Acum este Vin Apr 19, 2024 8:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema scoatere poze

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Problema scoatere poze

Mesajde MihneaZkw » Mar Iun 21, 2016 5:17 pm

ghimpe-- scrie:Daca conectezi un memory stick cu LED, acesta se aprinde? sau poti incerca cu un mouse usb.

Daca intri in device manager iti apare ceva neinstalat? (are in dreptul lui un semnul intrebarii "?")

Da, mi se aprinde led-ul, dar folder-ul nu mi-l deschide al stick-ului .
Si daca la a 2-a intrebare te referi la usb nu-mi apare nimic .
MihneaZkw
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mai 28, 2016 2:40 pm

Re: Problema scoatere poze

Mesajde ghimpe-- » Mie Iun 22, 2016 8:01 am

Din descrierea sumara se pot identifica 2 sitautii:

1. drivere incorecte USB / system chipset - se rezolva relativ repede si ieftin: daca e PC cauti modelul placii de baza pe pagina producatorului, daca e laptop cauti exact modelul aparatului pe website-ul producatorului si apoi descarci drivere pentru system si pentru USB. Daca beleaua asta ti-a aparut de curand, in urma unui update al windowsului poti incerca in prealabil un roll-back la driver USB.

2. chipset defect - se rezolva mai greu si destul de scump - gasesti greu un service care are oameni pregatiti + dotare tehnica ca sa iti repara placa de baza, deobicei schimba placa cu totul.

PS: de unde esti? poate este un coleg prin preajma care poate sa arunce un ochi in modul "live view" :D
It's nice to be important but it's more important to be nice!
Avatar utilizator
ghimpe--
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Sep 02, 2015 9:58 am
Localitate: Ploiesti

Re: Problema scoatere poze

Mesajde MihneaZkw » Joi Iun 23, 2016 10:44 pm

Dam se aprinde led-ul .... am reinstalat si windows-ul, aceeasi problema :|
MihneaZkw
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Mai 28, 2016 2:40 pm

Re: Problema scoatere poze

Mesajde gabyte00 » Vin Iun 24, 2016 5:23 am

A mers vreodată usb-ul? Ce ai făcut de când nu mai merge? Uita-te si prin bios să vezi dacă nu cumva sunt dezactivate. La pc-urile mai vechi există opțiunea asta. În device manager ai totul instalat, nu sunt ceva device-uri cu galben?
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori