Acum este Joi Mar 28, 2024 2:18 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D90 mort in papusoi

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Nikon D90 mort in papusoi

Mesajde elpaulet » Vin Apr 09, 2010 11:20 pm

salutare.

am un nikon d 90 de aproape 5 luni, cumparat de nou, ingrijit impecabil. ocazional, mi s-a intamplat sa ramana inert. adica refuza sa faca poze. meniul si toate optiunile sunt accesibile dar la apasarea declansatorului nu face nimic. clipoceste F-- la diafragma in display si cam atat. nu face focus si nu face poze desi e pe setari normale cu care a mers cateva minute mai inainte si am obiecte concrete in obiectiv - deci exclus sa fie setari gresite si utilizare defectuoasa. primele dati am butonat putin la el, l-am inchis si l-am deschis si si-a revenit. dar ultima data nu a mai vrut sa o ia din loc cu niciun pret. am reincarcat acumulatorul, am schimbat pe toate modurile posibile, am butonat pe la setari (mai putin diafragma si metering mode, care nu mergeau), am scos si bagat cardul la loc... nimic. mort in papusoi. doar pe modul manual mai facea poze. eram hotarat sa ma pregatesc sa merg cu el la service. in ultimul moment m-am gandit sa incerc sa fac o manevra. am comutat in live view (ceea ce nu folosesc niciodata), a mers, am tras o poza, am comutat la loc si... merge ceas. a inviat din morti. intrebarea mea este daca ati patit sau aveti idee despre un astfel de fenomen. e destul de deranjant mai ales ca aparatul este nou si nu este tocmai ieftin... daca vroiam un aparat care sa se blocheze puteam sa folosesc cu succes telefonul in acest sens :twisted:

multumesc anticipat.
laurentiu
elpaulet
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 09, 2010 10:53 pm

Re: Nikon D90 mort in papusoi

Mesajde WpK » Lun Apr 12, 2010 5:31 pm

elpaulet scrie:salutare.

am un nikon d 90 de aproape 5 luni, cumparat de nou, ingrijit impecabil. ocazional, mi s-a intamplat sa ramana inert. adica refuza sa faca poze. meniul si toate optiunile sunt accesibile dar la apasarea declansatorului nu face nimic. clipoceste F-- la diafragma in display si cam atat. nu face focus si nu face poze desi e pe setari normale cu care a mers cateva minute mai inainte si am obiecte concrete in obiectiv - deci exclus sa fie setari gresite si utilizare defectuoasa. primele dati am butonat putin la el, l-am inchis si l-am deschis si si-a revenit. dar ultima data nu a mai vrut sa o ia din loc cu niciun pret. am reincarcat acumulatorul, am schimbat pe toate modurile posibile, am butonat pe la setari (mai putin diafragma si metering mode, care nu mergeau), am scos si bagat cardul la loc... nimic. mort in papusoi. doar pe modul manual mai facea poze. eram hotarat sa ma pregatesc sa merg cu el la service. in ultimul moment m-am gandit sa incerc sa fac o manevra. am comutat in live view (ceea ce nu folosesc niciodata), a mers, am tras o poza, am comutat la loc si... merge ceas. a inviat din morti. intrebarea mea este daca ati patit sau aveti idee despre un astfel de fenomen. e destul de deranjant mai ales ca aparatul este nou si nu este tocmai ieftin... daca vroiam un aparat care sa se blocheze puteam sa folosesc cu succes telefonul in acest sens :twisted:

multumesc anticipat.
laurentiu

din cate zici tu, problema e ori la obiectiv, ori la contactele pentru obiectiv din body. cand afiseaza F-- inseamna ca nu vede obiectivul. incearca cu alt obiectiv sa vezi daca face la fel si apoi mergi la skin.
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 mort in papusoi

Mesajde soulwise » Lun Apr 12, 2010 10:33 pm

MAi depinde aici si de obiectiv , poate sa nu aiba nimic si sa fie un model AF-D cu inelul de diafragma lasat pe alta setare decat cea optima . Mai multe detalii de natura tehnica cred ca ne-ar fi de folos .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 mort in papusoi

Mesajde WpK » Lun Apr 12, 2010 11:05 pm

soulwise scrie:MAi depinde aici si de obiectiv , poate sa nu aiba nimic si sa fie un model AF-D cu inelul de diafragma lasat pe alta setare decat cea optima . Mai multe detalii de natura tehnica cred ca ne-ar fi de folos .

posibil desi nu cred. adica, daca obiectivul era setat pentru diafragma manuala, de ce si-ar reveni subit dupa ce a folosit modul de Live View?
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 mort in papusoi

Mesajde RPP » Mar Apr 13, 2010 11:18 am

D90 am si e de mai bine de 1 an....Am avut problema cu F-- odata sau de 2 ori si atunci solutia a fost sa scot/montez la loc obiectivul(18-200VR). Pp ca erori de genul asta sunt inevitabile dar oricum nu e normal sa-ti faca asta la ordinea zilei(vezi la mine de 2 ori intr-un an). Sfatul meu e sa incerci o curatare de contacte pt. camera/obiectiv si daca tot ai problema asta sa mergi in garantie, in caz ca ai asa ceva.

Offtopic, pe D90-ul meu am avut de cateva ori si problema cu card-ul cand iti afiseaza CHA... si am folosit numai Sandisk UltraII si ExtremeIII, solutia a fost power off/on. De asta am si zis ca asemenea erori e inevitabil sa apara, dar nu f. des.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Nikon D90 mort in papusoi

Mesajde nehamusitu » Mar Apr 13, 2010 11:56 am

Cel mai probabil este de la obiectiv... Ori de la contacte, ori daca are inel de diafragma, seteaza-l la pozitia marcata cu rosu (sau distinct fata de celelalte valori). La fel mi se intampla si mie tot cu d90 si 50 mm f1.8 daca nu il tin la f22.

Mai incearca sa cureti cu spray de contacte-contactele de pe obiectiv si aparat.. Chiar daca este alcool si se evapora imediat, sa nu curga lichid in obiectiv sau aparat. Dai cu foarte putin... Eventual inmoi o laveta

Succes
nehamusitu
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 02, 2010 3:31 am

Re: Nikon D90 mort in papusoi

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 13, 2010 3:53 pm

nehamusitu scrie:ori daca are inel de diafragma, seteaza-l la pozitia marcata cu rosu (sau distinct fata de celelalte valori).

Daca are inel de diafragma, se seteaza intotdeauna pe pozitia cea mai inchisa, indiferent cum e marcata. La obiectivele Nikon, de la AI-s incoace, aceasta pozitie este marcata cu portocaliu.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D90 mort in papusoi

Mesajde valyy_dvd » Lun Apr 26, 2010 8:36 am

Si eu cred ca e de la obiectiv,si mie mi sa intamplat ceva asemanator cu al meu D80 si era de la contactele de la obiectiv.
Ce sa intamplat la tine a fost cu siguranta urmatoarele > ai facut o miscare unde sa slabit un contact intre obiectiv si aparat iar cand sia revenit afost tot o miscare de care tu nu ti-ai dat seama dar contactul sia revenit la loc.
Stai fara grija ,a fost de la contacte.
Mie cand mi se intampla asa ceva scoteam obiectivul si il montam din nou,si totul era ok,si in 3 ani de cand am d80 deja am vazut unde si ce probleme sunt in mare parte.
O zi cat mai buna.
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori