Acum este Vin Mar 29, 2024 1:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Sharp in fotografie jalnic..

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Sharp in fotografie jalnic..

Mesajde CalinDan » Mar Sep 29, 2015 4:13 pm

Buna ziua ! Acum mi-am facut cont pe acest site, probabil un cunoscator a problemei imi da o mana de ajutor..

Folosesc un nikon D3300 cu un obiectiv all around Sigma 18-250mm F3.5-6.3 Dc Macro Os. Claritatea foto lasa de dorit, imi afiseaza ca o ceata ca o forma usoara de blur atunci cand vizualizez pozele pe laptop, cand dau next la urmatoarea foto pentru mai putin de o secunda daca privesc foarte atent pare clara fotografia, dupa care se asterne neclaritatea. Pe ecranul aparatului fotografia apare clara dar ulterior pe laptop ce vad nu prea mai are legatura cu ce am vazut pe micul ecran. Problema este la absolut orice fotografie si am cunostinte foto deci nu e de la miscare la timpi lungi, difractie sau altele. La fel am incercat toate modificarile din meniul aparatului si a obiectivului (sharp la alte valori, focalizari manuale, OS dezactivat, probat toate diafragmele, tot ce se poate) dar nimic de ajutor.

Atasez si doua poze una originala si alta trecuta prin ViewNX 2 prin corectare sharpness... nu ar fi o problema sa le corectez mereu dar nu-mi place ce face acea corectare cu fotografia, la un zoom apar pixeli cam urati.. Asadar ce credeti ca-i de facut si de la ce poate fi ?

Cu multumiri !
Fişiere ataşate
 1.JPG
 3.JPG
CalinDan
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 29, 2015 3:17 pm

Re: Sharp in fotografie jalnic..

Mesajde grigadita » Joi Oct 15, 2015 6:23 pm

nu prea vad probleme de sharp la prima fotografie. Incearca si pe alt pc/laptop, daca zici ca pentru o fractiune se vede clar, posibil sa fie de la adaptarea pozei la rezolutia monitorului.
P.S. nici obiectivul prea exceleaza,
Avatar utilizator
grigadita
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Oct 19, 2013 7:23 pm

Re: Sharp in fotografie jalnic..

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Oct 18, 2015 12:38 pm

Prea mica rezolutia, urca rawurile.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori