Acum este Joi Mar 28, 2024 11:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde vid313 » Dum Mai 17, 2009 5:26 pm

Aseara am tras cateva cadre la nunta unui prieten si astazi am observat un punct rosu evident ce apare pe marea majoritate a fotografiilor. Peste 90% au fost facute la iso 800 unde acest punct este suparator.
Am instalat un programel pentru detectarea hot pixelilor si se pare ca sunt mai multi grupati.. :cry:
Am testat un pic si devine vizibil de la 1/15s si iso 400 :(
Mi se pare ciudat ca nu apare la expuneri lungi; am incercat de la 1 sec pana la 30 sec si nu este vizibil nici cu ochiul, nici programelul nu il detecteaza.
Ce ma sfatuiti sa fac? Aparatul este in garantie.
Atasez o fotografie pentru a va face o idee despre problema mea si un print screen cu rezultatele programelului.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde mariuseek » Dum Mai 17, 2009 9:48 pm

In general majoritatea fotografiilor digitale sunt procesate, asa ca pe langa multe alte corectii e usor sa 'scoatem' un punct rosu.
E bine sa te concentrezi pe alte aspecte mai importante ale fotografiei si nu te lasa 'intimidat' de un punct rebel.
In service iti vor face o remapare a senzorului, dar puncul nu va disparea fizic de pe el, doar va fi 'ascuns'.
Avatar utilizator
mariuseek
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 03, 2009 7:07 pm
Localitate: Galati

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 17, 2009 10:41 pm

vid313 scrie:Ce ma sfatuiti sa fac? Aparatul este in garantie.

Din ce am vazut eu in fotografia atasata nu e vorba de un pixel izolat, ci, in mod clar, de un grup de pixeli rosii. Un singur pixel ar fi trecut usor neobservat, dar aici avem o mica pata rosie pe imagine, care sare usor in ochi.

Eu as trimite aparatul in service, insotit de o descriere cit mai precisa a modului in care se poate reproduce mica pata rosie si de citeva fotografii "patate".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde cosminprund » Lun Mai 18, 2009 7:30 am

E un singur hot-pixel rosu, care se "extinde" cu cite 1 pixel pe toate axele, probabil din cauza algoritmului de interpolare / demozaicare. Asa arata toti pixelii hot daca sunt inconjurati de negru: nu e un caz mai grav decit altele si n-as trimite aparatul la servisat decit daca are drum si pentru altceva (ex: curatat senzorul sau suprafetele optice).
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde vid313 » Lun Mai 18, 2009 4:49 pm

Multumesc pentru sfaturi!
@cosminprund nici eu nu l-as trimite daca nu ar fi deranjant, dar este extraordinar de enervant sa stii ca esti obligat ca fiecare fotografie ce iese din aparat sa fie editata chiar si pentru un punct; am si praf pe senzor dar nu ma deranjaza pentru ca iese doar de la f/16 in sus, deci in cazul meu foarte rar, insa punctul asta imi sta pe creier :twisted:
Ce ma intriga este faptul ca apare chiar si la 1/250s desi pe internet am vazut ca toata lumea se loveste de problema aceasta la expuneri mai mari de 1 secunda, iar in unele cazuri doar la 20 sau 30 secunde. De ce la mine nu apare la expuneri de lunga durata?
Exista posibilitatea ca miraculos sa treaca de la sine sau ramane ultima varianta service > garantie?
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde sorinsava » Lun Mai 18, 2009 6:58 pm

normal ca e ca o cruce. se interpoleaza grgb cum s-a spus mai sus, desi exista si algoritmi care produc alte forme.
e inutil ce ai facut acolo. ai bagat intr-un programel care cauta hotpixeli o poza pe 8 biti... nu vad valori de raw in printscreen-ul ala, doar valori mici sub 255.

hotpixelii apar cind e stresat senzorul. fie la iso, fie cu durata. se poate sa varieze cu temperatura. iarna nu-i ca vara. la cele lungi face extragere cu dark frame si iti scoate din ei singur. eu am citiva care apar de pe la 400 in sus. ii scot printr-un batch cu autoretouch din capturenx sau cu pixelfixer patch pe raw direct (insa atentie, asta e un hack la modul propriu. faceti o copie inainte).
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde vid313 » Lun Mai 18, 2009 10:21 pm

@sorinsava ai dreptate in privinta pozei testate cu programelul.
M-am uitat atent la fotografii facute acum cateva luni si l-am identificat pe rebel insa era la o intensitate mult mai mica. L-am gasit pentru ca m-am uitat dupa el. Si pe langa acesta am mai gasit cel putin 3 dar de alta culoare :(.
Sa zicem ca am stresat un pic aparatul in ziua aceea :D, circa 1000 fotografii la o temperatura destul de ridicata, insa si astazi la 2 zile se comporta la fel desi stresul a trecut.
Te rog, in masura timpului disponibil, sa ma inveti cum sa "ii scot printr-un batch cu autoretouch din capturenx".
Multumesc!
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde sorinsava » Mar Mai 19, 2009 11:58 am

la expuneri lungi sa activezi long exposure nr ca sa-ti extraga zgomotul la finalul expunerii pt ca repara si pixeli sariti. poti sa faci un drum la sfirsitul garantiei sa iti mapeze ce ai colectionat pina atunci. eu asa as face.

in capturenx iti incarci o poza unde vezi clar pixelii de care vrei sa scapi si cu autoretouch dai click pe ei cu pensulica de raza mica si ei o sa dispara. dupa aia dai click dreapa pe toate autoretouch din edit list si dai "save" ca sa-ti salvezi intr-un xml editarea. pe urma inchizi poza originala ca nu mai ai nevoie de ea. editarea salvata o aplici in batch pe toate raw cu "append" la editarile originale. daca aplici pe jpeguri nu ai cum sa mai faci "append". trebuie sa ai grija ca daca ai un crop in editari pozitia hotpixelului nu o sa mai fie corecta. e mai usor la poze noi pe care aplici asta in batch ca prima operatie, pe urma le editezi tu cum vrei.

in episodul de miine am pus operatii cu batch. vezi acolo mai multe detalii daca vrei.

eliminarea complet automata e in wishlist pe mai multe forumuri la convertorul de raw de la nikon asa ca poate baga ei ceva in viitorul apropiat. nu e greu, un elev de generala ar putea sa elimine hotpixelii automat, insa pina acum pur si simplu au vrut sa ramina, sa-i vezi. n-am inteles exact de ce.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde vid313 » Mar Mai 19, 2009 3:06 pm

@sorinsava multumesc mult pentru explicatia despre capturenx si batch! Merge ok si ma ajuta mult la salvarea unui numar mare de fotografii stricate de acel pixel.
Voi merge cat mai curand la remapare deoarece garantia e pana in 2010 si deja ma streseaza pixelul acela rosu. In cazul in care se va mai repeta problema ii voi vizita din nou. :twisted:
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde skyuro » Mie Mai 20, 2009 4:01 pm

Aparatul tau are o problema... se numeste "CCD defect". Daca te uiti mai atent o sa observi o linie verticala rosie ce coboara din punct pana jos.Este altceva decat un PIXEL mort sau blocat.Linia se vede in anumite conditii de iluminare si nu se vede la o fotografie "fara obiectiv". Poti sa faci cateva foto cu blitz si sa incadrezi punctul respectiv pe un fond negru in rest multa lumina .. asa o sa iasa mai bine in evidenta.Se poate observa lejer la viteze 1/60s la iso400-800.CCD-ul trebuie inlocuit.
skyuro
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Mai 04, 2009 8:20 am

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron