Acum este Joi Mar 28, 2024 1:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum stocam cutiile goale

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Cum stocam cutiile goale

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 09, 2009 11:04 pm

Asa cum am promis la intilnirea de azi, postez solutia mea la problema stocarii cutiilor goale de aparate foto si obiective, cutii care trebuie pastrate in eventualitatea unei probleme in perioada de garantie, sau chiar si dupa in cazul celor din provincie, pentru a putea trimite aparatele la service fara riscul deteriorarii in cursul transportului.

Constructia e facuta pe un dulap si, la fiecare noua achizitie, trebuie reconfigurata pentru a ingloba si noua cutie. Fiecare cutie contine toate elementele de ambalaj cu care a venit obiectivul, aparatul sau accesoriul si soft case-ul asociat (cu rare exceptii, nu folosesc tocurile livrate impreuna cu obiectivele).
Fişiere ataşate
 DSC_3599.jpg
Nikon cube :-)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum stocam cutiile goale

Mesajde liliandrei » Dum Mai 10, 2009 6:19 am

:lol: probabil ca cineva din zona producatorilor de software PC va gasi lesne o oportunitate in domeniul asta si va crea o intreaga suita, foarte banoasa, de programe de gestiune a ambalajelor destinate garantiei produselor (liste de date cat si calcul de imbinari de volume in spatiu determinat) :lol:

deja pentru mine, ca arhitect, devine o idee pe partea de design interior... in fine!!! mi'am gasit nisha de piata!!! :lol: posibilitatile sunt nelimitate! voi fi bogat! :)


(impresionanta cutia 70-200mm!!! care e ideea?.... au exagerat putin as zice...)
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm

Re: Cum stocam cutiile goale

Mesajde glumetu » Dum Mai 10, 2009 7:37 am

chiar ca e impresionant! :shock:

eu as stoca ce e inauntru (CD-uri, separatoare, manuale etc) intr-un mod organizat intr-una din cutiile mari si apoi as aborda totul din perspectiva "Matryoshka" ;)

in plus, pe masura ce garantiile expira, nu prea as mai pastra cutiile originale.

dar nu e cazul deocamdata, am putine achizitii.

mie cea mai impresionanta mi se pare cutia de SB-900 :?
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cum stocam cutiile goale

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 10, 2009 7:37 pm

liliandrei scrie:(impresionanta cutia 70-200mm!!! care e ideea?.... au exagerat putin as zice...)

Toate cutiile noi de obiective sint supradimensionate. Obiectivul sta intr-un toc sensibil mai gros decit el. La partea inferioara si superioara sint doua capace de polistiren expandat care lasa un spatiu destul de mare intre toc si peretii cutiei. In plus, maresc dimensiunile cutiei si pe verticala. Prima oara m-am confruntat cu o asemenea cutie la 300/4, dar din cutia lui nu se vede in poza decit capacul, asa ca nu impresioneaza la fel de mult :D

Diferenta dintre cutia lui 70-200 si cea a lui 80-200 (si ea vizibila in imagine, pentru cunoscatori) este spectaculoasa, pentru ca tocul lui 80-200 intra direct in cutie, fara nici un fel de spatii suplimentare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum stocam cutiile goale

Mesajde Sajuuk » Dum Mai 10, 2009 8:41 pm

Uau.. foarte frumos. :) Eu am in mare cam aceeasi problema cu cutiile de la componentele de PC. dar spre norocul meu am o cutie foarte mare de carcasa in care am bagat tot ce am putut . Un joc de cuburi foarte bine realizat.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum stocam cutiile goale

Mesajde glumetu » Lun Mai 11, 2009 7:47 am

daca desfaci cutiile si le impaturesti, pierzi garantia? ma gandesc ca e cel mai economic dpdv al spatiului, cand ai nevoie de ele (garantie, revanzare) le refaci prin capsare sau lipire.

aceeasi problema am avut si eu cand mi-am construit PC-ul, numai ca acolo regulile spuneau ca la garantie conteaza codul de bare de pe cutie... pe care l-am decupat, restul am aruncat :mrgreen:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cum stocam cutiile goale

Mesajde Sajuuk » Lun Mai 11, 2009 8:33 am

Daca pliati cutia nu este problema pentru ca la nevoie se poate reface cutia si folosi. Se pare ca de curand s-au mai schimbat conditiile de garantie. Dar pe langa asta cum spunea si Dl. Radu Niculescu, este mai bine sa tineti si cutia fie pentru a ambala un produs cand vreti sa il vindeti sau pentru a il trimite la garantie.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori