Acum este Vin Mar 29, 2024 9:53 am

Articole Nikonisti.ro

Nikkor 18-140 scapat pe jos

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Nikkor 18-140 scapat pe jos

Mesajde Paraipan » Mar Sep 13, 2016 9:00 am

Buna ziua,
Asa cum apare si in titlu, am scapat pe beton aparatul meu, pe care era un 18-140. A cazut direct pe obiectiv, spargandu-se filtrul de protectie atasat. Aparatul nu are nimic, l-am verificat cu alt obiectiv.
Dupa cazatura, rama filtrului nu o mai pot desfileta, iar la rotirea inelului de zoom, se aude un sunet, si miscarea e mai grea. Daca scot obiectivul si ma uit prin el, vad 3 petale de diafragma.

Ce pareri aveti, oare se mai poate face ceva cu el? Merita investit intr-o reparatie (daca aceasta e posibila)? Cam cat ar costa oare? Obiectivul are mai putin de un an, si l-am folosit putin, era ca nou. :cry:
Paraipan
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 31, 2011 4:45 pm

Re: Nikkor 18-140 scapat pe jos

Mesajde emil » Mar Sep 13, 2016 11:42 am

La intrebarea daca se poate face ceva si cat ar costa reparatia doar service-ul iti poate da un raspuns.

Trimiti obiectivul, ei fac o diagnosticare si-ti spun cat ar costa reparatia. Poti sa refuzi reparatia, caz in care platesti doar diagnosticarea (daca se face reparatia atunci asa stiu ca diagnosticarea e gratuita).

Service-ul este http://restart.ro

Noi nu putem sa-ti spunem cat ar costa reparatia pentru ca nu avem de unde sa stim ce anume a fost afectat de cadere. Si service-ul iti va putea da o estimare de pret doar dupa ce va desface obiectivul si va vedea ce anume e stricat.

Posibil sa trebuiasca schimbate foarte multe componente si pur si simplu sa iesi mai ieftin sa iei un alt obiectiv (eventual unul SH dar care e in stare buna).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikkor 18-140 scapat pe jos

Mesajde Paraipan » Mar Sep 13, 2016 11:54 am

Multumesc pentru raspuns.
Paraipan
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 31, 2011 4:45 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron