Acum este Mar Apr 16, 2024 8:56 am

Articole Nikonisti.ro

Sharpness obiectiv kit 18-55 VR2

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Sharpness obiectiv kit 18-55 VR2

Mesajde Rimio » Mie Noi 11, 2015 2:39 pm

Salut,

Am tras cateva cadre si cu obiectivul care a venit la kit cu D3200-le, si mi se par destul de soft, mai soft decat lauda altii acelasi obiectiv.

Exemplu: https://www.flickr.com/photos/rimio/22509818467/in/dateposted-public/

AFAIK autofocus-ul era pe trunchiul copacului, cadrul a fost tras la 45mm, f/6.3, 1/160, ISO 100. Ma gandesc ca e posibil sa fie vreo problema tehnica la autofocus, imi poate confirma/infirma cineva care a folosit obiectivul?

Autofocus-ul functioneaza perfect pe alte obiective, si mi s-a parut dubios ca acelasi cadru a iesit mai sharp pe un Tamron 70-300 VC USD, la 70mm!
Rimio
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 11, 2015 2:31 pm

Re: Sharpness obiectiv kit 18-55 VR2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 11, 2015 4:15 pm

Mie nu mi se pare nimic in neregula cu obiectivul, cel putin din cadrul prezentat; e posibil ca asteptarile sa fie cam mari de la un obiectiv de kit montat si pe un body entry-level ...

Ca sa fii linistit ca obiectivul este in parametrii (sau nu ?) ar trebui sa faci mai multe teste, la focale diferite, diafragme diferite, etc. ... pe trepied (sau un suport stabil), in mediu interior (fara posibile rafale/adieri de vant) s.a.m.d.

In general, obiectivele de kit (in parametrii) livreaza imagini de o calitate rezonabila daca tehnica de fotografiere e foarte bine pusa la punct si setarile sunt corecte, insa orice configurare incorecta sau tehnica deficitara poate conduce la rezultate slabe sau chiar inutilizabile. Repet insa: in cazul de fata nu pare sa fie vorba de nimic gresit (major).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sharpness obiectiv kit 18-55 VR2

Mesajde Rimio » Mie Noi 11, 2015 6:55 pm

Bogdan Dulgheru scrie:In general, obiectivele de kit (in parametrii) livreaza imagini de o calitate rezonabila daca tehnica de fotografiere e foarte bine pusa la punct si setarile sunt corecte, insa orice configurare incorecta sau tehnica deficitara poate conduce la rezultate slabe sau chiar inutilizabile. Repet insa: in cazul de fata nu pare sa fie vorba de nimic gresit (major).


Multumesc pentru feedback! Este foarte posibil sa am asteptari prea mari de la obiectiv, recunosc ca nu l-am folosit decat la cateva zeci-sute de cadre. As mai avea doua intrebari, daca ai timp:

Ce consideri ca am gresit in cadrul prezentat? Feedback legat atat de tehnica cat si de compozitie e binevenit.

Am folosit obiectivul de kit in cazul asta pentru ca nu am altul sub ~70mm (ma rog, 50mm pe full frame) si nu mai aveam spatiu sa ma misc in spate. Ce recomandare ai pentru un obiectiv allround pentru peisagistica in limita a 5-600 euro, pe care sa-l pot lua si la o eventuala trecere pe full frame? Eu ma gandeam la Nikon 24-85mm f/3.5-4.5G.
Rimio
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 11, 2015 2:31 pm

Re: Sharpness obiectiv kit 18-55 VR2

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 11, 2015 8:57 pm

Fara a face referire la partea artistica (compozitie, incadrare, etc.) imaginea mi se pare corecta ca tehnica.
Distanta de fotografiere corelata cu diafragma aleasa f/6.3, cu ISO si focala fac ca intreaga imagine sa fie in intregime sharp din cauza campului mare de profunzime; nu mi se pare ca ar fi afectata de motion-blur (adica sa fie "miscata") chiar daca a fost facuta hand-held (asta inseamna ca VR-ul isi face treaba bine si/sau ai o stabilitate buna si nu induci tremurat aparatului).

Partea artistica nu o comentez prea mult: nu e nici rea, dar nici extraordinara. Pentru un incepator e OK.
Va trebui sa acorzi si partii de prelucrare a imaginii o importanta mai mare. Un simplu crop poate schimba foarte mult o imagine.

Legat de obiectivul all-around trebuie mentionat in primul rand ca un astfel de obiectiv dedicat unui format (construit pentru acel format) va avea o comportare diferita pe formatul complementar prin prisma unghiului de acoperire.
Un obiectiv FX (cum e 24-85-ul la care ai facut referire) este considerat all-around pe un aparat FX, dar montat pe un aparat DX il va transforma intr-un tele-mediu si iti va lipsi partea de wide ...

Parerea mea e sa folosesti pe aparatul tau obiective dedicate formatului DX; sigur ca poti folosi foarte bine un 14-24/2.8 si pe aparatul tau, dar nu stiu daca merita investitia intr-o plaja de focale ciudata (21-36mm) pe DX. Cand te vei hotari sa treci la FX, vei stabili si de ce obiectiv ai nevoie.

Ca obiective all-around pentru DX, recomandarea mea merge catre 2: 16-85 de la Nikon si 17-70 de la Sigma, cu mentiunea ca Sigma iti poate crea neplaceri din cauza compatibilitatii ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sharpness obiectiv kit 18-55 VR2

Mesajde Rimio » Joi Noi 12, 2015 12:06 pm

Multumesc mult pentru feedback si sugestii!
Rimio
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 11, 2015 2:31 pm

Re: Sharpness obiectiv kit 18-55 VR2

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Noi 14, 2015 12:37 pm

Ce punct ai folosit?
In mare parte am tras cu 18-55-ul la 18mm doar, pe masura ce cresti isi pierde din ce in ce mai mult din sharpness.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sharpness obiectiv kit 18-55 VR2

Mesajde avanorman53 » Vin Mar 22, 2024 7:37 am

The sharpness of a kit lens varies depending on factors like aperture and focal length. Generally, they offer decent sharpness for everyday shooting but might lack the crispness of prime lenses. However, advancements have improved kit lens quality. For more insights, explore discussions on lens sharpness at https://myspace.com/mybkexperiences or engage with photography enthusiasts on https://www.producthunt.com/@experiencemybk.
avanorman53
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 22, 2024 7:35 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori