Acum este Mar Apr 16, 2024 4:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Temperatura de culoare

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Temperatura de culoare

Mesajde Stefania Balta » Sâm Dec 12, 2015 1:40 am

Nu de mult am achizitionat un D610, insa azi am avut prima problema cu el. Ajunsesem la un eveniment, am inceput sa fac fotografii si am vrut sa schimb white balance-ul, sa ii dau o tenta mai rece. Nu stiu ce s-a intamplat cu el, ca a inceput sa o ia razna, toate fotografiile prezentau o dunga (ce ocupa 20-50 % din suprafata acestora, in diferite zone) cu temperatura foarte calda, ca in imaginea atasata. Nu stiu daca este o greseala din setari facuta de mine, ori una tehnica. Asa face la condens? desi nu cred ca asta s-a intamplat. Am facut si o poza alb-negru, dar aceea a iesit corecta. Am resetat cateva chestii prin aparat, insa problema persista. La un moment dat, am ridicat iso mai mult si si-a revenit, dar nu cred ca asta a fost solutia. Ma ingrijoreaza faptul ca problema ar putea reveni in orice moment.
A avut cineva parte de un astfel de moment nefericit? Stie cineva care ar fi cauza? Multumesc.
Fişiere ataşate
 _DSC0599---Copy.jpg
Ştefania-Loredana BALTĂ
Motto: "After passion comes perfection."
www.facebook.com/stefania.balta
Avatar utilizator
Stefania Balta
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 23, 2015 12:06 am

Re: Temperatura de culoare

Mesajde Stefania Balta » Sâm Dec 12, 2015 4:18 am

Cred ca am gasit raspunsul: nu exista interferenta intre frecventa curentului electric (cu care sunt alimentate becurile cu lumina incandescenta/fluorescenta) si frecventa camerei foto.. In meniu, este pe Auto functia Flicker reduction, am sa o pun pe 50Hz ca asta e valoarea frecventei in Europa... Am analizat toate fotografiile facute si am observat ca atunci cand timpul de expunere e mai are ca 1/200 au iesit ok, dar cu cat scade timpul, cu atat mai mult se accentueaza culoarea. Acum e logic. E bine ca-mi raspund singura. :lol: Chiar e.
Ştefania-Loredana BALTĂ
Motto: "After passion comes perfection."
www.facebook.com/stefania.balta
Avatar utilizator
Stefania Balta
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 23, 2015 12:06 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori