Acum este Joi Apr 18, 2024 4:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde mmadalin » Joi Mar 03, 2016 12:07 am

Buna ziua

Nikon a anuntat oficial ca anumite aparate D750 au o problema de fabricatie (shutter defect) care se remediaza gratuit in punctul de service cel mai apropiat (cum e si normal)
A trimis cineva pana acum aparatul la service pentru aceasta problema? In caz ca da, cat dureaza remedierea?

Detalii aici: https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/65014/locale/ro_RO

Multumesc
mmadalin
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 23, 2012 10:29 am

Re: Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 03, 2016 2:54 am

Daca nu ai probleme recomandarea mea ar fi sa mai stai pe el asa cateva luni, pana mai faci cateva zeci de mii declansari apoi sa il duci sa ti-l schimbe prin 2017 si o sa ai free shutter change, eu cu al meu nu am avut probleme mometan si ma gandesc la anu sa dau o tura sa vad ce si cum.

Imi e frica si de incompetenta celor de la restart sa nu imi dea aparatul mai stricat decat e acum si sa ma cert dupa aia cu ei si anpc-ul.
Mare atentie daca vrei sa il trimiti in garantie recomandarea mea ar fi sa mai astepti 2-3 luni, la ora actuala foarte multa lume il baga in garantie si e posibil sa ramai fara scula cateva saptamani in ritmul in care se misca romanasii nostrii.
Nu stiu daca operatiunea se face in ro, dar ma rog la dumnezeu sa nu, nu vreau sa ma trezesc cu amprente pe senzor sau alte artefacte.

Daca esti mai aproape de Budapesta decat de Bucuresti, ideal ar fi sa il trimiti acolo.



Am vorbit cu cei de la nikon germany acum si mi-au recomandat daca nu am remarcat problema sa astept 2 luni daca vreau sa o trimit deoarce acum sunt foarte multe camere trimise in service si pot sa astept si cateva saptamni pana o primesc inapoi. O sa ma apuc in weekend sa o testez sa vad daca pot sa reproduc problema cu shutter-ul. Tot cei de la Nikon mi-au spus ca problema poate aparea chiar dupa ani, deci daca nu e acum graba si problema nu apare in poze pot astepta pana sa o trimit in service, ei o repara oricum si daca iese din garantie gratis.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde mircea812 » Joi Mar 03, 2016 10:15 am

Sa inteleg ca nu stii daca ai vreo problema dar vrei sa-l trimiti oricum?


Cel mai probabil apare doar la folosirea blitului in HSS.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde mumus » Joi Mar 03, 2016 10:20 am

Eu zic asa: daca nu te doare capul, nu te legi...
Restart are 'meseriasi' foarte 'buni' ce mai...Dorel lucreaza la Restart...
Sau daca tot il trimiti, trimite-l in ungaria la reparat.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mar 03, 2016 11:44 am

mircea812 scrie:...
Cel mai probabil apare doar la folosirea blitului in HSS.


Exact aceasta este problema: sincronizarea shutterului cu blitzul in HSS. [https://www.youtube.com/watch?v=8LmUge9VswI]

Exista in clip si o explicatie/opinie logica si de bun-simt pentru netrimiterea aparatelor la service (daca nu e stricta nevoie); referirea la service e general valabila pentru orice service din lume, deci si cel din Romania si Ungaria (pentru secuime) si nu are nici cea mai mica legatura cu priceperea sau nepriceperea oamenilor care lucreaza acolo.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde Nikon Service » Joi Mar 03, 2016 12:43 pm

mmadalin scrie:Buna ziua

Nikon a anuntat oficial ca anumite aparate D750 au o problema de fabricatie (shutter defect) care se remediaza gratuit in punctul de service cel mai apropiat (cum e si normal)
A trimis cineva pana acum aparatul la service pentru aceasta problema? In caz ca da, cat dureaza remedierea?

Detalii aici: https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/65014/locale/ro_RO

Multumesc


Buna ziua,

Nikon a actualizat in data de 29.02.2016 notificarea de service din iulie 2015 referitoare la posibile umbre aparute in imagini din cauza obturatorului pentru a include si serii ale aparatelor foto Nikon D750 produse intre decembrie 2014 si iunie 2015: https://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/65014/locale/ro_RO

Daca seria aparatului dumneavoastra Nikon D750 face obiectul acestei actualizari va sfatuim sa il aduceti/trimiteti catre centrul de service conform procedurii de la pagina: http://restart.ro/service/nikon/procedura-garantie.html. Aici aparatul foto va fi examinat si obturatorul va fi reparat in mod gratuit, chiar daca perioada de garantie a expirat. Timpul de stationare in centrul de service in vederea rectificarii acestui neajuns este de maxim 15 zile.

Cu stima
Service autorizat Nikon
www.restart.ro
Nikon Service
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Oct 22, 2012 11:36 am

Re: Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mar 12, 2016 9:57 am

https://www.youtube.com/watch?v=39cU-0fwYsU ... ceva argumente date de "dusman" ;) ; decizia ramine s-o ia utilizatorul ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Mar 12, 2016 1:23 pm

Foarte bune punctat, dar camera nu poate baga oricand in service pe motivul asta?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D750 probleme din fabricatie - shutter defect

Mesajde cox » Sâm Mar 12, 2016 10:56 pm

q.e.d.
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron