta. Nu este normal ca ulei din mecanismele aparatului sa ajunga pe senzor.

La fel de anormal este sa se deplaseze sau sa se rupa paletele obturatorului la Nikon d7000. Va rog, aveti mare grija, in caz ca aveti Nikon d7000, si apare un mesaj de eroare, neaparat nu mai declansati. Scoateti obiectivul si ridicati oglinda (cu mare grija, si fara baterie in aparat), pentru a verifica situatia obturatorului, sau mai bine contactati o unitate service. Am intalnit vreo doua cazuri in care utilizatorul a mai incercat sa declanseze, si paletele obturatorului fiind rupte, au zgariat senzorul. Precizez inca o data, am intalnit astfel de cazuri numai la D7000, de fapt la nici un alt aparat Canon sau Nikon pana acum nu am vazut palete rupte.
hashwood
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 06, 2015 12:44 pm

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde CTz » Vin Noi 06, 2015 1:55 pm

De curiozitate, cate cadre avea d7000-ul ala ?

Am avut doua si nu au dat nici unul vreun semn de genul. Nici ulei, si nici obturator. Si crede-ma ca am verificat :)

A, ca am avut praf gramada, si au fost ambele la curatat, asta ESTE NORMAL. De aia iti iei DSLR, ca sa schimbi obiective... Nu o sa imi fac niciodata probleme ca nu pot sa trag un anume cadru, cu un anume obiectiv, pentru ca bate vantul si imi intra praf "la senzor"...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde abel1303 » Mie Iun 14, 2023 6:28 am


Your article was a pleasure to read - I couldn't put it down!
abel1303
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 14, 2023 6:25 am

Re: Pete de ulei pe senzor

Mesajde linnellaa » Mie Iun 21, 2023 10:09 am

Pentru a efectua curățarea senzorului magic tiles 3, aparatul foto trebuie să aibă suficientă energie. Verificați nivelul bateriei și încărcați-l complet dacă este necesar.
linnellaa
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 21, 2023 6:25 am

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori