Acum este Joi Mar 28, 2024 4:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme Nikon D600

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme Nikon D600

Mesajde DragosThe » Lun Iul 02, 2018 10:31 am

Salut, de curand am intampinat o problema cu Nikon D600: nu mai vrea sa focalizeze automat. Faceam poze linistit cu un 18-105, iar cand am schimbat obiectivul cu 70-200, nu a mai vrut sa focalizeze deloc automat. Am verificat setarile, am incercat sa curat contactele, dar problema persista? Se aude un zgomot micut de la motoras ca si cum incearca sa focalizeze, dar degeaba? Credeti ca ma puteti ajuta cu o solutie? Multumesc !
DragosThe
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 02, 2018 10:27 am

Re: Probleme Nikon D600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 02, 2018 11:06 am

Ambele obiective nu mai focalizeaza automat sau numai 70-200 ? Nu cumva 70-200 era trecut pe focalizare manuala ?
Focalizarea cu cele 2 obiective de tip AF-S G se face prin intermediul motorasului inclus in obiectiv; mecanismul din obiectiv poate avea parti componente care au cedat (in general rotitele de angrenare din plastic) ... deci e caz de service pentru obiectiv.

Motorul de focus din aparat realizeaza focalizarea automata numai cu obiectivele de tip D (prin acea "surubelnita" din montura aparatului).

Trebuie verificate obiectivele pe un alt aparat; daca nici pe un alt aparat nu focalizeaza inseamna ca defectul e la motorasul lor intern de focalizare. Daca insa pe alt aparat focalizeaza normal, defectul este in body-ul tau de D600, care nu mai transmite electric semnalele de focalizare catre obiectiv ... deci e caz de service pentru body.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Nikon D600

Mesajde DragosThe » Lun Iul 02, 2018 11:09 am

Am testat obiectivele pe alt body si mergeau. Am incercat si un 35mm pe D600, dar tot nu functioneaza focalizarea automata. Sunt curios cat m-ar ajunge costul reparatiei, deoarece ar insemna un drum de 300km catre cel mai apropiat service..
DragosThe
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 02, 2018 10:27 am

Re: Probleme Nikon D600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 02, 2018 7:48 pm

DragosThe scrie:Am testat obiectivele pe alt body si mergeau. Am incercat si un 35mm pe D600, dar tot nu functioneaza focalizarea automata. Sunt curios cat m-ar ajunge costul reparatiei, deoarece ar insemna un drum de 300km catre cel mai apropiat service..


Deci e clar vorba de un defect al aparatului (body) ...
Dupa cum ai descris manifestarea defectului si aparitia lui, eu inclin sa cred ca e vorba de placa de baza (in general aceasta se schimba, dar functie de defect uneori e posibil sa fie reparata; nu la service-ul autorizat Nikon in Romania) desi poate fi vorba de inlocuirea unei simple panglici de comunicare care e mai simplu si mai ieftin de inlocuit.
Costul nu poate fi estimat inainte de stabilirea exacta a defectului.
Poti incerca sa suni la Kamerawerk si poate ca au avut o reparatie asemanatoare si iti pot face o aproximare a costurilor.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 4 vizitatori

cron