Acum este Mar Apr 16, 2024 11:16 am

Articole Nikonisti.ro

incarcator MH 24, problema ?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

incarcator MH 24, problema ?

Mesajde mariusg79 » Mie Sep 30, 2015 7:38 pm

Salut, va rov sa ma ajutati cu o informatie cu privire la un incarcator mh24 pentru nikon s3100. Pe incarcator scrie ca avem un curennt la iesire de aproximativ 8 volti. Masurat cu multimetrul, imi apare pe borne 2.2 v si 3.2 v pe borne diferite (in total sunt 5 borne). Estre normal sa am aceste valori sau este un defect la incarcator? Va rog pe cei care va priceperi sa faceti aceleasi masuratori si sa ma ajutati. Va multumesc.
mariusg79
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 26, 2014 10:11 pm

Re: incarcator MH 24, problema ?

Mesajde mariusg79 » Mie Sep 30, 2015 8:50 pm

mariusg79 scrie:Salut, va rov sa ma ajutati cu o informatie cu privire la un incarcator mh24 pentru nikon s3100. Pe incarcator scrie ca avem un curennt la iesire de aproximativ 8 volti. Masurat cu multimetrul, imi apare pe borne 2.2 v si 3.2 v pe borne diferite (in total sunt 5 borne). Estre normal sa am aceste valori sau este un defect la incarcator? Va rog pe cei care va priceperi sa faceti aceleasi masuratori si sa ma ajutati. Va multumesc.



De fapt avem urmatoarele valori:
borna 1 cu 2 = 3.27 V
borna 2 cu 3 = 3.23 V
borna 2 cu 4 = 2.21 V
borna 2 cu 5 = 2.93 V

Va rog, cei care aveti un mulrimetru, masurari incarcatorul fara baterie pentru a vedea daca am problema la el, incarca mai greu bateria.
mariusg79
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 26, 2014 10:11 pm

Re: incarcator MH 24, problema ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Sep 30, 2015 9:58 pm

Daca incarcatorul isi face treaba (adica incarca corect acumulatorul, iar indicatorul de incarcare clipoceste intermitent cam la 1 sec.) nu trebuie sa-ti faci probleme.
Daca insa incarcatorul este un no-name/fake, sfatul meu este sa-ti cumperi unul original pentru ca iti va compromite in foarte scurt timp acumulatorul.

Tensiunea de 8,4V se obtine intre borna + (care este una singura sau ar trebui sa fie) si borna - (aceasta e o combinatie de 2-3 borne care trebuie strapate si conectate cu borna minus a multimetrului). Nu cunosc combinatiile pentru MH24, dar pentru vechile MH18a, borna minus are 2 contacte ce trebuiesc strapate si multimetrul va arata corect ~ 8,4Vcc, iar ledul va clipoci ca la o incarcare normala.

Noile baterii si incarcatoare au 5 pini de incarcare (pentru a incerca descurajarea falsificarii); foarte probabil ca borna + (plus) sa fie formata din 2 contacte, iar borna - (minus) sa fie formata din restul de 3 contacte ... sau viceversa ( 3 pe plus si 2 pe minus?). Daca ai rabdare si timp la dispozitie poti identifica contactele de plus si de minus, apoi sa le strapezi corespunzator si sa masori tensiunea de incarcare (eventual si curentul de incarcare in sarcina). Daca nu strapezi toate contactele corespunzatoare fiecarei borne ( + sau -) vei obtine niste tensiuni eronate.
[Daca deschizi incarcatorul vei putea gasi extrem de usor punctele de masurare corecta, dar vei pierde garantia!]

Exista insa riscul ca in timpul identificarii bornelor de plus/minus sa arzi circuitul de protectie la incarcare (cel care opreste incarcarea si livreaza un curent minim daca acumulatorul este uitat in incarcator) prin scurtcircuit, asa incat eu te sfatuiesc sa lasi incarcatorul sa-si faca treaba pentru care a fost construit, daca si-o face corect.

[Motivul pentru care Nikon a fost obligat sa schimbe acumulatorii este relativ simplu: vechile acumulatoare si incarcatoare aveau contacte expuse (nu ingropate ca cele noi) si exista posibilitatea ca accidental acestea sa fie strapate in timp ce erau in priza (iti cadea creionul metalic pe incarcator, acesta nu avea acumulator la incarcat, se producea scurt, se ardea siguranta prizei si incarcatorul; acumulatorul nu patea nimic). Acum (si in viitor) totul este protejat de incastrarea de plastic in care sunt incluse contactele incarcatorului si acumulatorului. Nu imi pot inchipui ce mare incediu ar fi putut provoca un curent de 1A si o tensiune de 9V - putere 9W ca o lampa de veghe (sic) - dar protectia la apa in mod sigur nu a fost luata in calcul ;) ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: incarcator MH 24, problema ?

Mesajde mariusg79 » Joi Oct 01, 2015 7:43 am

Iti mulrumesc pentru raspuns, incarcatorul este original dar mi se pare ca incarca batsria mai greu si emite un piuit usor.
mariusg79
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 26, 2014 10:11 pm

Re: incarcator MH 24, problema ?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 01, 2015 8:28 am

Piuitul e datorat faptului ca incarcarea se face in pulsuri; cam toate incarcatoarele produc astfel de tiuituri de frecvente inalte: unele sunt auzibile, altele mai putin (trebuie sa fii foarte atent si sa fie foarte liniste in jur).
Daca incarcarea se face mai greu (ma gindesc ca te referi la un timp mai lung de incarcare) e posibil ca incarcatorul sa fie decalibrat, caz in care ar fi bine (incepi) sa-ti pui deoparte ceva bani pentru unul nou; reparatia nu cred ca merita economic vorbind. Doar daca aparatul (incarcatorul) mai este in garantie, il poti trimite la Nikon sa ti-l schimbe (nici ei nu se complica sa-l repare).

Ar fi bine sa testezi si un alt incarcator si sa compari rezultatele.
In general e bine sa nu descarci acumulatorul complet (doar in cazuri exceptionale, cand n-ai acces la o priza de curent), ci sa-l pui la incarcat cand inca mai are 25-30%. In felul asta prelungesti viata acumulatorului, iar incarcarea se face mai repede; incarcarea unui acumulator complet descarcat dureaza sensibil mai mult. E valabil pentru toate acumulatoarele de tip Li-ION (aparat foto, laptop, lanterne, etc.).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori