Acum este Joi Mar 28, 2024 11:08 am

Articole Nikonisti.ro

Pata supraexpusa D7100 - AJUTOR!

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Pata supraexpusa D7100 - AJUTOR!

Mesajde Flyer » Sâm Feb 06, 2016 12:55 am

Problema vine de la "shutter blades". Cu siguranta ai o gaura in una din lamele. Prin gaura aia intra lumina inainte sa se deschida si acolo poza este supra-expusa.
Incearca sa faci poze cu timpul de expunere mai mare de 1/60 si o sa observi ca pata dispare.
Daca este in garantie degeaba il trimiti in service ca platesti dus-intors. Poti caura pe ebay sau amazon si costa in jur de 40$ + manopera la un serivce.
Fan Canon
Flyer
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Noi 23, 2014 11:42 pm

Re: Pata supraexpusa D7100 - AJUTOR!

Mesajde ikraft » Dum Feb 07, 2016 9:34 pm

Flyer scrie:Problema vine de la "shutter blades". Cu siguranta ai o gaura in una din lamele. Prin gaura aia intra lumina inainte sa se deschida si acolo poza este supra-expusa.
Incearca sa faci poze cu timpul de expunere mai mare de 1/60 si o sa observi ca pata dispare.
Daca este in garantie degeaba il trimiti in service ca platesti dus-intors. Poti caura pe ebay sau amazon si costa in jur de 40$ + manopera la un serivce.


dar de ce atunci pata iese la iso manual? poate e o coincidenta , la iso manual valoarea iso sa fi fost mica si timp mai lung de expunere. Dar ceva tot nu suna bine, legat de gaura in lamele. Daca poza e facuta la apertura maxima, pata ar trebui sa dispara in cazul asta. Atat autofocusul cat si poza s-ar face la apertura maxima. Poate oglinda sa aiba o gaura :)
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Pata supraexpusa D7100 - AJUTOR!

Mesajde Flyer » Mie Feb 10, 2016 12:22 am

ikraft scrie:
Flyer scrie:Problema vine de la "shutter blades". Cu siguranta ai o gaura in una din lamele. Prin gaura aia intra lumina inainte sa se deschida si acolo poza este supra-expusa.
Incearca sa faci poze cu timpul de expunere mai mare de 1/60 si o sa observi ca pata dispare.
Daca este in garantie degeaba il trimiti in service ca platesti dus-intors. Poti caura pe ebay sau amazon si costa in jur de 40$ + manopera la un serivce.


dar de ce atunci pata iese la iso manual? poate e o coincidenta , la iso manual valoarea iso sa fi fost mica si timp mai lung de expunere. Dar ceva tot nu suna bine, legat de gaura in lamele. Daca poza e facuta la apertura maxima, pata ar trebui sa dispara in cazul asta. Atat autofocusul cat si poza s-ar face la apertura maxima. Poate oglinda sa aiba o gaura :)


Nu are nici o legatura cu ISO ci doar cu timpul de expunere. Sub o anumita valoare nu mai apare pata pentru ca nu este destula sa treaca prin gaura din lamele.
Am patit-o pe propria mea piele. Pozele pe care le-a pus ca si exemplu sunt identice cu a mele.
Fan Canon
Flyer
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Noi 23, 2014 11:42 pm

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori