Acum este Vin Mar 29, 2024 2:12 am

Articole Nikonisti.ro

Zgomot de fond la D90

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Zgomot de fond la D90

Mesajde Dan Pop » Dum Feb 28, 2010 11:43 pm

sorinsava scrie:Scrie mai sus: cu un mp3 player cu line-in, preferabil stereo ca sa poti sa folosesti microfoane stereo. Mai ieftin si mai simplu de atit nu se poate.

Asa o fi, dar inca n-am vazut mp3 player ieftin cu line-in (eu folosesc unul scump si tot n-are asa ceva). Iar inlocuirea coloanei sonore a clip-ului, chiar daca nu e rocket science, este o operatie relativ migaloasa (daca vrei sa pastrezi o sincronizare perfecta cu imaginea).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomot de fond la D90

Mesajde soulwise » Lun Mar 01, 2010 12:11 am

Am eu un player ieftin cu line in si anume : http://local.iriver.com/usa/product/pro ... Code=M0005 - Iriver E100 care acum nu cred ca mai este comercializat .
De aceea as putea sa sugerez modelul E 150 care urmand logica reviziilor hardware din ultima vreme este posibil sa dispuna de un astfel de Line In . Pretul unui astfel de model cu memorie interna de 2 gb este undeva pe la 200 - 250 de lei . De cele mai multe ori la modelele de acest tip de la Iriver memoria poate fi extinsa prin intermediul unui simplu Micro SD .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomot de fond la D90

Mesajde dani2bunny » Lun Mar 01, 2010 10:10 am

Multumesc pentru raspunsurile voastre insa problema de la care am plecat si la care cautam un raspuns era daca acel zgomot de fond si scartaitul din obiectiv din timpul focalizarii sunt normale. Din cate am citit pana acum se pare ca zgomotul produs de obiectiv la focalizare nu este normal. Gresesc?
dani2bunny
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 26, 2010 8:28 pm

Re: Zgomot de fond la D90

Mesajde sorinsava » Lun Mar 01, 2010 10:59 am

@dani2bunny - ca tip de zgomot e ok, cam asa fac toate obiectivele de kit pe care le-am auzit eu. nu pot sa-ti spun nimic despre volum, adica nu pot sa compar inregistrarea cu ce am auzit eu cu urechea. Poate al tau e mai galagios, n-am cum sa stiu. Eu cred ca nu trebuie sa iti faci griji nici in legatura cu zgomotul de AF-S nici cu zgomotul de fond.

In urma cu >2 ani am cautat un mp3 player f bun la partea de redare audio si care sa stie FLAC. Dupa ce am tot citit pe net am descoperit o marca de care nu auzisem niciodata inainte, Cowon. Am gasit si la noi si mi-am luat modelul D2. Sunt extrem de multumit cum reda audio si de amplificatorul de casti care tine casti cu impedanta mare.

Ca surpriza am descoperit ca are mufa de intrare stereo, tip nivel line-in sau mic-in selectabil din soft, nivel de gain selectabil, iti indica vizual nivelul pe fiecare canal in timpul inregistrarii, monitorizare prin casti si bitrate maxim 256K.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Zgomot de fond la D90

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 01, 2010 12:50 pm

dani2bunny scrie:Multumesc pentru raspunsurile voastre insa problema de la care am plecat si la care cautam un raspuns era daca acel zgomot de fond si scartaitul din obiectiv din timpul focalizarii sunt normale. Din cate am citit pana acum se pare ca zgomotul produs de obiectiv la focalizare nu este normal. Gresesc?

Nu este normal ca obiectivul 18-200 VR sa emita un scirtiit usor perceptibil cu urechea in timpul focalizarii. La urma urmei, S-ul din SWM vine de la "silent", nu de la "squeaking" :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomot de fond la D90

Mesajde dani2bunny » Mar Mar 02, 2010 8:44 am

Este primul meu aparat foto cat si primul obiectiv. Asa ca nu am experienta si nici nu am alt obiectiv ca sa fac o comparatie. Zgomotul prosdus in timpul focalizarii de catre obiectiv se aude foarte clar si de la cativa metri intr-o incapere daca este liniste. Ma gandeam dinainte sa scriu pe forum sa-l trimit la garantie dar am vrut sa cer cateva pareri si sa nu par vreun paranoic. L-am mai trimis odata la garantie din primele zile pentru ca avea cateva particule de praf pe prima lentila in interior si nu mi s-a parut normal ca de nou sa aiba praf. De la service mi s-a spus ca e normal sa mai intre praf la obiective care se extind mai mult dar de atunci si pana acum (vreo 8 luni) nu am mai vazut vreun firicel de praf in obiectiv, ceea ce ma duce cu gandul ca cel de la service nu are dreptate in totalitate. Acest zgomot il avea si inainte sa-l trimit la garantie. M-am gandit si la varianta ca obiectivul sa nu fi fost tocmai nou... :|
dani2bunny
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 26, 2010 8:28 pm

Anterior

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori