Acum este Joi Mar 28, 2024 8:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme fotograf nunta/botez

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme fotograf nunta/botez

Mesajde bogdabo » Vin Noi 11, 2016 4:11 pm

Buna ziua,

Desi sunt de ceva timp pe forum si fac fotografii in regim amator de vreo 5 ani, abia de curand m-am hotarat sa incerc sa fac bani din fotografie :)

As dori sa incep si eu sa fac evenimente (am facut 2 majorate si un botez la prieteni pana acum si chiar mi-a placut) insa mi-e teama ca nu o sa ma descurc pe termen lung.

Stiu ca piata e suprasaturata si da, chiar nu e nevoie de inca un fotograf de eveniment, si sunt multi clienti care, daca s-ar putea, ar plati cat mai putin posibil. Cu toate astea, as vrea sa stiu care ar fi, dupa voi, cele mai mare griji, impedimente in meseria voastra de fotograf de nunta/botez. Care sunt cele mai mari obstacole? Competitia? Clientii? Preturile albumelor de nunta (mie mi se par destul de mari :( ) ?

Va multumesc.

Later edit: daca mesajul e in subforumul nepotrivit, va rog sa ma anuntati.
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

Re: Probleme fotograf nunta/botez

Mesajde moaartea » Vin Noi 11, 2016 8:54 pm

bogdabo scrie:Care sunt cele mai mari obstacole?


cel mai mare obstacol ar fi creearea unui stil care sa te diferentieze de ceilalti. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

cat despre faptul ca vrei sa faci bani din fotografie e una, si sa traiesti din asta e altceva...e foarte greu sa faci asta...una e sa ai 2-3-4 majorate intr-un an sau evenimente si alta e sa ai suficiente care sa iti permita sa traiesti din asta. sunt 2 lucruri complet diferite.

din punctul meu de vedere, cea mai mare "problema" care o au fotografii (si nu numai) e invidia si egoismul...cand un fotograf vede ca cineva e mai bun ca el si stie mau multe lucruri sau creeaza poze mai bune decat poate el, atunci il apuca invidia si incearca sa ii gaseasca "nod in papura" in orice face sau orice posteaza tot gaseste ceva ce "nu e bine"...iar cand vad ca cineva e mai putin cunoscator decat el, in loc sa il ajute il descurajeaza, sau ii spune "secretul meu" cum fac asta....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Probleme fotograf nunta/botez

Mesajde gabyte00 » Sâm Noi 12, 2016 8:32 am

Parerea mea este ca problema cea mai mare in munca de fotograf nu e nici piata, nici invidia ai nici macar aparatura ci lucrul cu oamenii.
Poti sa fii cel mai mare fotograf in viata cu un tir de scule de ultima generatie, in final fotografiezi oameni. Oameni care au emotii, adesea sunt stresati, timpul e scurt, sunt distrasi de diferiti factori si tu trebuie sa te intelegi cu ei si sa ii faci sa se simta confortabil cu tine desi nu te cunosc deloc.
O alta problema este oboseala. In Romania nuntile dureaza aproape 24 ore si daca ai 2 evenimente in acelasi wk o sa fii rupt de oboseala. Au fost wk cand am avut evenimebte vineri/sambata/duminica. Oboseala era starea mea normala. Au fost wk cand am dormit o ora din 48. Trebuie sa te obisnuiesti si sa dai maxim din tine indiferent de situație.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Probleme fotograf nunta/botez

Mesajde bogdabo » Lun Noi 14, 2016 10:24 am

gabyte00 scrie:Parerea mea este ca problema cea mai mare in munca de fotograf nu e nici piata, nici invidia ai nici macar aparatura ci lucrul cu oamenii.
Poti sa fii cel mai mare fotograf in viata cu un tir de scule de ultima generatie, in final fotografiezi oameni. Oameni care au emotii, adesea sunt stresati, timpul e scurt, sunt distrasi de diferiti factori si tu trebuie sa te intelegi cu ei si sa ii faci sa se simta confortabil cu tine desi nu te cunosc deloc.
O alta problema este oboseala. In Romania nuntile dureaza aproape 24 ore si daca ai 2 evenimente in acelasi wk o sa fii rupt de oboseala. Au fost wk cand am avut evenimebte vineri/sambata/duminica. Oboseala era starea mea normala. Au fost wk cand am dormit o ora din 48. Trebuie sa te obisnuiesti si sa dai maxim din tine indiferent de situație.


Asta imi era si mie frica, lucrul cu oamenii.

Ce crezi ca se poate face ca sa imbunatatim asta? De exemplu cum spuneai ca esti foarte obosit in sezon... Ce se poate face in sensul asta? Externalizarea serviciilor de editare/printare fotografii? Angajarea unui asistent?

Am vazut ca in afara, unii fotografi de nunta folosesc editori externi pentru editarea fotografiilor. Credeti ca e rentabil? Eu zic ca ai castiga mult mai mult timp, dar ai pierde din buget....
bogdabo
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 13, 2012 12:40 pm

Re: Probleme fotograf nunta/botez

Mesajde gabyte00 » Lun Noi 14, 2016 9:26 pm

Singurul lucru pe care il poti face in ambele cazuri este sa castigi experienta. Externalizarea nu e o solutie pt un incepator. Trebuie sa stapanesti tot procesul la perfectiune ca sa stii ce sa ceri de la altii.
Am lucrat ca incepator pt un fotograf cu experienta dupa indicatiile lui. Abia cand am luat primele nunti ale mele am inteles exact ce poze imi trebuie ca sa fac un album complet, ce incadrari, ce unghiuri, ce pozitii.
Deci in meseria asta ezperienta e totul. Poti sa ai aparatura de 100.000E, daca nu ai experienta, degeaba.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Probleme fotograf nunta/botez

Mesajde moaartea » Lun Noi 21, 2016 1:29 pm

gabyte00 scrie:Parerea mea este ca problema cea mai mare...lucrul cu oamenii.


mie mi se pare chestia asta un fel de pleonasm...daca fotografiezi oameni mai ales portrete si/sau evenimenta atunci e normal ca lucrul cu oamenii e fffff important...chestia asta nici nu ar mai trebui sa fie spusa, ar trebui sa fie atat de evident incat nici sa nu mai trebuiasca sa fie spus acest lucru...e ca si cum ai zice ca vrei sa fotografiezi peisaje sau animale dar fara sa faci iesiri in natura...ca si cum ai vrea sa fotografiezi peisaje si animale direct din masina sau stand in casa...

gabyte00 scrie:Singurul lucru pe care il poti face in ambele cazuri este sa castigi experienta....Poti sa ai aparatura de 100.000E, daca nu ai experienta, degeaba.

+1

gabyte00 scrie:Externalizarea nu e o solutie pt un incepator. Trebuie sa stapanesti tot procesul la perfectiune ca sa stii ce sa ceri de la altii.

corect


bogdabo scrie:De exemplu cum spuneai ca esti foarte obosit in sezon... Ce se poate face in sensul asta?

experienta.....dupa ce ai experienta suficienta, oricat de obosit ai fi experienta te ajuta...e ca si cum atunci cand esti ff obosit si cineva te intreaba cat face 2x2 sau 5x4 sti sa ii dai raspunsul, asa trebuie sa devina si fotografia...sa sti din start oricat de oboit esti ce diafragma vrei sa folosesti, sau ce timp de expunere si dece, ce focala, etc...nici sa nu te mai gandesti la astea...sa iti fie atat de naturale incat creierul sa le faca fara ca tu sa fi constient de asta.....cand ajungi aici atunci te poti concentra pe incadrare si chestile artistice fara ca mintea sa stea sa se gandeasca la chestiile tehnice, si cand esti obisit asta e ceva ffff important.


dupa ce cunosti chestiile tehnice la perfectie si le faci fara sa te gandesti la ele, deabea dupa asta poti sa incepi vezi lumina, iar dupa ce incepi sa vezi lumina poti sa faci fotografii constant de bune(in sensul ca o sa iti iasa apropiat de buna sedintele foto,adica o sa fi consistent de la o sed foto la alta, iar cand nu poti vedea sau intelege lumina,atunci o sed foto iti iese extraordinara si alta f slaba, si nu intelegi dece se intampla lucrul asta)...

din ce am vorbit cu alti fotografi, deabea dupa vreo 3 ani de zile daca fotografiezi ceva in fiecare zi incepi sa vezi lumina, iar daca faci asta mai rar poate iti ia si 7-8-9 ani sau mai mult acest lucru...(cand ma refer ca incepi sa vezi lumina ma refer ca atunci cand intri intr-o camera sau esti pe strada,in natura sau oriunde vrei sa faci o poza, vezi exact din ce parte vine lumina, cat de contrastanta este, cat e de luminos/intunecat fundalul care il vrei sa fie in poza in raport cu subiectul si cu punctul de statie al tau si intelegi ca daca asezi subiectul in acel loc si in acea pozitie care o vizualizezi in poza finala, atunci o sa iti iasa fotografia care o vizualizezi tu in acel moment sau o sa iasa altceva complet diferit, si cam cum ar arata aceasta poza,tot asta inainte sa scoti aparatul din ghiozdan, si sti daca ai nevoie de o blenda/blitz/alta sursa de lumina pt a realiza poza din viziunea ta, sau daca in locul acela nu o sa iti iasa ce vrei tu si sa gasesti alt loc/punct de statie unde e lumina care te intereseaza)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron