Acum este Mie Apr 24, 2024 11:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema cu viteza D5000

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Problema cu viteza D5000

Mesajde Manu » Mie Iul 14, 2010 5:37 am

Salut,

Am cumparat recent un nikon D5000 si am inceput sa am probleme cu viteza cu care se face fotografia, in modul single shot, am si problema cu modul continuous release, dar asta nu ma deranjeaza prea mult. Ce se intampla mai exat, apas declansatorul la jumatate, termina de focalizat, apas pana la capat, aud cum se misca oglinda interioara, sta o secunda si deabia dupa aud cum ridica oglinda la loc si imi arata fotografia. Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca are un anume lag pana sa arate fotografia, e normal, n-am un card prea rapid, ci faptul ca sta oglinda o secunda intreaga sa treaca de la o faza la alta.
Manu
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 14, 2010 5:14 am

Re: Problema cu viteza D5000

Mesajde ciuncky » Mie Iul 14, 2010 9:48 am

Daca nu ma insel, faci fotografiile in modul Live View, nu? Acolo, intr-adevar si pe al meu dureaza ceva mai mult
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Problema cu viteza D5000

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 14, 2010 11:12 am

ciuncky scrie:Daca nu ma insel, faci fotografiile in modul Live View, nu? Acolo, intr-adevar si pe al meu dureaza ceva mai mult

Daca nu e Live View, s-ar putea sa fie "quiet mode" activat. In acest caz, oglinda nu coboara pina cind nu iei degetul de pe declansator (cel putin, asa e la D300s si D3s).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema cu viteza D5000

Mesajde Manu » Mie Iul 14, 2010 12:36 pm

Multumesc pentru raspunsuri dar nu, nu le fac nici in live view si nici in quiet mode, single shot, program. Am incercat si shutter mode am pus la 1/4000 si nimic (stiu ca n-are avea cum sa aiba legatura viteza diafragmei cand clar era oglinda, dar na, cand incepe sa-ti scoata peri albi, orice pare posibil).

Raspunsul demn de categoria "da-ti doua perechi de palme si treci la colt", era ca uitasem eu sa pun off "exposure delay"... Cenusa in cap si scuze de deranj.

P.S: Ma consolez cu gandul ca se intampla si la case mai mari, vezi Kenrockwell despre setatul focusului din meniu: "It's stupid to set manual focus on the INFO screen, because you're now stuck in manual focus regardless of how you set your lens. If you're like me, you'll think your lens or camera is broken and send it in for repair!" (http://www.kenrockwell.com/nikon/d5000/af-settings.htm)
Ultima oară modificat de Manu pe Mie Iul 14, 2010 1:05 pm, modificat 1 dată în total.
Manu
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 14, 2010 5:14 am

Re: Problema cu viteza D5000

Mesajde Antonio Dumitrescu » Mie Iul 14, 2010 1:04 pm

reset la setarile din fabrica, asa cauze pot fi mai multe... Clarul il faci pe o zona contrast?
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Re: Problema cu viteza D5000

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 14, 2010 6:36 pm

Manu scrie:Raspunsul demn de categoria "da-ti doua perechi de palme si treci la colt", era ca uitasem eu sa pun off "exposure delay"...

A fost primul lucru care mi-a trecut prin cap, dar mi-am zis ca, fiind un D5000, e putin probabil sa aiba functia asta...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron