Acum este Joi Mar 28, 2024 12:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde cosminprund » Mar Apr 14, 2009 9:47 am

Va rog sa ma asistati putin. De curind mi-am vindut vechiul aparat Nikon D60 si cumparatorul este profund nemultumit de achizitie. I-am promis ca daca gaseste vre-un defect la aparat il iau inapoi, si intentionez sa ma tin de promisiune. Am pus aici un link catre o imagine pe care mi-a trimis-o si care, sustine, demonstreaza ca aparatul este defect!

Daca puteti, va rog sa aruncati o privire, si fiti exigenti, nu-mi tineti partea:

http://fisiere.sediu.ro/Images/DSC_6557.jpg
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Dinu Lazar » Mar Apr 14, 2009 10:43 am

Sigur, sunt ceva probleme cu pixelii rosii - dar Dvs in 7000 de fotografii nu v-ati prins? Asta e incredibil.
Oricum se repara ultrasimplu, prin remapare la service.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Bodhi » Mar Apr 14, 2009 10:50 am

Eu am vazut atat... 2 pixeli incinsi. :roll:
Avand in vedere ca totul s-a intamplat la ISO 1600 si daca filtrul de reducere a zgomotului era oprit e un rezultat foarte bun, zic eu. Acum... ce sa zic... pentru mine sunt atat de importanti acest tip de pixeli incat nici nu stiu daca am sau nu... Pentru cumparatorul tau poate o fi altfel. Spune-i sa faca o poza in conditii normale... nu sa impinga aparatul la conditii de fotografiere extreme si sa vada daca ii mai ies acei pixeli. Arata-i modul RAW si va scapa definitiv de visele urate cu pixeli incinsi. ;)

Succes!
Bodhi
 

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde cosminprund » Mar Apr 14, 2009 10:58 am

Domnu Dinu Lazar, nu m-am prins pentru ca n-am facut nici o data poze cu capacul pus pe aparat, la ISO 1600, si pe urma sa puric poza cu un soft de pe net (http://www.starzen.com/imaging/deadpixeltest.htm). Nu mi-a dat prin cap, pe motiv ca nu-i vad in pozele normale.

Acuma serios, e un defect? Intreb pentru ca pe noul meu Nikon D80 am nu mai putin de 21 astfel de pixeli, pe care, evident, nu-i vad in pozele finale. Cu D80 deja am facut 2000 de poze :D Nu l-as trimite la "remapat" degeaba...
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Bodhi » Mar Apr 14, 2009 11:04 am

Soft-ul camerei ii "rezolva". Se uita la pixelii vecini si il "coloreaza" corespunzator. ;)
Pentru asta daca nu ma insel trebuie activat un filtru de reducere a zgomotului.
In cazul in care se fotografiaza RAW am impresia ca lucrul asta il face convertorul de la NEF la JPG.

Bafta!
Bodhi
 

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde cosminprund » Mar Apr 14, 2009 11:12 am

Eu cu D60-ul am facut poze aproape exclusiv in NEF. Cu D80 cred ca nici macar o poza de proba n-am facut JPG :) Insist cu intrebarea: intra sau nu la categoria defect? Ma intereseaza din doua motive, omul cu D60-ul vrea sa-mi dea aparatul inapoi din acest motiv, si vreau si eu sa stiu daca ar trebui sa trimit D80-ul in service.

De fapt in ce priveste D80-ul meu mai mult ca sigur nu-l trimit, poate cind face anul il trimit sa-mi faca, pe linga asta, si o curatare: pina atunci nu.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde sorinsava » Mar Apr 14, 2009 12:10 pm

abia daca se vad citiva la 1600.
nu e defect. daca e obsedat de ei sa-i scoata la service. peste 1 an o sa aiba altii, probabil mai multi. dar fac pariu ca o sa lase niste jeguri imense pe senzor necuratate insa 3 pixeli il tin treaz noaptea :)
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde cosminprund » Mar Apr 14, 2009 12:56 pm

Acuma ce sa zic, in situatia cumparatorului, a luat un DSLR. Ce altceva sa verifice la el? Eu deja am putintica experienta cu DSLR si tot n-am stiut daca ala e sau nu un defect.

Probabil daca a cautat pe forumuri, mai zgomotosi au fost "Pixel Pimps", si a gasit mai multe mesaje din partea lor, si mai putine mesaje echilibrate (echilibrate, adica din partea celor care fac poze, nu testeaza aparate).
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Bodhi » Mar Apr 14, 2009 1:15 pm

cosminprund scrie:Acuma ce sa zic, in situatia cumparatorului, a luat un DSLR. Ce altceva sa verifice la el? Eu deja am putintica experienta cu DSLR si tot n-am stiut daca ala e sau nu un defect.

Probabil daca a cautat pe forumuri, mai zgomotosi au fost "Pixel Pimps", si a gasit mai multe mesaje din partea lor, si mai putine mesaje echilibrate (echilibrate, adica din partea celor care fac poze, nu testeaza aparate).


Mai ce sa zic... din punctul meu de vedere esti norocos daca iei un aparat nou-nout si in conditii de genul cum a fost facuta imaginea postata de tine, scoate doar 2-3 pixeli incinsi. Cumparatorul tau eu zic ca ar putea sa fie linistit si mai degraba sa-si faca probleme cu numarul de fotografii trase pana acum... decat cu cei 2 pixeli incinsi. Asta ar fi de verificat in primul rand... nu cati pixeli se incing la ISO 1600.

Bafta!
Bodhi
 

Re: Hot pixeli sau alte defecte in aceasta imagine?

Mesajde Dinu Lazar » Mar Apr 14, 2009 4:58 pm

Acuma serios, e un defect?


Pai, dupa mine, si dupa regula bunului simt, un defect are aparatul atunci cind imi strica o poza sau cind datorita defectului acela am ratat o poza sau o sedinta de fotografiere.
Daca vad o fotografie rebutata din cauza pixelului roshu, atunci sunt de acord ca e defect aparatul, daca nu, nu, in nici un caz.
pai asa orice e defect pe lumea asta, de la masina de spalat care nu merge cu 700 de ture ci cu 799,6 pina la obiectivul care nu are 135mm distanta focala ci 132,3, si tot asa.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori