Acum este Joi Mar 28, 2024 1:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere in conditii de temperatura scazuta

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Fotografiere in conditii de temperatura scazuta

Mesajde Matrix007 » Mie Dec 30, 2009 1:29 am

Citez ce am mai intrebat si in alte parti:

Am un Nikon D90 si mi-e teama sa ies cu el din casa la temperaturi de pana la -5 - 10 grade C.
As vrea sa stiu la ce riscuri ma expun, care este temperatura de la care pot aparea probleme, precum si ce solutii adoptati pentru a le preintampina.

Eu stiu asa:
1. Performantele bateriei scad la temperaturi sub 0 grade, scurtandu-i si durata de viata; Solutii:
- Baterie externa tinuta sub haina si conectata prin fir si eventual un adaptor la SLR.
- Folosirea unui grip cu acumulatori R6, care oricum sunt mai ieftini de inlocuit.
2. La trecerea de la temperaturi scazute (afara) la temp. mari (in casa) apare condensarea vaporilor pe aparat; Solutii:
- Inainte de introducerea SLR-ului in casa se inchide etans intr-o punga de plasic (astfel incat sa fie in contact doar cu aerul de afara, mai putin umed) + se tine o perioada intr-o incapere mai racoroasa pentru trecerea graduala la cald.
- se tine in geanta cu SILICA GEL pt absorbtia umiditatii.

Va rog sa comentati, sa expuneti alte probleme legate de fotografierea in conditii de frig si sa veniti cu eventuale solutii.
Matrix007
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 30, 2009 12:13 am

Re: Fotografiere in conditii de temperatura scazuta

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Ian 10, 2010 2:25 pm

Nu e chiar asa de grav precum pare.
Performantele bateriei scad odata cu temperatura, dar te asigur ca o vei putea folosi suficient de mult timp daca ea a fost corespunzator incarcata. Nu e nevoie de baterie externa tinuta in buzunar.
Dar e bine sa tii bateria de rezerva intr-un buzunar intern la caldura corpului tau.
Durata de viata a bateriei va fi suficent de mare si va fuctiona suficient de bine si dupa ce ai facut upgrade de la D90 la urmatorul model (oricare va fi el atunci cand vei face asta).
Am folosit D80 la -15,-20 C si singurul lucru pe care l-am observat a fost o usoara scadere a vitezei de focalizare, cauzata probabil de micsorarea fluiditatii lubrifiantilor din mecanica obiectivului.
Nesemnificativ, oricum.
Camera pe care o ai va rezista mai bine decat fotograful la temperatura scazuta, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji :-)
In ceea ce priveste condensul, e de bun simt sa nu scoti camera din geanta macar o jumatate de ora dupa ce ai facut trecerea la temperatura mai ridicata.

In rest, se recomanda haine groase si vin fiert.
Succes.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere in conditii de temperatura scazuta

Mesajde vid313 » Dum Ian 10, 2010 2:53 pm

Nici eu nu am intampinat probleme cu D90-ul la temperaturi de circa -10 grade celsius.
Ca si bogdan_dumitru am simtit o usoara scadere a vitezei de focalizare la obiectivul 18-55mm, insa nu ceva semnificativ.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Fotografiere in conditii de temperatura scazuta

Mesajde Matrix007 » Dum Ian 10, 2010 3:38 pm

Multumesc pentru raspunsuri. M-am mai linistit acum.
Matrix007
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 30, 2009 12:13 am

Re: Fotografiere in conditii de temperatura scazuta

Mesajde Sajuuk » Joi Ian 14, 2010 6:37 pm

Am folosit al meu D40 la temperaturi negative si in afara de o durata mai mica a bateriei si cateva degete congelate nu am avut nici o problema :)

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere in conditii de temperatura scazuta

Mesajde soulwise » Mie Ian 20, 2010 8:59 am

Am folosit D90-ul meu la approximativ minus 12 grade si nu am simtit absolut nici o diminuare a performantei fata de conditiile normale . Nu imi pot da seama daca acumulatorii se comporta altfel pentru ca grip-ul imi permite o foarte mare autonomie .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: lostangel şi 11 vizitatori