Acum este Vin Mar 29, 2024 4:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv descentrat

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Obiectiv descentrat

Mesajde tudurache » Sâm Ian 30, 2010 2:45 pm

Salut,

Am o problema cu un obiectiv nikon 18-135... mai exact este soft in partea dreapta - jos la orice diafragma (am testat pana la f/11).
Presupun ca e descentrat... si as vrea sa-l duc in service Nikon insa ne mai fiind in garantie o sa platesc reparatia.
Problema este ca fiind un obiectiv relativ ieftin nu stiu daca se merita... daca este scump prefer sa-mi iau altul...
A mai avut cineva vreo problema asemanatoare?

Multumesc pentru orice raspuns.
tudurache
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 3:41 pm

Re: Obiectiv descentrat

Mesajde tudurache » Mar Feb 02, 2010 8:05 pm

M-ar ajuta daca ati avut la reparat chiar si un alt obiectiv descentrat... macar ca idee de pret... sa stiu la ce sa ma astept...
Multumesc
tudurache
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 3:41 pm

Re: Obiectiv descentrat

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 04, 2010 2:38 pm

tudurache scrie:M-ar ajuta daca ati avut la reparat chiar si un alt obiectiv descentrat... macar ca idee de pret... sa stiu la ce sa ma astept...

Dupa lista de preturi ar fi 75 lei diagnosticarea si 90 lei reparatia standard.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re:Aceeasi problema... cred ca este obiectivul descentrat

Mesajde raduraducu18 » Dum Apr 04, 2010 7:25 pm

mentionez ca aparatul a suferit un mic soc mecanic.....astfel cand focalizez in dreapta jos coltul este negru si dispare pe la
f 5.3 mai precis pe la jumatatea zoom-ului...si cel de la service mi-a spus ca nu merge reparat doar schimbandu-se obiectivu si costa 700-800 lei ...Aparatu fiind de 900 lei ..(coolpix l 100)

poate stie cineva daca se poate repara ....Astept raspuns
raduraducu18
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 7:08 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron