Acum este Vin Mar 29, 2024 12:23 am

Articole Nikonisti.ro

intrebari de gradinita

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

intrebari de gradinita

Mesajde danmihalache » Joi Mar 23, 2017 1:38 pm

Va salut, sunt nou pe forum! (daca exista o zona de prezentare o foloseam. Ori exista si am orbul gainilor, ori nu e).
Am niste intrebari "existentiale" fiind nou (de gradinita) in foto digital (ex-sapuniere) si f. vechi pe film chimic (domenii ca si locomotiva pe aburi contra tren electric rapid).

Mi-am luat un Nikon D5100 second hand fara garantie (expirata) cu 2500 cadre efectuate la bord, deci nou (pastrat degeaba in sifonier de baba), aspect impecabil ca nou, dotat cu kit 18-55mm (ca nou si asta). Merg ceas elvetian!
Apoi am mai cumparat 4 obiective diverse (Nikkor 18-140/3.5, Sigma 18-125/3.8, Nikkor Micro 40mm 2.8, Nikkor full plastic 70-300/4).
Inca nu am pus in practica (serios, am facut doar unele probe rapide) testul de aliniere la focalizare:
https://photographylife.com/how-to-quickly-test-your-dslr-for-autofocus-issues/
http://michaeltapesdesign.com/lensalign.html
(evident, la seria 5xxx nu am AF Fine Tune si imi pare rau - dar nu am parale pentru seria 7xxx, mai ales ca mi plac lucrurile in stare buna, mai putin folosite, nu cele indelung pipaite, violate si tavalite, scoase in pragul tomberonului la vanzare pe oleix si alte zone).

Baiul meu - "la ochi" am impresia ca unele obiective nu se pupa cu body. Cele mai pupate mi se par, kit-ul 18-55 (au fost cumparate impreuna, deci sunt "din fabrica chineza") si 18-140 pe care l-am cumparat second hand si se prezinta intr-o stare foarte buna. Dar e numai o impresie pana fac testul.
Astfel, am unele intrebari "de gradinita" (rog sa nu fiu palmuit!):

- un body D5100 (5200, 5300) poate sa fie calibrat standard "absolut" ?! Adica exista o stare de calibrare care e universal perfecta ? Sau astea sunt stari variabile, adica se calibreaza cu obiectivul A si e posibil sa nu mai fie perfect cu obiectivul B ?! Sau se calibreaza perfect standard si dupa aia daca apar nepotriviri, de vina sunt numa' obiectivele?

- obiectivele au si ele o calibrare standard "absoluta" ?! Adica pot duce doar un obiectiv la un service sa mi-l faca "giugiuc" standard si dupa aia daca vad ca nu se pupa cu un body, e de vina body ? Sau toata povestea se petrece DOAR intre body si obiectivul A ca la nunta?

- daca imi las aparatul meu (ca nou cu foarte putine cadre) la un service ( Restart sau Kamerawerk - citind aici am aflat de ele, deci nu cunosc) poate sa-mi "ciobaneasca" aparatul (de exemplu sa schimbe sistemul aproape nou de la al meu cu altul de la acelasi model care a tras 100.000 de cadre - in sensul sa se "scoata" careva pe gratis de la un fraier ca mine - mentionez ca o data mi-am dus Loganul la Cobalcescu pentru schimbat set motor si dupa ce l-am luat, dupa o vreme am constatat ca-mi schimbasera si alte piese cu unele uzate, adica mi-l ciobanisera. Asta nu se putea dovedi sa-i fac cu "organele" si avocatul. De exemplu niste ansamble la care se duce o piesa aparent ieftina dar care nu se vand decat intregi, numai tot ansamblul in magazine. Asa m-am trezit cu o fulie de curea care se invartea stramba cu bataie, evident inlocuita de hotii aia! Si cand dupa o saptamana m-am uitat, m-am speriat! Inainte nu facea asa si piesa nu avea treaba cu ce schimbasera sau umblasera ei. Evident le-a trebuit fulia. La magazin mi-au zis ca Loganul merge la groapa cu fulia aia care-i pe viata si nu se schimba decat cu tot ansamblul din spate! Si alte fleacuri din astea). Intrebarea mea pe scurt - se ocupa aceste serviceuri cu manareala si ciobaneala ?! (intreb deoarece in RO se moare cu dreptatea in mana). Deci imi este frica sa-mi duc "odorul" la astia. Daca era mai uzat si mai violentat cu urme de magiun pe el (de exemplu daca aveam 70.000 cadre), nu aveam apasarea asta. Dar e nou ca bibeloul!

- as putea sa-mi reglez singur aparatul sau obiectivele ?! (am citit ca la obiective sa foloseste un soft in PC, legat aparatul prin USB si mai trebuie mira si pozitie, ca cica obiectivele au procesorul lor si se discuta cu ele)

- cei de la F64 mi-au spus ca nu regleaza decat Sigma. Am Sigma si taman ala mi se pare cel mai deviat. Au zis ca le trebuie aparatul cu obiectiv. Nu am idee, asta se face pe loc sau trebuie lasat acolo?! (caz in care imi revine paranoia expusa mai sus). Dar daca aparatul meu, body D5100 e decalibrat si eu le dau la F64 sa-mi impace Sigma cu acest body, ei le impaca si dupa aia constat ca body trebuie calibrat, duc body la RESTART dupa care iar nu se mai pupa cu Sigma. Mi-au zis de la F64 ca ei nu calibreaza Nikon, ca nu au voie deoarece nu sunt reprezentanti si la randul lor trimit la RESTART.
Am eu un fix, nu-mi place sa-mi las lucrurile pe mana altora. Ma gandeam sa incep cu aparatul, sa vad pe unde este Restart, sa mi-l analizeze, nu-i bai de cost. Baiu este ca nu am incredere sa-l las. Am vaga senzatie (pare logic) ca aparatul desi nou nu e culmea calibrarii. Zica asta deoarece cu teleplasticul 70-300/4 (care nu are motor de focus si nici VR, e modelul G de 170 dolari la americani) am tras niste cadre focalizate evident manual prin vizor. Poate nu am vazut bine (ca e cam mic vizorul si eu nu foarte tanar) dar parca a focalizat undeva mai in spatele subiectului (am tras poza la niste floricele mici). Ma gandesc, daca eu in vizor fac focus manual pe floricica si poza iese clara putin mai in spatele floricicii, poate nu sta oglinda cum trebuie?!...

Deci, intrebari "grele" din partea unui incepator..... Poate se gaseste un suflet caritabil sa ma lumineze putin (mai ales in ce priveste seriozitatea acestor firme de service, Restart, Kamerawerk si F64 reparatori numai de Sigma)....
danmihalache
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 23, 2017 12:28 pm

Re: intrebari de gradinita

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 23, 2017 3:39 pm

Un mic rezumat la acest tldr? :mrgreen:
La Restart daca vrei sa iti calibrezi sculele o sa iti ceara ~200 lei pentru body si 200-300 lei pentru fiecare obiectiv in parte, deci ENORM.
Also, ei ti le pun doar pe 0, nu o sa verifice pe focus chart daca sunt calibrate ca nu e treaba lor, daca ai probleme iar o sa trebuiasca sa o dai pe galceava cu ei si foarte probabil iar trebuie sa platesti alti bani. (eu cand am fost data trecuta m-am injurat ca la usa cortului cu ei, nu am rezolvat nimic, noroc ca aveam inca returul de 31 de zile la produs)
Cam asta e motivul principal pentru care investesti intr-un aparat din seria 7, pentru ca pe drumul lung o sa pierzi mai mult.
Slabe sanse sa iti inlocuiasca piese din aparat, insa mari sanse sa te lase cu o gura de 600-700 lei in buzunar (fix cat valoreaza body-ul).
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: intrebari de gradinita

Mesajde danmihalache » Joi Mar 23, 2017 4:07 pm

Multumesc pentru raspuns! Imi este de folos!
Pe acest body am dat chiar mai mult (nu spun sa nu ma creada lumea fraier)....
Initial am vrut musai sa-mi gasesc macar un D7100 insa sunt foarte scumpe (alea in stare buna. Scumpe sunt si cele obosite). Unul obosit ma costa fix dublu.
Le-as da 200 lei pe reglaj body dar inteleg ca il vor regla doar din punct de vedere electronic, nu si mecanic? (sau invers?). Din ce stiu sunt doua aspecte, unul e cel software-electronica si altul e cum sta oglinda in mecanism (chestie care din cate mi-a trecut pe la ureche e treaba de mecanica fina).

Insa pretul de 200....300 lei pentru fiecare obiectiv mi se pare dureros, nu as da. De exemplu, pe Sigma am platit 300 lei iar pe teleplasticul 70-300 am dat (adica m-am pacalit nasol) 600 lei (ma consolez doar ca era ca nou in cutia lui, cumparat de proprietar din piata USA si nefolosit - dar puteam sa iau altele probabil cam la fel cu 300 lei). Pe frumusetea de Nikkor 18-140 am dat 850 lei. La asta s-ar merita, poate, dar taman la asta nu simt nevoia.
Deci sunt si mai nauc ca la inceput..... (costa de bubuie acest hobby!)

Am vazut ca-i laudau unii colegi de aici pe Kamerawerk. Ce sti de ei?

Iar la F64 (cred ca am zis) am intrebat telefonic si mi s-a spus ca reglajul pentru Sigma al meu costa 163 lei, deci cumva acceptabil. Am vazut ca-i lauda lumea (si niste prieteni) pe cei de la F64 insa din pacate mi-au spus ca nu se baga la surubarit Nikon, ca nu au voie.
danmihalache
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 23, 2017 12:28 pm

Re: intrebari de gradinita

Mesajde Caramell » Joi Mar 23, 2017 4:42 pm

Restart este centrul de service oficial Nikon. Cei de la F64 vor trimite echipamentul tau tot la Restart. Recomandarea ar fi sa le trimiti tu direct acolo din 2 motive:
1) eviti sa pierzi timpul cu drumul F64-Restart si Restart - F64
2) daca Restart primeste echipamentele de la "clientul" F64, doar acelui client ii va oferi detalii in caz ca ai vreo intrebare. Si nu ar fi mai bine sa poti comunica tu direct cu ei?

Aici ii poti contacta pentru detalii: http://www.nikonisti.ro/service
Caramell
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 06, 2015 9:36 pm

Re: intrebari de gradinita

Mesajde Tachodiag » Joi Mar 23, 2017 4:58 pm

Parerea mea este sa iei un obiectiv care merge bine pe alt body ca sa verifici corpul tau, apoi pune obiectivele tale pe alt body, de preferinta seria 7xxx si incearca un AF Tune. Daca ai un prieten bun asta nu te costa nimic si aduce multe lamuriri problemelor tale. Prima chestie e sa te lamuresti daca body de nou e decalibrat. S-au mai vazut cazuri. Din fabrica unii spun ca ies netestate.
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm

Re: intrebari de gradinita

Mesajde danmihalache » Joi Mar 23, 2017 5:21 pm

Caramell scrie:Restart este centrul de service oficial Nikon. Cei de la F64 vor trimite echipamentul tau tot la Restart. Recomandarea ar fi sa le trimiti tu direct acolo din 2 motive:
1) eviti sa pierzi timpul cu drumul F64-Restart si Restart - F64
2) daca Restart primeste echipamentele de la "clientul" F64, doar acelui client ii va oferi detalii in caz ca ai vreo intrebare. Si nu ar fi mai bine sa poti comunica tu direct cu ei?

danmihalache scrie:Mi-au zis de la F64 ca ei nu calibreaza Nikon, ca nu au voie deoarece nu sunt reprezentanti si la randul lor trimit la RESTART.

(adica stiam)

Tachodiag scrie:Parerea mea este sa iei un obiectiv care merge bine pe alt body ca sa verifici corpul tau, apoi pune obiectivele tale pe alt body, de preferinta seria 7xxx si incearca un AF Tune. Daca ai un prieten bun asta nu te costa nimic si aduce multe lamuriri problemelor tale. Prima chestie e sa te lamuresti daca body de nou e decalibrat. S-au mai vazut cazuri. Din fabrica unii spun ca ies netestate.
Multumesc pentru idee! Mi se pare o idee buna (dupa ce reusesc sa-mi fac un mod de testare ca in linkul pus de mine mai sus....) insa din pacate nu cunosc pe nimeni cu aparat din seria 7xxx. Defapt nu prea cunosc pe nimeni in acest hobby. Doar m-am sfatuit prin "posta" (pe internet) cu prieteni de departe, ori din provincie, ori din America, insa in Bucuresti nu cunosc.

Din cate am citit, imi vor fi de ajutor cele 4 obiective, pot sa testez pe fiecare, si la urma sa fac o medie din care sa rezulte daca si aparatul e cumva pe alaturi. Eu cred, logic (si aici am rugamintea daca cineva ma poate corecta/indruma) ca sunt avantajat de acel obiectiv (de plastic) Nikkor 70-300/4 care este pentru FX/DX fara motor de focus (si fara stabilizare, dar nu conteaza) doarece are focala mare (deci campul de focalizare e foarte ingust in anumite situatii) si focalizez cu mana. Daca eu focalizez manual cu ochiul in vizor si poza iese focusata mai in spate (sau fata), inseamna ca aparatul poate avea probleme (adica vizorul sa fie pe alaturi - din cate inteleg eu asta ar insemna probleme mecanice cu oglinda si pozitia senzorului). Oobiectivul a fost cumparat nou din USA si nu a fost folosit, deci sunt sanse mari sa fie ok.
Parerea mea, asa la ochi, ca nu degeaba ma agit, cred ca aparatul e putin, putin pe langa iar doua obiective din colectie sunt si ele putin pe langa, probabil Sigma cel mai mult deviat. Dar, cred ca sunt genul foarte pretentios....

Poate stie cineva de Kamerawerk ?! Sunt mai seriosi ca Restart ?! Mai exista si altii care surubaresc Nikoane ?!
danmihalache
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 23, 2017 12:28 pm

Re: intrebari de gradinita

Mesajde Tachodiag » Joi Mar 23, 2017 6:06 pm

Daca as fi din Bucuresti eu te-as ajuta. Poate gasesti vreun binevoitor aici...
In primul rand ai nevoie de un trepied. Nu trage din mana daca vrei sa fi sigur de acuratete.
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm

Re: intrebari de gradinita

Mesajde B.Becky » Joi Mar 23, 2017 11:18 pm

Pardon, dar de ce ai cumpärat si Nikkor 18-140/3.5 si Sigma 18-125/3.8 ??
>>Zwölf gute Fotos in einem Jahr sind eine gute Ausbeute.<<
Ansel Adams

15 Photography Mistakes
Avatar utilizator
B.Becky
 
Mesaje: 63
Membru din: Dum Mai 13, 2012 4:30 pm
Localitate: Nordrhein-Westfalen

Re: intrebari de gradinita

Mesajde danmihalache » Joi Mar 23, 2017 11:32 pm

B.Becky scrie:Pardon, dar de ce ai cumpärat si Nikkor 18-140/3.5 si Sigma 18-125/3.8 ??
intai am luat Nikkor 18-140/3.5 dupa ce am studiat toate variantele "bun si ieftin" (la toate). Ulterior am gasit acel Sigma la 300 lei. Mi s-a parut pretul prea bun sa nu-l iau. Asa ca l-am luat de curiozitate. Si poate o sa mai iau si altele de genul asta. Adica multe si proaste decat unul bun dar scump (cum imi spune un sfatuitor cu experienta). Insa "cifrele vorbeste" (asa spunea si impuscatul); de exemplu mi-ar place un Tokina superangulat (11-16 de exemplu) insa costul unora violentate la super second hand e pe undeva la 1600 lei cu chinuiala si risc de teapa (din alea care au facut 100 de nunti si au fost date si prin magiun). Ori pe langa pretul asta (de Tokina pe care l-as vrea) un biet Sigma de 300 lei nu face rau nimanui. Plus ca din ce vede ochiul meu (novice) Sigma are un pic de vrajeala in el desi e cotat pe net ca (ieftin si) prost. Dupa cum stim (sau nu) conteaza mana si ochiul. E ca la pescuit, am vazut pe unii care goleau lacul de peste cu o guta si un borcan de rame insa mai incolo stateau niste tipi cu superscule care nu trageau nici pestisori de dat la pisici.
Adica l-am luat pe al doilea de curiozitate.
danmihalache
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 23, 2017 12:28 pm

Re: intrebari de gradinita

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Mar 24, 2017 3:06 am

Caramell scrie:Restart este centrul de service oficial Nikon. Cei de la F64 vor trimite echipamentul tau tot la Restart. Recomandarea ar fi sa le trimiti tu direct acolo din 2 motive:
1) eviti sa pierzi timpul cu drumul F64-Restart si Restart - F64
2) daca Restart primeste echipamentele de la "clientul" F64, doar acelui client ii va oferi detalii in caz ca ai vreo intrebare. Si nu ar fi mai bine sa poti comunica tu direct cu ei?

Asta ar fi cea mai mare prostie care o poate face omul, atunci cand o sa se duca personal in baneasa o sa fie om cu firma, nu o sa mai fie FIRMA cu FIRMA, iar Skin-ul mai mult ca sigur o sa il trateze ca pe ultimul om cum au patit majoritatea care au de a face cu serviceul.
Daca il da la F64 poate face scandal acolo si are sanse mai mari ca skinul sa il rezolve, dar facand scandal la Skin e useless, cei de acolo sunt obisnuiti sa se ia in gura cu tine si sa refuze sa coopereze.
Intr-un service decent da, asta ar fi fost cea mai buna varianta, insa restartul nu cred ca poate fii numit service ci o bataie de joc.
Calibrarea la SKIN este un procedeu doar SOFTWARE, tot ce fac ei este sa iti puna pe 0 din af-tuneul ala obiectivele si aparatul, deci o MIZERIE, mai degraba te duci la baietasi de pe olx care nu doar ca o sa iti raspunda intrebarilor, dar sunt sanse mari chiar sa te REZOLVE.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron