Acum este Joi Mar 28, 2024 8:02 pm

Articole Nikonisti.ro

Shutter count software Nikon D60

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Shutter count software Nikon D60

Mesajde mihaif » Joi Feb 25, 2010 12:24 pm

Salutare,

Am nevoie urgenta de un soft pentru shutter count.pt. un D60. Am dat cautare pe forum dar nu am gasit nimic; la fel si pe Google. Cumpar un D60 second si pana in ora 14PM azi ar trebui sa fac o verificare.

Multumesc anticipat,
Mihai
mihaif
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 25, 2010 11:52 am

Re: Shutter count software Nikon D60

Mesajde mandea » Vin Feb 26, 2010 12:25 pm

Informatia o gasesti in EXIF in tagul 00A7 "Total Number of Shutter Releases for Camera".
Exemplu de EXIF viewer: http://www.opanda.com/en/
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Shutter count software Nikon D60

Mesajde mihaif » Vin Feb 26, 2010 2:39 pm

Salut,

Merci, @mandea, dar intr-o zi, cat a durat aprobarea post-ului meu (postarea a fost facuta ieri 25 febr. pe la pranz), m-am descurcat. Am inteles cum sta treaba pe aici, e filosofie, nu gluma.

Numai bine.
mihaif
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 25, 2010 11:52 am

Re: Shutter count software Nikon D60

Mesajde emil » Vin Feb 26, 2010 6:09 pm

Cam toate programele de vizualizat poze pot sa-ti afiseze si EXIF-ul si deci si campul referitor la numarul de poze (dar la fiecare e denumit altfel), eu personal folosesc IrfanView care e destul de mic, rapid si gratuit.

@offtopic doar primul mesaj trebuie sa fie aprobat, asta "multumita-gratie" puzderiei de spam-eri care au invadat toate forumurile (inclusiv acesta). Restul de mesaje vor merge aproape instantaneu.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron