Acum este Joi Mar 28, 2024 7:38 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme Nikon D3100 + Obiectiv 18-55mm ED II

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme Nikon D3100 + Obiectiv 18-55mm ED II

Mesajde brawnie » Joi Oct 20, 2016 10:25 am

Salutari comunitate.
Sunt un habarnist in domeniu si nu imi castig traiul din asta (fotografie) asa ca va rog daca am postat aiurea sau daca nu stiu ceva termeni sa fiti ingaduitori.
Am achizitionat la sfarsit de 2012 un Nikon D3100 + Obiectiv 18-55mm ED II la care am ceva probleme.
La body nu mi se mai deschide blitz-ul cand apas butonul de release, trebuie sa il fortez cu mana si se vede ca agata undeva iar obiectivul imi face figuri, nu mai focalizeaza cum trebuie, se vede in ceata (cred ca l-au dat copii de pamant :? ).
Va rog sa imi recomandati un service unde pot repara cele 2 defecte (daca se pot repara) de preferat in Cluj/Baia Mare...daca nu il trimit si la capitala. Multumesc
added by brawnie
Avatar utilizator
brawnie
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 19, 2013 1:31 pm
Localitate: iasi

Re: Probleme Nikon D3100 + Obiectiv 18-55mm ED II

Mesajde moaartea » Joi Oct 20, 2016 4:28 pm

singurul service AUTORIZAT nikon din romania e restart ( http://www.restart.ro/service/nikon.html ) care e la bucuresti. nu stiu daca se merita sa mai fie reparat,depinde ce e stricat in body/obiectiv.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Probleme Nikon D3100 + Obiectiv 18-55mm ED II

Mesajde brawnie » Joi Oct 20, 2016 6:27 pm

Multumesc moartea de raspuns... Aparatul nu mai are garantie asa ca nu ma intereseaza in mod special service autorizat Nikon...sunt convins ca sunt si altii foarte buni care repara astfel de aparate...
Ca sa fac o paralela am o masina Kia Ceed ...la service autorizat habar n-au sa o repare cum trebuie..stiu doar sa umfle facturile si sa incaseze banii....daca asa e si la aparate foto atunci e clar.
Am cerut un sfat de la cei care s-au confruntat cu probleme la aparatele lor si le-au reparat intr-un service de care au fost multumiti.
added by brawnie
Avatar utilizator
brawnie
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 19, 2013 1:31 pm
Localitate: iasi

Re: Probleme Nikon D3100 + Obiectiv 18-55mm ED II

Mesajde moaartea » Joi Oct 20, 2016 10:26 pm

un alt service care vi-l recomand este http://kamerawerk.ro/ (pagila lor de facebook este http://www.facebook.com/ReparatiiFoto/ ).
am trimis la ei atat obiective cat si aparate foto pt reparatii si am fost multumit de rezultate.

personal nu am avut probleme nici cu restart, in afara de preturile practicate si de faptul ca nu se poate realiza doar o operatie la ei, ei fac sau toate reparatiile ca aparatul/obiectivul sa fie in standard sau deloc
de ex am trimis la restart un aparat foto sa imi schimbe shutter-ul care era stricat si aparatul mai avea o problema la blitul incorporat,problema care pe mine nu ma deranja ca nu folosesc deloc acel blitz si a trebuit sa repar si blitul sau sa imi trimita inapoi aparatul asa cum se afla el,stricat+pretul constatarii. asta la restart. la kamerawerk iti face exact ce vrei.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron