Acum este Vin Mar 29, 2024 12:45 am

Articole Nikonisti.ro

Inel focus nikkor 35mm ai-s. Problema focus manual!

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Inel focus nikkor 35mm ai-s. Problema focus manual!

Mesajde DanyelC » Joi Apr 28, 2016 12:30 pm

Va salut.

Desi citesc de ceva timp forumul este primul post :) ...
Sunt relativ boboc in arta pozarii...am un DSLR mic de cativa ani...cu el peste 20.000 de poze pana in prezent...dar pana acu fura numa poz(n)e! Poate incep deacum sa mai prind si cate o fotografie ceva :D

1.Mi-am luat de curand la o ocazie un Nikkor 35 mm ai-s, f1.4. Si il folosesc pe un 3100 (deci la aprox 50 mm).
A venit fara inelul de focus (banda de cauciuc exterioara). Avand in vedere ca acestea sunt relativ ieftine, as dori sa remediez situatia.
Din nefericire, de la Nikon am inteles ca nu ofera ca spare parts acest inel ptr acest obiectiv.
Ebay-ul este plin insa de asemenea inele pentru o sumedenie de modele. Intrebarea mea este de unde pot afla o lista cu dimensiunile exacte ale acestor inele? Poate gasesc unul care a e potriveasca...Stiu exact circumferinta de care am nevoie (masurata in cazul meu- nu am putut sa o aflu de pe undeva), insa pe ebay dimensiunile sunt date in multe cazuri grosolan pozand o ruleta sau rigla ceva pe langa inel. Am cumparat deja la plesneala un inel de la un 24-70, desi vine perfect pe latime in rest e un pic cam mare (am mai pus pe sub el cateva ture de banda adeziva). Nu imi prea plac carpelile, nici nu mi-ar place sa tai din inel si sa relipesc... O idee ceva ?

2. A doua problema (imi cer scuze ca o postez in acelasi topic) e legata de acelasi obiectiv. Desi l-am luat in principal gandidu-ma sa il folosesc putin pentru astrofotografie, a inceput sa imi placa sa il folosesc si ocazional cand mai ies pe undeva. E o ocazie buna sa exersez putin focusarea manuala (exceptand rare ocazii nu prea lucrez /nu am experienta cu focusul manual). Focusarea prin live view este foarte precisa. Din nefericire eu m-am obisnuit sa o fac numai prin vizor. Si am constatat ca am plaja destul de mare (cativa mm de rotire a inelului) in care obiectul pare focalizat.
Daca am lumina buna si nu maresc pe poza este oke. Daca insa apropii uneori se vede o usoara defocalizare.Mai ales atunci cand ratez focusul desi in aparenta imi pare oke...
Intrebarea mea este...exista o tehnica ceva prin care sa poti focaliza corect si in cazul unui obiectiv manual focus?
Sau pur si simplu mai am nevoie de experienta? Am vazut foarte multe obiective interesante, vechi, optica foarte buna (cel putin in reviewuri),la preturi accesibile. Si parca as incepe sa investesc ca amator un pic mai mult timp in obiective cu focus manual. Dar merita?

Iertare in avans pentru posibilul ''amatorism'' al intrebarilor. 8-)
Multumesc!

PS. In curand sper sa trec pe un 5500 sau un 7200. Exista un sistem / o notificare mai precisa de anuntare a focusului in cazul acestor aparate (ma refer la obiectivele manual focus) comparativ cu batranul meu 3100?
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am

Re: Inel focus nikkor 35mm ai-s. Problema focus manual!

Mesajde Caramell » Joi Apr 28, 2016 4:40 pm

La obiectivele manuale confirmarea focalizarii o poti verifica in vizor. Este marcata cu o bulina mica verde in coltul stanga jos. Este valabil si pentru obiectivele cu focalizare automata.
Caramell
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 06, 2015 9:36 pm

Re: Inel focus nikkor 35mm ai-s. Problema focus manual!

Mesajde DanyelC » Joi Apr 28, 2016 7:15 pm

Multumesc de raspuns !

Da ma folosesc cat pot de acea confirmare...insa este destul de lax acel punct...
Mi-ar fi placut ceva gen rangefinder (merge numai pe apertura sau shutter si mi-e de inutil pe ai-s) care este muult mai precis.

Am gasit pe net un ecran katzeye. Vad ca au tras obloanele...insa informativ, functioneaza bine acestea pe obiective MF?
Exista dezavantaje la folosirea acestora?
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am

Re: Inel focus nikkor 35mm ai-s. Problema focus manual!

Mesajde DanyelC » Vin Apr 29, 2016 10:45 pm

Multumesc domnule ''bebitzul'' pentru info

Toate bune!:)
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron