Acum este Vin Mar 29, 2024 7:46 am

Articole Nikonisti.ro

Blitz-ul incorporat in Nikon D5100 declanseaza tarziu

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Blitz-ul incorporat in Nikon D5100 declanseaza tarziu

Mesajde trysorel » Joi Feb 04, 2016 5:25 pm

Salutare,
Numele meu e Sorin.
Am un Nikon D5100 are aproximativ 5000 cadre.
Am o mica problema si nu ii dau de cap.
Cand este in Auto blitz-ul declanseaza instantaneu cu apasarea pe buton.
Cand sunt pe P sau M se intarzie fotografierea aprox 1-2 sec si atunci se declanseaza si blitzul. Adica apas pe buton, dupa 1-2 sec se face poza.
Daca inchid blitz-ul, face poze imediat.
Cand ridic blitz-ul intarzie iar.
Pe auto nu e nici o problema
Am resetat toate setarile facute de mine, am incarcat bateria, am pus card mai rapid. Acelasi lucru se repeta.

Mentionez ca l-am luat second hand, cand avea 3000 de cadre.
Acum am observat mica problema, de obicei nu folosesc blitz.

Un update de firmware ar ajuta? Stiti cum se face? Va afecta functionarea aparatului?
Aveti solutii pentru mine?

Multumesc
trysorel
 
Mesaje: 61
Membru din: Joi Feb 04, 2016 5:18 pm

Re: Blitz-ul incorporat in Nikon D5100 declanseaza tarziu

Mesajde moaartea » Joi Feb 04, 2016 6:19 pm

scoate red eye de pe flash. cauta red eye reduction in manual care sigur nu l-0ai citit ca sa vezi cum faci astya
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Blitz-ul incorporat in Nikon D5100 declanseaza tarziu

Mesajde trysorel » Joi Feb 04, 2016 9:46 pm

Mersi. acolo era problema.
Nu inteleg totusi..pe M nu pot folosi red eye correction?
E numai la modelul asta problema sau?
mersi
trysorel
 
Mesaje: 61
Membru din: Joi Feb 04, 2016 5:18 pm

Re: Blitz-ul incorporat in Nikon D5100 declanseaza tarziu

Mesajde moaartea » Joi Feb 04, 2016 10:11 pm

pai tocmai ca red eye functiona numai pe manual sau modul A,S,P, in modurile auto e dezactivat.

modul red eye functioneaza pe principiul ca daca pupila ochiului e mare, adica irisul ochilui e largit cum se intampla noaptea sau cand e lumina putina si ne ajuta sa vedem , atunci flashul de pe aparat vede mai mult din spatele ochiului care e foarte vascularizat, si din asta iese rosu in loc de negru....

ca sa combata acest lucrtu TOATEEE aparatele care suporta functia red eye inclusiv telefoanele mobile,sau orice alt aparat dau un flash care sa pacaleasca ochiul ca e lumina multa si sa se inchida irisul, asteapta un timp ca acest proces sa se intample si pe urma fac poza. acest lucru in anumite situatii reduce efectul de ochii rosii iar in altele nu reduce deloc, dar adauga un delay destul de mare din momentul cand apesi pe butoon si pana cand imaginea este capturata.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Blitz-ul incorporat in Nikon D5100 declanseaza tarziu

Mesajde trysorel » Vin Feb 05, 2016 7:51 am

Am inteles Multumesc
Totusi ma indoiesc ca aceasta intarziere se intampla si la modele highend
trysorel
 
Mesaje: 61
Membru din: Joi Feb 04, 2016 5:18 pm

Re: Blitz-ul incorporat in Nikon D5100 declanseaza tarziu

Mesajde ro_johnny » Vin Feb 05, 2016 8:00 am

E acelasi principiu.

Sent from my SM-G900FD using Tapatalk
ro_johnny
 
Mesaje: 91
Membru din: Dum Oct 07, 2012 2:05 pm

Re: Blitz-ul incorporat in Nikon D5100 declanseaza tarziu

Mesajde moaartea » Vin Feb 05, 2016 8:34 am

trysorel scrie:Totusi ma indoiesc ca aceasta intarziere se intampla si la modele highend

normal ca la modele high end gen d3-d4-d4s-d5 aceasta intarziere nu exista, ea esista doar la modelele din clasa mai joasa

nu conteaza ca modelele de top nu au blitz incorporat, conteaza ca aceste aparate din fabrica nu au acea intarziere la declansare.......daca ii pui un blitz pe patina la aparat si setezi red eye atunci o sa aiba si ele acest delay, dar din fabrica ele nu au aceasta problema :mrgreen: ( :arrow: ca nu au blitz :twisted: :twisted: :twisted: )

ca si idee...cu cat delay-ul este mai mare intre primul flash si cand face poze cu atat e mai eficient red eye-ul...oricum nimeni nu foloseste aceasta functie, sau aproape nimeni se pare ca...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron