Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:17 am

Articole Nikonisti.ro

problema 18-55vr

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

problema 18-55vr

Mesajde ciuncky » Vin Mai 28, 2010 9:18 pm

salut, am (cred) o problema cu un 18-55VR.
acum vreo 2 zile a trebuit sa alerg putin cu rucsacul in spate, cu tot cu camera foto. inchisa, desigur. problema e ca ajuns acasa, am incercat sa fac o foto de sus, cu obiectivul perpendicular pe sol, si tremura imaginea in draci. nu m-am gandit sa declanse, am inchis-o si am renuntat la idee, astazi am vazut ca nu mai tremura imaginea.

a mai patit cineva asta, sau e o chestie "trecatoare"? si, ca fapt divers, e mare baiul daca supui camera la ceva miscari nu tocmai linistite, cand alergi?
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: problema 18-55vr

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 29, 2010 6:15 am

Probabil ca ai oprit aparatul atunci cind VR-ul era in functiune. Manualul avertizeaza asupra ciudateniilor care pot apare in aceasta situatie. Faptul ca ai alergat cu el in spate a fost o simpla coincidenta. Problema s-a rezolvat in momentul in care ai pus VR-ul in actiune din nou.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: problema 18-55vr

Mesajde Boggy » Mar Iun 08, 2010 9:06 pm

Daca obiectivul e perpendicular pe sol, sau direct in sus, VR-ul poate ameţi putin. Nu are destule date despre miscarea stanga/dreapta si sus/jos sa-si calculeze interventia, si-l apuca bâţâiala.

Mie mi s-a intamplat pe 18-105VR sa huruie si sa vibreze timp de 2 secunde, de 2 ori, in cursul unei filmari. Si asta in pozitie "normala".
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron