Acum este Joi Mar 28, 2024 6:32 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Mesajde winkliii » Mie Noi 30, 2016 7:18 pm

Salutare , detin un body D7200 si un body D7000 recent am achizitionat un obiectiv sigma 18-35mm f1.8 nou, problema mea este ca pe ambele body daca focalizez cu punctul central poza arata impecabil, insa daca focalizez cu unul din punctele din extreme poza este in ceata, am trimis obiectivul inapoi , am primit altul aceeasi poveste , doar ca e putin mai bine, in momentul de fata am trimis inapoi obiectivul impreuna cu Body D7200 pentru a fii testate mai multe obiective , am primit raspuns de la magazin ca testat cu alte 4 obiective acelasi model apare aceeasi problema , ambele aparate folosite cu nikon 50mm f1.4 D functioneaza fara probleme cu orice punct de focus. A mai intalnit cineva aceasta problema ? sau toata lumea foloseste doar punctul central?
winkliii
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Dec 12, 2015 11:32 pm

Re: Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Mesajde moaartea » Mie Noi 30, 2016 10:29 pm

pe scurt, asa e,nu ai ce sa ii faci.

pe lung: din cate stiu eu, problema e de la incompatibilitatea cu animite aparate foto.
daca retin corect, aparatul "vede" obiectivul sigma ca fiind nikon 18-200, iar autofocusul tine cont de acest lucru. in sensul ca aparatul stie field curvature si distorsiunile optice,aberatii cromatice,etc la nikon 18-200 si cand focalizeaza tine cont de ele pt a focaliza corect in acel punct, cu acel obiectiv. problema e ca sigma are alte distorsiuni optice,aberatii cromatice, sau alte lucruri care autofocusul de la nikon le ia in calcul. din aceasta cauza el ii spune la aparat sa focalizeze in alt punct, punct care in cazul la sigma este incorect. din nefericire nu ai ce sa faci in aceasta privinta pt a o remedia
nikon 50 1.4D ii spune corect la aparat ce obiectiv este, si nikonul ia asta in considerare, de aici problemele de focus dispar sau sunt mult reduse comparativ cu sigma
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Mesajde winkliii » Mie Noi 30, 2016 11:58 pm

Pai atunci ar trebuii vandut ca atare, obiectiv compatibil doar cu focus central, sau facuta plagere la sigma , nu este normal sa fie un obiectiv atat de laudat si totusi foarte putina lume sa se planga de el, cel putin in Romania nu am vazut pe nimeni sa scrie de aceasta problema.
winkliii
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Dec 12, 2015 11:32 pm

Re: Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Mesajde moaartea » Joi Dec 01, 2016 11:40 am

"problema" e ca nikon nu agreeaza obiectivele 3rd party(hint:acestea mananca din profituri), si face tot posibilul ca "sa scape de ele" (cat mai putine obiective 3rd party cumpara lumea = profit mai mare pt nikon)...acum cativa ani buni nikon si-a schimbat algoritmii de autofocus, ca sa tina cont de mai multi parametri ai obiectivelor. aceste date (parametri) evident ca sunt disponibile doar pt obiectivele fabricate de nikon si introduse direct in firmware-ul aparatului. acest lucru mareste exponential posibilitatea ca orice alt obiectiv car nu e produs de nikon sa aiba erori de focus in anumite conditii/circumstante in combinatie cu anumite body-uri (general vrobine, cu cat body-ul e mai nou,cu ata problemele cresc). hint: dece crezi ca nikon a ales sa isi scumpeasca recent toate obiectivele? pt ca stia ca in scurt timp obiectivele 3rd party vor scadea ca si vanzari datorita faptului ca nikon le face tot mai incompatibile cu body-urile de ultima generatie si cu generatiile viitoare. problema nu e doar la sigma, cea mai cunoscuta problema de acest fel e faptul ca tamron 24-70 si 70-200 sunt vazute de aparat ca fiind acelasi obiectiv, si daca ai nevoie de corectie de focus diferita pe 24-70 fata de 70-200 nu poti face acest lucru, aparatul va aplica aceeasi valoare la af fine tune la ambele obiective. si exemplele pot contionua
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Mesajde winkliii » Vin Dec 02, 2016 6:16 pm

Păi nu au decât de pierdut, încet încet o să renunțe lumea la Nikon în favoarea altora
winkliii
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Dec 12, 2015 11:32 pm

Re: Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Mesajde winkliii » Vin Dec 16, 2016 10:23 pm

Revin si cu o actualizare , aparent dupa ce obiectivul a fost trimis la Sigma Germania problema ar fii rezolvata, astept sa primesc obiectivul si revin cu noutati, parerea mea este ca exista multe probleme si din cauza ca utilizatorii nu le reclama si se multumesc cu gandul ca fiind sigma doar atata poate.
winkliii
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Dec 12, 2015 11:32 pm

Re: Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Mesajde moaartea » Sâm Dec 17, 2016 3:16 am

m-as bucura sa se fi rezolvat ceva, dar din cate cred eu si din ce stiu eu , tot aceeasi problema o sa o ai...cu punctul din mijloc o sa focalizeze bine din prima sau dupa ce il calibrezi tu din af tune o sa focalizeze corect si cand focalizezi cu punctele de focus mai de pe margine nu o sa mai fie focalizat corect in multe situatii, sau daca il calibrezi pt punctele de focus laterale atunci nu o sa mai fie ok punctul din mijloc...sper sa nu fie asa, dar...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikon D7200 cu sigma 18-35mm f1.8

Mesajde winkliii » Joi Dec 22, 2016 3:01 pm

Revin si cu un update, parerea mea personala este ca nu prea exista interes din partea celor de la Sigma, am primit obiectivul de la service , se manifesta in urmatorul fel mapan la 0.5m focusul este perfect pe oricare punct de focalizare , la distanta de 1m imaginea este clara pe punctul central si inclusiv pe cel lateral din extrema dreapta , pe punctul din extrema stanga imaginea clara este obtinuta cam cu 30 40 cm in fata obiectului pe care a fost focalizat.La 2 m nu mai produce imagine clara, tin sa mentionez ca primul exemplar ce am primit cu punctul central obtinea omagine clara si foarte buna indiferent de distanta fata de subiect sau distanta focala. Ar trebuii vandut obiectivul ca atare unul cu focus central, asta pana va rezolva daca va rezolva Sigma problema avand in vedere ca pana la 0.5m a rezolvat, atunci ar trebuii sa se poata rezolva si peste. Pacat de calitatea sticlei.
winkliii
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Dec 12, 2015 11:32 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori