Acum este Vin Apr 19, 2024 9:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Posibila problema D700:

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Posibila problema D700:

Mesajde vannraz » Lun Sep 28, 2015 10:52 am

Salutare tuturor,

Am observat ca la unele poze apare in partea stanga o linie verticala putin mai intunecata decat restul cadrului, avand o latime de aproximativ 1 cm. Ceea ce am observat este ca aceasta banda apare aleator, din 200 de cadre, vreo 10 prezinta aceasta problema. De asemenea, aceasta banda apare in cadre total diferite, in care am folosit cu totul alte setari, locatie lumina, dar in acelasi timp am poze facute in aceleasi conditii, si intr-un cadru apare, in urmatorul nu.

Aceasta linie apare si in fisierele NEF, deci nu este o problema de setari jpg, profile de culoare, ADL etc.
Aparatul are aproape 180k de cadre, in rest merge ceas, nu se blocheaza oglinda, in rafala nu sunt probleme.

Probabil ca o sa ajung si la Skin pentru o constatare, dar voiam sa va intreb si pe voi aici daca ati mai intalnit ceva similar.

Am atasat doua cadre consecutive, luate in aceleasi conditii, in unul se observa efectul, in celalalt nu.
Fişiere ataşate
 DSC_6217.JPG
Cadrul cu problema
 DSC_6219.JPG
Cadrul OK
vannraz
 
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iul 16, 2013 8:51 am

Re: Posibila problema D700:

Mesajde Merlin » Mar Sep 29, 2015 9:44 pm

Iti pica shutter-ul .. ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Posibila problema D700:

Mesajde vannraz » Mie Sep 30, 2015 7:29 am

Salut, Merlin, la shutter ma gandeam si eu. Acum trebuie sa strang bani pentru inlocuire.
A schimbat cineva recent shutterul la Restart, ce costuri ar fi ? Ma refer la manopera plus piesa.
Ma gandesc undeva in jur de 800 ron ar fi acceptabil.

Mersi!
vannraz
 
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iul 16, 2013 8:51 am

Re: Posibila problema D700:

Mesajde vannraz » Mie Sep 30, 2015 10:28 pm

Am contactat Service Skin, costul inlocuirii shutter-ului la D700 este de 1200 ron, daca intereseaza si pe altcineva.
Oricum, au spus ca in service diagnosticheaza aparatul.
Dar deocamdata n-am mai avut probleme, Doamne-ajuta!
vannraz
 
Mesaje: 75
Membru din: Mar Iul 16, 2013 8:51 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron