Acum este Vin Mar 29, 2024 3:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90 - probleme functionare

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Nikon D90 - probleme functionare

Mesajde Pro » Joi Noi 03, 2016 2:08 pm

Salutare,

detin un Nikon D90 de prin 2011 si pana acum nu am avut probleme cu functionarea sa.
Recent l-a apucat damblaua...nu mai pot sa-l folosesc deoarece display-ul nu mai afiseaza nimic.
Daca apas pe butoanele de Meniu, Live view, Info - nu mai afiseaza nimic...daca vreau sa vizualizez fotografiile...nimic...
Display-ul din partea superioara arata toate informatiile normal, exceptie facand locul unde afiseaza numarul de pozitii ramase.... in loc sa afiseze gen [ 4.1k ], nu mai afiseaza decat [ ].
Inainte, daca nu avea card sau aparatul era inchis fara card, afisa [ E ]....acum nu afiseaza decat [ ] (valabil si cand este inchis si cu card in el).

Uneori isi revine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si-l pot utiliza normal...dar numai cand vrea el si pt cat timp vrea el.

Ciudat este ca se comporta ca si cum nu ar avea nimic....aparatul focalizeaza prin vizor, declanseaza, blitul functioneaza......doar ca nu mai afiseaza nimic pe display si nici nu inregistreaza imaginile pe card.

Ce am incercat:
- l-am resetat din butoane => fara rezultat
- i-am pus alte carduri (care pe alte aparate functioneaza) => fara rezultat
- am pus alte obiective => fara rezultat
- i-am scos bateria/cardul si l-am lasat fara si mai mult de o zi => fara rezultat
- in momentele in care l-am prins sa functioneze, din meniu am formatat cardul, am curatat senzorii => fara rezultat (a 'murit' dupa cateva foto facute)

Ce o sa incerc sa fac daca voi avea acces la ecran/meniu:
- sa rescriu firmware-ul

S-a mai confruntat careva cu aceasta problema?
Oare care poate fi cauza (pe google nu am gasit nimic asemanator)?

Multumesc
Pro
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 03, 2016 2:04 pm

Re: Nikon D90 - probleme functionare

Mesajde ghimpe-- » Joi Noi 03, 2016 2:45 pm

Dupa descriere pare a fi o problema de contact imperfect. Daca iluminezi ecranul cu o lanterna puternica poti sa observi ceva afisat?
It's nice to be important but it's more important to be nice!
Avatar utilizator
ghimpe--
 
Mesaje: 36
Membru din: Mie Sep 02, 2015 9:58 am
Localitate: Ploiesti

Re: Nikon D90 - probleme functionare

Mesajde Pro » Vin Noi 04, 2016 8:19 am

Aseara a functionat.
Am reusit sa-i rescriu firmware-ul.
Mai ramane sa o scot la plimbare sa vad cum se comporta.
Sper sa fi fost doar ceva software.
Pro
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Noi 03, 2016 2:04 pm

Re: Nikon D90 - probleme functionare

Mesajde moaartea » Vin Noi 04, 2016 11:06 am

ceva asemanator cu ce ai spus tu a patit demult un d700(se bloca aleator,se stingea ecranul lcd, dar cel mic de deasupra afisa informatiile, si cand se bloca trebuia sa ii scoti bateria si cateodata isi revenea,cateodata trebuia sa faci de 2-3 ori asta sa iti revina),si a trebuit sa i se schimbe toata placa electronica ca sa functioneze normal. noroc ca era in garantie, altfel nu mai cred ca mai merita reparatia. sper sa fie doar o problema usoara la tine. daca se mai manifesta la fel ar trebui sa il trimiti la reparat macar sa sti ce are...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon D90 - probleme functionare

Mesajde bobo70 » Sâm Ian 07, 2017 12:37 pm

Salut! Am si eu o problema cu un D90. Nu stiu daca aici trebuie sa intreb, dar nu am vrut sa deschid alt topic. Din neatentie, am lasat deschisa usita de la locasul in care intra acumulatorul si s-a rupt (am agatat partea de jos a aparatuli de ceva). Unde gasesc o usita, sau cum pot remedia asta??? Multumesc!
Nikon D90 + 18-105/f3,5-5,6 VR + 35mm/f1,8 +
bobo70
 
Mesaje: 151
Membru din: Vin Noi 12, 2010 3:04 pm
Localitate: Sf.Gheorghe, Covasna


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron