Acum este Vin Apr 19, 2024 2:53 am

Articole Nikonisti.ro

Problema Nikon 80-200 4.5-5.6, F--

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Problema Nikon 80-200 4.5-5.6, F--

Mesajde tiv » Sâm Iul 17, 2010 9:50 am

salutare. am si eu o problema la care nu-i pot gasi raspunsul...am obiectivul acesta: http://www.kenrockwell.com/nikon/80-200mm-f45-56-d.htm
problema e ca aparatul (D80) nu mai vrea sa mi-l recunoasca. a stat vreo 2 luni fara sa fie pus pe aparat si azi cand l-am pus, pauza, eroare F--. mentionez ca diafragma e blocata la minim(F32), am incercat si pe aparatul unui prieten (tot D80) si face la fel. am curatat contactele cu alcool izopropilic (nu stiu cat de bine am curata dar na), tot nimic. am m-ai stat, m-am mai jucat putin cu el si am observat ca in jurul focalei 115 revine la normal..daca urc sau cobor revine in stadiul d F--. nu a fost scapat, lovit, bagat in apa etc, pur si simplu a stat 2 luni intr-o cutie. am cautat pe net aceasta problema, dar nu prea am gasit nimic. stiu ca nu e cine stie ce obiectiv, dar stiind ca nu i-am facut nimic ma calca pe nervi.
Aveti vreo idee ce s-a putut intampla cu el?as apela si la skin dar sincer nu stiu daca merita...va multumesc.

p.s. are montura de plastic, in caz ca e relevant.
tiv
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iun 04, 2010 8:42 pm

Re: Problema Nikon 80-200 4.5-5.6, F--

Mesajde Dan Pop » Dum Iul 18, 2010 10:04 am

tiv scrie:problema e ca aparatul (D80) nu mai vrea sa mi-l recunoasca. a stat vreo 2 luni fara sa fie pus pe aparat si azi cand l-am pus, pauza, eroare F--.

Mare lucru nu poti face. Incearca sa deblochezi inelul diafragmei si sa dai citeva ture cu el, intre 4.5 si 32. Cu obiectivul scos de pe aparat, pune diafragma la 32 si vezi daca o poti deschide pina la capat din mica tija de control de pe montura.

Fiind un obiectiv foarte ieftin si vechi de peste 10 ani, probabil ca ceva sau s-a oxidat sau s-a intepenit in interiorul lui. Daca exercitiile de mai sus nu dau nici un rezultat si te simti suficient de brav si de indeminatic, incearca o demontare a monturii si examineaza cu atentie starea contactelor si a mecanismelor din zona.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron