Acum este Joi Apr 18, 2024 11:18 am

Articole Nikonisti.ro

poze verzi

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

poze verzi

Mesajde tiberiugraphy » Dum Iun 26, 2016 12:54 pm

Salut,

Aveti vreo idee de ce ies pozele cu tenta asta de verzui si de ce se vad asa oribil? Nu reusesc in nici un chip sa le reglez balansul de alb din lightroom sa arate decent. In general toate pozele facute de mine pe soare bat in verde sau roz, dar le-am suit doar pe acestea pentru ca aici este cel mai evident.

Multumesc.

export din lightroom

jpg din camera

export din lightroom

jpg din camera
tiberiugraphy
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 23, 2015 12:42 am

Re: poze verzi

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Iun 26, 2016 1:41 pm

Nu arata chiar atat de rau, banuiesc ca ai mai umblat in lr la HSL, eu de exemplu pun orangeul pe -7, -9 in functie de ten pentru a da un aspect mai interesant.
Par facute si la soare, nici ala nu prea ajuta.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: poze verzi

Mesajde Merlin » Dum Iun 26, 2016 6:46 pm

Pai cum sa nu iasa verzi daca ai tras intr-un loc inconjurat de verdeata? Tu ce crezi? Ce lumina reflecta frunzisul? Ai luat asta in consideratie cand ai fotografiat?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: poze verzi

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iun 26, 2016 10:13 pm

tiberiugraphy scrie:Salut,

Aveti vreo idee de ce ies pozele cu tenta asta de verzui si de ce se vad asa oribil? Nu reusesc in nici un chip sa le reglez balansul de alb din lightroom sa arate decent. In general toate pozele facute de mine pe soare bat in verde sau roz, dar le-am suit doar pe acestea pentru ca aici este cel mai evident.


Cele două în care stă jos nu arată verzi deloc pe ecranul meu.

La celelalte fața e îndreptată în jos, iar lumina nu e oricum prea favorabilă pe față.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: poze verzi

Mesajde mircea812 » Mar Iun 28, 2016 11:51 am

Nici la mine cele doua de jos nu sunt ''verzi''.

Seteaza WB manual la sedinte de genul asta cu un card gri, un capac de WB sau cel mai bine si pentru acuratetea culorilor, X-Rite ColorChecker Passport (foarte scump insa). Te scuteste de multa munca la editare. Toate astea insa sunt aproape inutile daca acasa ai un monitor slabut.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori