Acum este Vin Mar 29, 2024 12:11 am

Articole Nikonisti.ro

Vizor de curatat

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Vizor de curatat

Mesajde mihai.craciun » Mar Mai 17, 2016 7:23 am

Buna ziua,

am un d5300 si mi-a aparut in vizor un punct negru, asa ca am incercat sa-l curat si mai rau am facut (cred ca l-am si zgariat).
Stie cineva un service bun in constanta unde sa-l duc la curatat?

Multumesc
mihai.craciun
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 17, 2016 7:19 am

Re: Vizor de curatat

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Mai 17, 2016 1:24 pm

Eu l-am curatat de peste o suta de ori si nu l-am zgariat da-i cu betisoare de urechi si solutie sau spirt daca nu ai.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vizor de curatat

Mesajde mihai.craciun » Mar Mai 17, 2016 2:14 pm

Salut, ma refer pe inderior, deasupra oglinzii.
Ma asteptam sa fie un geam normal, dar are ca niste canale (probabil folosesc la focalizare).
Am incercat sa il curat cu un betisor si lichid dar mai rau am facut si am zis sa nu il stric de tot, sa merg la un service.
Doar ca toate sunt in Bucuresti aparent si in Constanta nu am gasit nimic.
mihai.craciun
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 17, 2016 7:19 am

Re: Vizor de curatat

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Mai 17, 2016 3:03 pm

Cu ce te deranjeaza daca nu e inca pe senzor? Lasa-l acolo ca o curatare incepe de la 100 lei la baietzashi si ~200-400 la service nikon.
Incearca doar sa il sufli cu o pompa, nu te baga ca mai mult strici.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vizor de curatat

Mesajde gabyte00 » Joi Mai 19, 2016 7:02 pm

Iti cumperi un set de curățare de la giottos care are in el spray cu solutie specială, cârpă de microfibra si asta folosesti. Nu betigase de urechi, spirt si alte tampenii. Este un kit care are in plus si pompita si pensulă.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Vizor de curatat

Mesajde ro_johnny » Dum Mai 22, 2016 9:42 am

Fa o poza sa intelegem exact unde e problema...

Sent from my SM-G900FD using Tapatalk
ro_johnny
 
Mesaje: 91
Membru din: Dum Oct 07, 2012 2:05 pm

Re: Vizor de curatat

Mesajde Vadim ilies » Dum Mai 22, 2016 12:30 pm

Sa fim clari intelesi geamul mat nu se atinge never cu nimic. Acel geam e o bucata de plastic cu niste canale foarte fine sau microprisme. Orice impuritate ajuns acolo daca nu poate fi suflata , clar nu va putea fi scoasa. In plus orice lichid fie el cat de pur lasa impuritati .
Si mai e o mica problema . Orice atingere pe suprafata va deforma varfurile acelor irizatii deoarce materialul este fff moale si subtire in varf.
Pt reparare va trebui sa inlocuiti geamul mat. Se gaseste pe ebay la cativa dolari dar din nou nu va recomand sa il schimbati singur mai ales pentru ca d5300 e cu penta oglinda si puteti baga praf intre oglinzi.
O alta problema: nu atingeti never oglinzile de la aparatele reflex pentru ca depunerea de pe ele e pe fata , nu pe spate ca la oglinzile normale de cosmetica. Si orice atingere va zgaria acel strat si in plus gem o atingere cu degetul va lasa suficiente impuritati incat acel strat sa oxideze. Chestie valabila si pt penta oglinda.
Scuze pentru postul lung , sau daca v-ati plictisit citind dar am incercat sa expun aceste probleme de care m-am lovit si eu!
Vadim ilies
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Apr 02, 2016 12:02 pm

Re: Vizor de curatat

Mesajde mihai.craciun » Dum Mai 22, 2016 12:51 pm

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Cred că o să-l las așa deoarece nu mă afectează prea mult (pare să focalizeze mai prost la distanțe foarte mici).
Nu am găsit un service prin Constanța și nici nu cred că o să-l trimit de unde l-am luat.
mihai.craciun
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 17, 2016 7:19 am

Re: Vizor de curatat

Mesajde Vadim ilies » Dum Mai 22, 2016 4:37 pm

Focalizarea poate fi afectata doar daca ai atins sau ai vreun fir de praf in centrul oglinzii pentru ca in zona aia e semitransparenta si trece lumina spre a doua oglinda respectiv senzor af. Si eu am un d5300 si de nou are o usoara problema de focus . Initial dadusem vina pe un obiectiv ca nu e sharp cu diafragma deschisa, apoi pe un filtru uv ca ar fi prost. Dar dupa mai multe teste si analize asupra cadrelor ne sharp mi-am dat seama ca e aparatul de vina . Aceleasi obiective pe d90 lucreaza perfect . El defapt era mai sharp la diafragme inchise pentru ca imi crestea dof si astfel era si subiectul meu in focus. Imi e prea lene sa ma duc cu el la garantie . Si atata timp cat acea chestie se observa doar daca maresc excesiv nu ma deranjeaza deloc.
Vadim ilies
 
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Apr 02, 2016 12:02 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron