Acum este Joi Mar 28, 2024 12:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme cu samyang 10mm T 3.1

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme cu samyang 10mm T 3.1

Mesajde Cristiancc » Dum Feb 03, 2019 12:31 pm

Salut ,

Am cumparat un obiectiv SH samyang 10mm T 3.1 dar nu vede diafragma montat pe d 5300 iar pe d7200 o pot modifica doar intre 0 si 6 , e foarte ciudat , ambele le-am pus in manual mod .
E ceva ce nu am facut eu bine ca nu prea ma pricep sau obiectivul e bulit ? mai are garantie 3 luni .
mentionez ca diafragma obiectivului demontat de pe aparat functioneaza perfect

Daca are cineva vreun sfat astept cu nerabdare , poate am omis eu ceva

cu stima Cristian
Cu stima Cristiancc
Cristiancc
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 03, 2019 12:19 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu samyang 10mm T 3.1

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Feb 03, 2019 9:30 pm

Obiectivul este unul manual, iar diafragma se seteaza numai din inelul aflat pe obiectiv.
Comportarea e normala pentru astfel de obiective complet manuale; neavind contactele pe montura ce asigura comunicarea cu aparatul, toate setarile de diafragma se fac numai pe obiectiv, aparatul interpretand ca atare lipsa oricarei informatii venita de la obiectiv.

Se poate face o analogie intre diafragma efectiva a aparatului si cea de pe obiectiv, dar e cam aproximativa ... adica "F/0" din aparat ar corespunde f/3.1 pe obiectiv ... iar "F/6" din aparat ar corespunde cu F/16 de pe obiectiv (culmea e ca obiectivul are si F/22 real pe inelul de diafragma, dar aparatul o va considera ca fiind F/16 ... incompatibilitate mecanica a sistemului Nikon de reglarea a diafragmei).

In general cu astfel de obiective se lucreaza foarte greu; fiind un obiectiv wide, se alege diafragma optima (4 sau 5.6) a obiectivului si se regleaza expunerea din timp si ISO ...
Obiectivul este identic cu versiunea foto 10/2.8 ca optica, doar ca e adaptat pentru video: diafragma fara click ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu samyang 10mm T 3.1

Mesajde Cristiancc » Dum Feb 03, 2019 9:59 pm

Multumesc pentru raspuns Bogdan

Deci sa inteleg ca nu obiectivul are defect ? , acest comportament este normal ? pe d5300 nu vad nici-o schimbare cand ma uit in vizor , dar pe 7200 se vede mai luminos sau mai inchis subiectul cand comut diafragma intre 0 si 6 .

Eu am crezut ca doar focusul se face manual care nu era chiar o problema .....dar daca tu spui ca si diafragma trebuie sa ghicesc care e ....deja e SF.

Totusi nu se observa nici-o schimbare de luminozitate pe d5300 , de ce oare ?
Cu stima Cristiancc
Cristiancc
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 03, 2019 12:19 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu samyang 10mm T 3.1

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Feb 04, 2019 8:12 am

Cristiancc scrie:...
Totusi nu se observa nici-o schimbare de luminozitate pe d5300 , de ce oare ?


Repet: diafragma o setezi de pe inelul obiectivului manual.
Daca pui D5300 in LV vei vedea diferente selectand modul M (manual) sau A (Aperture priority) si rotind de rotita de control ... (D5300 are numai 1 singura rotita de control, D7200 are doua).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu samyang 10mm T 3.1

Mesajde Cristiancc » Lun Feb 04, 2019 8:56 am

Bogdan , in modul manual merge in LV la 5300 , dar in A (Aperture priority) nu merge
spune ca nu este atasat obiectivul
Cu stima Cristiancc
Cristiancc
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 03, 2019 12:19 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron