Acum este Mar Apr 16, 2024 4:36 pm

Articole Nikonisti.ro

RAW CU D90

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

RAW CU D90

Mesajde tmmarius » Dum Dec 06, 2009 8:28 pm

Cum pot sa deschid un fisier raw realizat cu nikon d90 cu adobe photoshop cs4,mentionez ca am descarcat pluginu camera raw 5.3 si tot nu merge.Ma poate ajuta cineva.MULTUMESC.
tmmarius
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 26, 2009 3:52 pm

Re: RAW CU D90

Mesajde gmtiby » Lun Dec 07, 2009 10:09 am

Salut,
Ai bagat cardul intr-un card reader, sau ai incercat sa deschizi fotografia direct din aparat ?
E recomandat, sau cel putin asa fac eu, sa folosesti un card reader, e mai bine si pt aarat si pt tine !
Asteptam sa ne spui cum ai incercat.
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: RAW CU D90

Mesajde tmmarius » Lun Dec 07, 2009 10:28 am

gmtiby scrie:Salut,
Ai bagat cardul intr-un card reader, sau ai incercat sa deschizi fotografia direct din aparat ?
E recomandat, sau cel putin asa fac eu, sa folosesti un card reader, e mai bine si pt aarat si pt tine !
Asteptam sa ne spui cum ai incercat.


am incercat si cu cititor de carduri,si am si coopiat fisierele de pe card in comp si tot nu pot deschide in photoshop,interesant ca pot deschide fisierele raw cu un program de la gimp numit UFRAW.
Pun si un printScreen.
Fişiere ataşate
untitled.JPG
tmmarius
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 26, 2009 3:52 pm

Re: RAW CU D90

Mesajde gmtiby » Lun Dec 07, 2009 3:32 pm

O sa verific si eu diseara acest lucru si te tin la curent.

Cu stima,
Cu stima,
gmtiby
 
Mesaje: 39
Membru din: Lun Iul 20, 2009 11:22 am

Re: RAW CU D90

Mesajde tmmarius » Lun Dec 07, 2009 3:52 pm

gmtiby scrie:O sa verific si eu diseara acest lucru si te tin la curent.

Cu stima,

multumesc pentru ajutor, mai vreau sa zic ca am instalat si adobe linghtroom,si pot sa deschid raw cu el,principala problema e de ce nu pot sa deschid cu photoshopu cu toate ca am instal mai multe pluginuri.Are o problema photoshop cs4 de nu pot deschide raw cu el? Sanatate multa.
tmmarius
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 26, 2009 3:52 pm

Re: RAW CU D90

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 03, 2010 10:47 pm

http://www.adobe.com/support/downloads/ ... ftpID=4622

Este link-ul pt. Camera Raw 5.6 (WIN). E de incercat cu aceasta versiune. Nu stiu daca 5.3 suporta D90, dar in mod sigur versiunea 5.6 il suporta.

Sper sa mearga.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: RAW CU D90

Mesajde RPP » Joi Feb 04, 2010 9:01 am

Tocmai ce am instalat aseara CS4 cu CameraRaw 5.6 si NEF-urile de pe D90 merg perfect... daca tot ai probleme atunci sigur e din alta parte.

incearca alta "licenta"de photoshop :D
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: RAW CU D90

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Feb 04, 2010 12:45 pm

RPP scrie:Tocmai ce am instalat aseara CS4 cu CameraRaw 5.6 si NEF-urile de pe D90 merg perfect... daca tot ai probleme atunci sigur e din alta parte.

incearca alta "licenta"de photoshop :D



Mai mult ca sigur aceasta este solutia cea mai buna, in sensul ca varianta de Photoshop nu este instalata corect sau crack-ul nu e bun.

Ar trebui incercat daca si pe alt Photoshop CS4 tot nu se vad fisierele. In cazul in care se deschid cu (alta varianta / pe alt calculator) photoshop atunci APARATUL este de vina si nu salveaza corect fisierele (poate sa fie de la card sau de la aparat)
Daca insa tot nu se deschid -> aparatul are ceva (se poate reincerca rescrierea firmware-ului inainte de a merge cu el in service)

Sper sa fie din cauza photoshop-ului / card / firmware ... si nu de service!
Bafta!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori