Acum este Joi Apr 18, 2024 5:14 am

Articole Nikonisti.ro

Problema Nikon D700

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Problema Nikon D700

Mesajde Jacob » Mar Mai 17, 2016 5:27 am

Salutari,

Am cautat pe forum, google, dar niciun rezultat, sau o informatie legata de problema mea la un Nikon D700. Asadar, nu stiu cati dintre voi v-ati intalnit cu aceasta problema, dar am un lag / un delay la rotita de pe spatele aparatului (cea cu care schimbi viteza shutter-ului, setarile de ISO, WB, s.a.) In 5 din 10 cazuri cand schimb o valoare (rotesc rotita spre dreata sau stanga) nu se intampla nimic; trebuind sa mai rotesc inca odata ca valoarea sa se schimbe.

Am incercat cu un update de filmware, niciun rezultat. M-am uitat sa nu fie ceva care agata (de obicei la rotita din fata, cauciucul gripului se umfla cauzand acest effect, dar aici nu este niciun cauciu care ca se umfle) nimic. Nici o urma de praf sau altceva mecanic.

Pot traii cu problema asta, dar in unele cazuri pot pierde cadre, pentru ca unele valori nu s-au schimbat comform rotirii.
Cei de la Skin, la fel, mi-au precizat sa trimit aparatul la ei faca nici o alta explicatie. Aveti idee cat ar ajunge costurile si daca se merita? Cati dintre voi ati auzit sau ati intampinat aceasta problema ?

Multumesc !
Jacob
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 17, 2016 5:22 am

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori