Acum este Joi Mar 28, 2024 8:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde vid313 » Mie Mai 20, 2009 10:19 pm

@skyuro cred ca am vazut dunga :cry:
e grav inteleg :cry:
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde skyuro » Joi Mai 21, 2009 8:25 am

Aparatul trebuie dus la service iar CCD-ul nu trebuie remapat!!Trebuie schimbat CCD-ul insa politica NIKON pentru Europa in speta Romania este de "a repara".In alte tari se returneaza banii sau se schimba PCB--ul.Inainte sa mergi la service descrie clar defectul tau pe o foaie de hartie si realizeaza o mai multe cadre pe care sa l-e lasi in aparat impreuna cu descrierea defectului scris.In felul asta si cei de la service pot sa evalueze clar si rapid defectul.
* De curiozitate da si tu mai multe detaliii: Aparat, model,numar de cadre,folosit in regim de amator/profi,data achizitionarii,.Astfel de probleme ,grave, dupa parerea mea trebuiesc facute publice sa stim cu totii cum sa procedam daca ne lovim de asa ceva.
skyuro
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Mai 04, 2009 8:20 am

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde skyuro » Joi Mai 21, 2009 8:25 am

skyuro scrie:Aparatul trebuie dus la service iar CCD-ul nu trebuie remapat!!Trebuie schimbat CCD-ul insa politica NIKON pentru Europa in speta Romania este de "a repara".In alte tari se returneaza banii sau se schimba PCB--ul.Inainte sa mergi la service descrie clar defectul tau pe o foaie de hartie si realizeaza mai multe cadre pe care sa le lasi in aparat impreuna cu descrierea defectului scris.In felul asta si cei de la service pot sa evalueze clar si rapid defectul.
* De curiozitate da si tu mai multe detaliii: Aparat, model,numar de cadre,folosit in regim de amator/profi,data achizitionarii,.Astfel de probleme ,grave, dupa parerea mea trebuiesc facute publice sa stim cu totii cum sa procedam daca ne lovim de asa ceva.
skyuro
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Mai 04, 2009 8:20 am

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde vid313 » Joi Mai 21, 2009 9:12 am

Pe mine ma intereseaza ca aparatul sa functioneze la parametrii normali si asta le voi cere celor de la service, cum o fac e treaba lor, atat timp cat o fac bine iar rezultatul este o imagine curata, fara pixeli si dungi rosii sau de alte culori. Mai am garantie pana in 2010 deci destul timp sa sesizez calitatea reparatiei.
Aparatul este Nikon, model - D40, numar de cadre - in jur de 8000 ,folosit in regim de amator, data achizitionarii - octombrie 2008.

Voi cum ati procedat, ati trimis aparatul la magazin sau la skin direct?
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde skyuro » Joi Mai 21, 2009 10:10 am

Cred ca D40 este predispus pentru acest defect :twisted: este al 4lea caz de care stiu eu. Cu aproximativ acelasi numar de cadre 5000-7000 an de fabricatie 2007-2008.Probabil sunt mai multe dar inca nu sunt descoperite.Defectul apare instantaneu fara sa apara alte semne inainte.
Cel mai indicat trimiti un Email sa ai ceva scris, apoi, de comun acord cu ei fie expediezi colet fie te duci personal.Cel mai bine ar fi sa megi personal acolo.Este un echipament sensibil pentru fi trimis prin posta/curier.
skyuro
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Mai 04, 2009 8:20 am

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 21, 2009 3:43 pm

vid313 scrie:Voi cum ati procedat, ati trimis aparatul la magazin sau la skin direct?

Pe certificatele de garantie emise de F64 scrie ca pentru Nikon trebuie sa te duci direct la SKIN.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde vid313 » Joi Mai 21, 2009 7:27 pm

La mine scrie la sediul f64 sau la skin, deci cred ca merge si acolo si acolo.
Am trimis o intrebare pe mail sa vad ei ce zic. As prefera sa las la f64 pentru ca imi este mai usor sa ajung.
In orice caz voi duce personal aparatul pentru a fi sigur ca ajunge intreg.

Multumesc pentru raspuns!
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde claudiuo » Sâm Mai 23, 2009 2:48 pm

Mi-a aparut si mie de vreo cateva zile asa ceva. Insa la mine e cu adevarat hotpixel si as zice nu atat de deranjant desi maine s-ar putea sa injur groaznic. Se poate agrava ceva? Sa-l trimit la service? Mai e mult timp in garantie deci nu e problema insa ma tem sa nu se poate agrava ceva ca in cazul de mai sus

Voi ce ziceti? 2 cropuri atasate!

hotpixel.jpg
crop_hpx.jpg


Incep sa am o parere proasta de Nikon la cate aparate cu defectul asta am vazut.
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Mai 23, 2009 3:22 pm

Vinatoarea de pixeli e una, si fotografia e alta. Daca faceti o fotografie extraordinara, din toate punctele de vedere, tehnic, estetic, idee, si e stricata si rebutata de un pixel roshu, atunci da, puteti sa va faceti o parere proasta. Desi nu Nikon a facut acesti sensori si desi aparatul a iesit, posibil, de mult din garantie. Adica nu se mai face de mult.
Pe de alta parte... pixelii astia colorati sau morti pot apare si cind ardem imaginea cu soarele... facem o fotografie sau mai multe cu soarele stralucitor in cadru, si sansa de a avea probleme se mareste geometric...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Hot pixel suparator de la 1/15s, iso 400

Mesajde vid313 » Mar Mai 26, 2009 6:10 pm

Domnule Dinu Lazar, cu tot respectul, pe de o parte aveti mare dreptate cand spuneti ca ar trebui sa ne preocupe mai mult sa facem o "fotografie extraordinara, din toate punctele de vedere, tehnic, estetic, idee" (cei mai multi de aici asta incercam), iar pe de alta nu, pentru ca pe mine ma streseaza pixelul acela ori de cate ori il vad (si apare des :( ) sau dau cuiva o fotografie si uit sa il sterg.
Eu spun ca nu este important cine a facut senzorul atat timp cat pe aparat scrie Nikon, iar aparatul meu (D40) mai este in garantie pana in octombrie 2010, cum spuneam mai sus. De asemenea nu vad ce relevanta are faptul ca nu se mai face atat timp cat Nikon mi l-a vandut anul trecut si mi-a dat garantie 2 ani.
Nu ma intelegeti gresit, iubesc acest aparat foto si sunt foarte multumit de el, mai ales de cand am luat si obiectivul 50mm AFS F/1.4 :roll: !
Imi place totul la el si nu regret o clipa ca l-am luat !
Este perfect pentru ce am eu nevoie ca amator-invatacel, insa fiind mai perfectionist din fire faptul ca a aparut o imperfectiune la el (destul de suparatoare pentru ca este evidenta..) m-a facut sa fiu un pic dezamagit.
Nu sunt vanator de pixeli si pana sa il observ pe acesta, mai rebel din fire :D, nu m-a interesat problema.
In concluzie voi merge la service cu prima ocazie la Bucuresti si imi voi pune sperantele in profesionistii de acolo ca il vor repara.
Pe langa toate astea pe viitor voi tine cont si de sfatul dumneavoastra referitor la fotografia cu soarele stralucitor si ma voi documenta pe tema aceasta.
Va multumesc!
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron