Acum este Vin Mar 29, 2024 11:11 am

Articole Nikonisti.ro

D800, Err la declansare 1/8000

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

D800, Err la declansare 1/8000

Mesajde marcelush2 » Lun Dec 28, 2015 2:38 pm

salutare tuturor.
o sa fiu direct.
problema mea este ca la nikon D800, atunci cand fac fotografii cu timpi de expunere de 1/8000 si uneori si la 1/6400, pe ecranul secundar al aparatului, acolo unde e afisat fimpul de expunere, apare mesajul Err.
tin sa mentionez ca pot face poze in continuare, acestea ies corect, se salveaza pe card si sunt ok, dar nu pot sa mai modific timpul de expunere. adica pot sa trag in continuare numai cu 1/8000 si este afisat mesajul err.
mesajul dispare daca inchid si redeschid camera, si reapare la primul cadru tras cu 1/8000.
de asemenea mesajul dispare si pot folosi corect camera (adica afiseaza "8000" si imi este permis sa schimb timpul de expunere), daca dupa ce apare Err, apas butonul de preview (Depth-of-field preview button), sau asa cum ziceam, inchid si redeschid camera.
videio cu problema similara la un alt nikon:
https://www.youtube.com/watch?v=utshwhGF8LI
marcelush2
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Aug 25, 2013 7:49 am

Re: D800, Err la declansare 1/8000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Dec 28, 2015 4:29 pm

E doar o problema de "comunicare" intre montura si aparat ... e posibil ca montura sa aiba contactele murdare, sau obiectivul sa aiba difragma uleioasa. Verifica/curata contactele si verifica obiectivul; testeaza comportarea cu mai multe obiective. (cam asa sugereaza si Nikon: https://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/2605/~/what-does-the-fee-or-f---error-message-displayed-on-an-slr-camera-mean%3F)

Ceva util si aici: http://www.richardpeters.co.uk/blog/2011/01/07/nikon-dslr-error-codes-what-do-they-mean/
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D800, Err la declansare 1/8000

Mesajde marcelush2 » Mar Dec 29, 2015 9:33 pm

iti multumesc foarte mult pentru raspuns, problema insa e ca la mine afiseaza Err, nu FEE, si dupa judecata mea (desi e posibil sa ma insel), nu ar trebui sa aiba legatura. Adica, si cu obiectivul scos, la fel de prost se comporta, si dupa logica mea, chiar si fara obiectiv, (sau obiectiv fara CPU), ar trebui sa declanseze corect si fara erori, insa de fiecare data la declansare de 1/8000, si uneori si la 1/6400 da eroare dupa declansare.
marcelush2
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Aug 25, 2013 7:49 am

Re: D800, Err la declansare 1/8000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Dec 30, 2015 10:52 am

In articolul despre codurile de eroare e tratata si acest tip:

" Err

This can be the scariest message to encounter as it can cover a wide range of problems and when it does appear, the camera completely locks up, until you turn the camera on and off again. But it can potentially mean anything from dirty contacts, so the lens and camera cannot communicate properly, to a shutter malfunction. It is quite often down to dirty contacts on either the lens mount or lens itself, and is fixed with a good deep clean. But it can also be more serious, so it’s always best to speak to Nikon if you are concerned. I had this error come up once when a contact pin on my 1.4x teleconvertor was lose. I only found that out though when the pin fell out whilst I was abroad on a shoot!

Nikon also suggest the following if the Err code flashes up:

Remove all accessories from the camera.
Install a freshly charged battery into the camera.
If your Nikon camera offers resets such as the two-button reset or a hardware reset please follow those instructions provided in the product manual."


Eu am sugerat verificarea obiectivului: sa nu aiba diafragma uleioasa si/sau pirghia diafragmei sa nu aiba cursa lina (sa fie blocata de ceva praf, resortul sa fie (de)tensionat/deformat, etc. Petele de ulei de pe lamelele diafragmei pot influenta comunicarea cu aparatul in sensul ca aparatul va alege un timp de expunere incorect (e drept ca mai putin in modul M).

E posibil ca mecanismul de actionare a pirghiei diafragmei obiectivului (cel din aparat) sa fie impiedicat de ceva murdarie sau elemente deformate; in acest caz orice obiectiv ai monta vei intampina aceleasi probleme, iar cauza sa fie aparatul/body. Actionarea butonului preview dezmorteste mecanismul diafragmei temporar, dar nu rezolva problema.

Asa cum sugereaza si articolul, e posibil ca vina sa o poarte chiar shutterul (o deformatie infima a perdelelor) ...
Tot in partea citata mai sus, e data indicatia sa fie contactat serviceul Nikon (nu cred ca poate face nimeni "a good deep clean" acasa) si sunt de acord ca asta ar fi solutia cea mai buna, daca o curatare home-made nu da rezultate (" so it’s always best to speak to Nikon if you are concerned" )

[o serie de rafale la maximul de FPS poate rezolva problema, dar poate si sa strice definitiv elementul slabit care produce eroarea ... asa ca in aceasta privinta nu stiu daca e o solutie viabila; sansele sunt cam 50% la 50% si numai tu iti poti asuma acest risc; in schimb se poate face o rescriere a firmware-ului fara riscuri majore].
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D800, Err la declansare 1/8000

Mesajde marcelush2 » Dum Ian 03, 2016 4:41 pm

din pacate, obiectivul este ok.
toate obiectivele am verificat mai multe.
problema persista cu toate. apoi am pus obiectivele pe d7000 si acolo merg ok.
Am uitat sa mentionez ca dupa 10 secunde de la declansare, eroarea dispare si aparatul se comporta normal, si la apasarea pana la jumatate a butonului de declansare, pe display, in loc de Err, revine 8000 (1/8000).
In primele 10 secunde dupa declansare Apare Err intermitent,cam odata pe secunda.
Am uitat de asemenea sa mentionez si faptul ca la timpi de 1/8000 aparatul se comporta necorespunzator si in modul live view. Adica dupa declansare la 1/8000 se dezactiveaza automat modul live view, si coboara oglinda, pentru a vedea prin vizor, iar pe display-ul secundar apare Err.
La timpi de expunere mai lungi (de exemplu 1/5000) se comporta absolut corect.

In momentul de fata sunt absolut dezorientat. nu stiu catre ce componenta sa imi indrept atentia, sau daca de vina e un regim de exploatare necorespunzator, sau un accesoriu, sau e doar de ghinion.
aparatul a fost folosit DOAR in modul M, si la timpi mult mai lungi. (destul de rar trageam pe la 1/1000-1600). doar din intamplare am descoperit problema.
la o curatare/inspectie hardware home made, nici nu vreau sa ma gandesc.
cred ca zilele urmatoare in trimit la Nikon.
multumesc pt raspuns si pentru timpul acordat.
marcelush2
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Aug 25, 2013 7:49 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori